Правила монетизації субсидій вирішили переглянути: гроші дадуть не всім


Правила монетизації субсидій вирішили переглянути: гроші дадуть не всім

Субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в 2019 році мають із віртуальних стати реальними: замість системи взаємозаліків Кабмін обіцяє розраховуватися з субсидіантами “живими” грошима. Про це днями заявив прем’єр Володимир Гройсман. Але, як з’ясувала “Сегодня”, держдопомогу готівкою люди зможуть отримати не з 1 січня, а поступово в кілька етапів протягом року. При цьому обіцяють видати на руки не всі гроші, як планувалося спершу, а лише суму, заощаджену на оплату ЖКП за підсумками сезону.

Три етапи

Як роз’яснив Гройсман, з січня стартує не монетизація, а лише підготовка і прийняття нормативних актів і відкриття особових рахунків у банках для субсидіантів. Оскільки отримувачів держдопомоги зараз понад 5 мільйонів, то до 1 травня 2019 р. обіцяють відкрити рахунки лише тим, хто звернувся по субсидію вперше. Таких може бути до 150 тис. осіб. “Наступний етап – переведення всіх на особові рахунки. Саме туди будемо направляти доплату держави за сплату житлово-комунальних послуг, а вже звідти кошти повинні потрапляти теплопостачальникам і іншим постачальникам компослуг”, – уточнив прем’єр. У другу чергу, з 1 травня і до кінця літа, “монетизують тих”, хто отримує допомогу від держави, і тоді, коли немає платежів за опалення (близько 2 млн осіб). І тільки на третьому етапі, який обіцяють завершити до 1 жовтня 2019 р., монетизація компослуг дійде до всіх, хто потребує допомоги.

Стимул до економії

Нагадаємо: влада субсидує малозабезпеченим (в межах соцнорм, наприклад, по гарячій воді це 1,6 куб./м міс. На людину, по опаленню – 4,5 куб. м газу на місяць 1 на кв. м площі) частину витрат на опалення, світло, воду, утримання будинків, вивезення сміття. Міністр соцполітики Андрій Рева повідомив, що поки завершується часткова монетизація і стосується тільки опалення: ті, хто витратив на обігрів газу і електрики менше норми – на 100 куб. м газу і більше і на 150 кВт-год “струму” і більше – отримують на руки відповідно по 700 грн і 130 грн. Інша економія, якщо вона є, піде до держбюджету. Торік Кабмін критикували за це, і Рева пообіцяв, що за новими правилами, якщо людина заощадила газ або “струм” у порівнянні з нормою споживання, в 2019 році їй видадуть всю вартість економії, але після закінчення опалювального сезону. Міністр упевнений, що нововведення стимулюватиме отримувачів субсидій не тільки “прикручувати кран” і мерзнути, але і утеплювати свої будинки. Також влада обіцяє, що грошей в бюджеті на “живі” виплати вистачить: в проекті держбюджету закладено 55 млрд грн.

Експерти: можуть урізати норми

Фахівці в сфері ЖКГ побоюються, що Кабмін не вкладеться з монетизацією в терміни, бо механізм її складний, трудомісткий, а нормативних документів ще немає.

“Монетизація – це правильно. Але те, що озвучено, – лише заяви про наміри. Щоб їх втілити в життя, потрібно прийняти не один документ, який узгоджує дії Мінфіну, Мінсоцполітики, комунальних структур, банків, – аналізує експерт Андрій Никончук. – Коли ці “циркуляри” будуть прийняті і почнуть працювати, неясно. А ще треба час на встановлення програмного забезпечення, навчання персоналу, відкриття рахунків субсидіантам”.

Також Никончук каже, що реально заощадити на субсидії зможуть тільки ті, хто живе в приватних будинках і обігріває будинки газом або електрикою. Городяни через жорсткі норми споживання води і “струму”, відсутність у більшості лічильників на газ, який використовується лише для приготування їжі, зекономити зможуть небагато, а на централізованому опаленні – нічого. Побоюється, що справа загрузне в технічних труднощах, і старший консультант з питань соцзахисту населення Інституту місцевого розвитку Антон Левицький:

“Схоже, що влада поки не розуміє, як це все запрацює на практиці. Очевидно, що особисті рахунки повинні бути з обмеженим режимом використання, тобто з них можна буде перевести гроші на 5-6 рахунків постачальників компослуг і нікуди більше. В Європі такі платежі знімаються автоматично, як зроблять у нас – неясно, прем’єр лише сказав, що кошти “повинні потрапляти з рахунків до постачальників”, але хто їх туди переведе, не уточнив. Якщо платити буде кожен, то як – за допомогою інтернет-банкінгу, терміналу, квитанції? Всі можливості мають бути передбачені, як і можливість зняти заощаджене, тільки якщо повністю розрахувався і не раніше”.

Зараз ні в Мінсоцполітики, ні в Мінфіні ситуацію нам прояснити не змогли, відповівши, що поки ці питання опрацьовуються. Також Левицький побоюється, що влада ще уріже соцнорми, перш за все на опалення, щоб платити менше субсидій. За його словами, наприклад, чинна норма в 4,5 куб. м/міс. на кв. м завищена для утепленого будинку, її можуть скоротити до 4 куб. м.

Олександр Панченко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua