Олексій Скриль: як повернути майно, вилучене під час обшуку?


Олексій Скриль: як повернути майно, вилучене під час обшуку?

Спробуємо розібратися, чи все так погано, за умови коли на підприємстві проведено обшук?

Обшук – це примусова слідча дія, яка проводиться за ухвалою слідчого судді, з метою відшукання речей, документів, матеріальних цінностей, які мають на собі сліди злочину, що є речовими доказами у загальновідомому значенні, в тому числі є предметом або засобом вчинення злочину. Крім того обшук проводиться для встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

На практиці, орган досудового розслідування викладає у своєму клопотанні припущення про належність до доказів того чи іншого майна потенційно обшукуваної особи.

Ці припущення закладаються в ухвалу слідчого судді, на підставі якої, надалі, власне, і проводиться обшук. Це пояснюється певним обвинувальним нахилом, закладеним у закон.

Справа в тому, що клопотання слідчого, прокурора про обшук розглядаються без участі власника чи власника майна. Внаслідок чого суд, приймаючи рішення на дозвіл у проведенні обшуку, враховує лише думку сторони обвинувачення. Тому судом під час формулювання переліку майна, на відшукання та вилучення якого він надає дозвіл, часто використовуються досить «розпливчаті» формулювання щодо належності майна до події розслідуваного злочину.

Сам обшук є примусовим і невідкладним заходом та, іноді, він проводиться агресивно, і тому є найнеприємнішою слідчою дією. Обидві сторони обшуку не довіряють одна одній:

 • сторона обвинувачення вважає, що обшукувані особи приховують або знищують докази;
 • обшукувана сторона очікує від правоохоронців класичних «підкидань доказів», крадіжок та іншого безпідставного вилучення майна.

Після обшуку у підприємців та інших обшукуваних осіб залишається присмак несправедливості, безправ’я, що полягає у позбавленні правом користуватися вилученим майном, грішми та документами.

Якщо тверезо підійти до результатів обшуку та прав і обов’язків обшукуваної особи, то все не так погано, як це вбачається на перший погляд, але ваша бездіяльність, вже після обшуку, може призвести саме до таких результатів.

1. Майно, яке не було зазначено в ухвалі на обшук для відшукання та вилучення, але вилучене під час обшуку слідчим та зазначене у відповідному протоколі, є тимчасово вилученим.

Подальше вирішення долі цього майна лежить лише в судовій площині: на нього або накладається арешт, або його негайно повертають власнику.

Тобто, слідчий або прокурор за результатами обшуку повинні протягом 48 годин внести до місцевого суду, за своїм місцезнаходженням, аргументоване клопотання про накладення арешту на відповідне майно, а суд повинен розглянути таке клопотання впродовж двох днів, тобто тих самих 48 годин.

В результаті, суд або накладає арешт на це майно, або відмовляє у задоволенні відповідного клопотання та у сторони обвинувачення виникає безумовний обов’язок негайно повернути це майно власнику.

Якщо ваше підприємство не буде представлене у цьому судовому розгляді, ви розумієте, до якого рішення може схилити суд сторона обвинувачення.

2. На практиці слідчі судді Апеляційного суду м. Києва все вилучене майно під час обшуку вважають тимчасово вилученим, оскільки у чинному Кримінальному процесуальному кодексі України не має іншого терміну для майна щодо операцій з яким власник або інший законний володілець тимчасового обмежений у правах.

У зв’язку з цим, саме активна позиція підприємства та інших обшукуваних осіб, є запорукою повернення вилученого під час обшуку майна.

Слід пам’ятати, що процесуальні строки існують не тільки для правоохоронців, які «нападають» на бізнес, а й для підприємства – для звернення за захистом своїх прав та подальшого повернення вилученого під час обшуку майна.

На практиці зустрічаються випадки коли правоохоронці – слідчі та прокурори – умисно не виконують рішення судів щодо повернення вилученого майна.

Правоохоронці, незважаючи на мотиви своєї діяльності, є спеціалістами, і працюють командами. З професіоналами повинні боротися фахівці відповідного рівня. Не випробовуйте долю, готуйте свій персонал заздалегідь і довіряйте власний захист експертам, і Ваше майно обов’язково до вас повернеться.

Олексій Скриль, керівник практики кримінального права АО «Вдовичен та партнери»

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

 • !

  Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Особисті фінанси
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
 • Надішліть заявку
 • Дізнайтесь про рішення банку
 • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua