0 800 307 555
0 800 307 555

Україна втрачає потенціал розширення експорту продукції з високою доданою вартістю


Україна втрачає потенціал розширення експорту продукції з високою доданою вартістю

У структурі експорту України зберігається концентрація сировинних товарів, країна втрачає потенціал збільшення експорту продукції з високою доданою вартістю, зазначає Світовий банк (СБ).

“Україна має стратегічно важливе географічне розташування …, найбільші в Європі площі родючих земель, численне населення з високим рівнем освіти. Крім цього, країна уклала в 2015 році Угоду про асоціацію з ЄС… Усе це відкриває перед Україною величезні можливості для нарощування обсягів експорту продукції з високою доданою вартістю. … Проте вигоди, пов’язані з відкритістю для торгівлі, зокрема перетікання технологій і знань, досі залишаються досить обмеженими”, – йдеться у звіті фінустанови.

Читайте також: Світовий банк прогнозує інфляцію 10% в 2018 через ціни на газ для населення

За оцінками СБ, це зумовлено тим, що Україна досі не стала важливим учасником глобальних ланцюжків доданої вартості. “На сьогодні глобальне виробництво характеризується високим рівнем інтеграції різних країн, коли готовий продукт є результатом зусиль виробників із різних країн, а кожен етап технологічного процесу робить свій внесок у формування цінності кінцевого продукту. Завдяки взаємодії в рамках глобальних ланцюжків доданої вартості країни обмінюються не лише продукцією, а й технологіями, знаннями та зв’язками. Водночас в Україні частка експорту в рамках глобального ланцюжка доданої вартості у 2014 році становила лише 5,7%, тоді як у Польщі – 27%, у Румунії та Туреччині – 38%, у В’єтнамі – 59%”, – зазначає банк.

СБ нагадує, що важливою рушійною силою експорту та інтеграції в глобальні ланцюжки доданої вартості є реформи, спрямовані на залучення прямих іноземних інвестицій (ПІІ). При цьому одним із найважливіших чинників у залученні ПІІ є верховенство права та захист права власності.

“Очевидно, що для створення в Україні рівних умов для ПІІ доведеться ще багато зробити. Для цього знадобиться не лише зміцнити архітектуру антикорупційних органів і судову систему, а й здійснити подальшу оптимізацію регуляторного середовища, зміцнити політику сприяння конкуренції, реформувати державні підприємства та забезпечити прогрес у приватизації”, – зазначено у звіті.

Крім цього, додає банк, важливим чинником залучення ПІІ є макроекономічна стабільність, а також ефективна та конкурентоспроможна система логістики.

За оцінками СБ, для сприяння ефективному фінансовому посередництву та нарощуванню обсягів кредитування необхідно зменшити частку держави в банківському секторі та вирішити питання великої частки непрацюючих кредитів.

СБ також відзначає низький рейтинг української логістики в розраховуваному ним Індексі ефективності логістики. У показнику, зокрема, відображено відсутність прозорості в регулюванні та неоптимальне управління державним майном, наявність перешкод на шляху здійснення приватних інвестицій, неповне використання можливостей річкового транспорту, недостатні інвестиції в залізничний транспорт, неефективність управління складськими потужностями та надмірний обсяг використання автомобільних перевезень.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Опитування
В Контексті Finance.ua