0 800 307 555
0 800 307 555

Сергій Кравець: майбутнє fintech. Компанії, які змінюють світ грошей вже сьогодні


Сергій Кравець: майбутнє fintech. Компанії, які змінюють світ грошей вже сьогодні

Про те, як трансформується fintech-індустрія і на яких гравців ринку потрібно звернути увагу.

Згідно зі звітом CB Insights, в 2018 році на міжнародному ринку з’явилося 16 нових fintech-єдинорогів. На початку 2019 до них додалося ще два – N26 і Confluent. Таким чином, зараз у світі 39 fintech-єдинорогів, які отримали фінансування від венчурних фондів. Загальна вартість компаній – понад $147 млрд.

За минулий рік знизилася кількість угод на ранніх стадіях, але обсяги фінансування, за даними того ж звіту, зросли. Інвестори готові вкладатися в продукти, які вже показали свою спроможність на ринку.


Джерело: 2019 Fintech Trends To Watch / CB Insights

На ринки за межами країн-лідерів галузі – США, Великобританії та Китаю – припадає вже 39% платежів. При цьому США залишається найбільшим ринком – в 2018 році fintech-проекти отримали 659 інвестицій на суму $1,89 млрд.

Регіон, що зростає найактивніше – Південно-Східна Азія. Темпи зростання – до 143% в річному вираженні. Місцеві стартапи отримують фінансування від зарубіжних інвесторів. Активну експансію ринку проводить Art Financial, дочірня компанія Alibaba Group, вступаючи в партнерство з локальними компаніями.

Так було на fintech-ринку в 2018 році. А чого чекати в 2019-му? Розглянемо найперспективніші напрямки.

Конкуренція з традиційними банками

Fintech-стартапи конкурують із традиційною банківською системою, засновуючи власні банки, і подають заявки на отримання ліцензій на банківську діяльність.

Фінансові регулятори в усьому світі знижують вимоги, щоб fintech-компанії могли швидше вийти на ринок.

Наприклад, управління з фінансового регулювання і нагляду Великобританії видає пілотні обмежені ліцензії – зокрема, ліцензію на роботу з електронними грошима. Це дозволило британському «єдинорогу» Revolut запустити грошові перекази в партнерстві з ліцензованим банком, що скоротило для компанії час виходу на ринок. У 2018 році Revolut отримав ліцензію в Британії і планує використовувати таку ж стратегію для розвитку в інших країнах.

Німецька компанія Solaris Bank надає проектам, що бажають залучити грошові депозити, послугу Banking-as-a-Service. Це можливість створити квазібанк на основі інфраструктури проекту.

Розвиток Open Banking

Деякі банки надають відкриті API-інтерфейси, що забезпечують безпечну передачу особистих даних. На основі цих інтерфейсів сторонні розробники можуть створювати додатки. Користувачами цих додатків можуть стати як самі банки, так і кінцеві споживачі фінансових послуг. Наприклад, індійський Unified Payment Interface (UPI) дозволяє управляти рахунками в банках-партнерах через один мобільний додаток.

У 2016 році у Великобританії прийняли директиву, яка зобов’язала 9 провідних банків розвивати Open Banking. Ініціатива стартувала в 2017 році, а в 2018 році з’явилися перші рішення. У найближчі роки вони поширяться і на інші країни.

Інший важливий документ, який вплинув на галузь, – друга директива про надання платіжних послуг (PSD2), прийнята Євросоюзом. Вона стала чинною в січні 2018 го, і ще два роки відводиться на впровадження нових правил на національному рівні. Документ регламентує відносини між учасниками ринку, відкриває нові можливості для fintech-компаній і робить всю систему більш прозорою.

Україна, як асоційований член ЄС, теж має намір привести своє економічне законодавство у відповідність з європейськими вимогами. Зокрема, такі плани прописані в Стратегії НБУ на 2019 рік. Правда, головний стратег Нацбанку Михайло Видякін в одному з інтерв’ю зазначав, що імплементація PSD2 – питання кількох років.

Fintech і нерухомість

Fintech-стартапи змінюють звичний ландшафт ринку нерухомості й іпотечного кредитування, діджиталізуючи всі процеси.


Джерело: 2019 Fintech Trends To Watch / CB Insights

Так, наприклад, американська компанія Better Mortgage надає іпотеку онлайн. Клієнт завантажує документи на сайт, і компанія розглядає кандидатуру, перевіряючи кредитний рейтинг і заявлений дохід протягом декількох хвилин. У січні 2019 проект залучив $70 млн в серії C. За твердженням творців проекту, його мета – спростити і зробити прозорим процес отримання іпотеки. Сервіс надає послуги з рефінансування та іпотечного кредитування.

Проект Fundrise, навпаки, – краудфандингова платформа, яка дозволяє інвестувати невеликі суми (від $500) в міську нерухомість на приватному ринку і отримувати дохід від вкладень. Передбачається, що інвесторами можуть бути люди, яких зацікавить придбання цього житла в подальшому.

Розвиток impact fintech

Соціальна відповідальність і турбота про навколишнє середовище – загальносвітові тренди, які стосуються всіх сфер. Impact-інвестування та концепція ESG (екологія, соціальна відповідальність, управління) все частіше згадуються в західних медіа.

Джерело: 2019 Fintech Trends To Watch / CB Insights

За даними Morgan Stanley, мілленіали будуть удвічі більше схильні робити екологічно відповідальні інвестиції, ніж середньостатистичний інвестор. Fintech-проекти в цій сфері націлені саме на мілленіалів. Наприклад, діджитал-банк Newday виробляє картки для клієнтів не з пластику, а з його екологічного замінника. Банк направляє кошти клієнтів на соціальні ініціативи, а також надає можливість в них інвестувати – покращувати екологічну ситуацію, боротися за гендерну рівність або піклуватися про тварин.

Компанія OpenInvest також розвиває етичне інвестування, пропонуючи людям і фондам фінансувати соціальні проекти.

Управління особистими фінансами

Як повідомляє статистика Федерального резервного банку Нью-Йорка, в США заборгованість домогосподарств зросла і перевищила показники в $13 трлн.


Джерело: 2019 Fintech Trends To Watch / CB Insights

Люди прагнуть зменшити заборгованість і звертаються до сервісів-помічників. Ті пропонують peer-to-peer кредитування (LendingClub) або персоналізовані процентні ставки для кредитів (SoFi).

Fintech зараз – один з найперспективніших напрямків для інвестування. У портфелі GR Capital вже є fintech-компанії, але ми і далі готові розглядати проекти в цій індустрії. Думаємо, що в нинішньому році на українському ринку з’являться цікаві продукти, що підтримують загальносвітові тренди.

Сергій Кравець, старший фахівець венчурного фонду GR Capital

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Фінтех і Картки
Архiви:2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua