Посміхніться, вас знімають: депутати зобов'яжуть нотаріусів знімати своїх клієнтів на камеру


Посміхніться, вас знімають: депутати зобов'яжуть нотаріусів знімати своїх клієнтів на камеру

Депутати трьох політичних партій (БПП, Народний фронт, Радикальна партія) подали у Верховну Раду законопроект, який зобов’язує проводити обов’язкову аудіо- і відеофіксацію процесу проведення практично всіх нотаріальних дій. Проект під номером 9063 має гучну назву «Рейдерству СТОП!». Як випливає з назви, головна мета документа – боротьба з рейдерським захопленням власності. Принаймні, так декларують самі автори ініціативи.

«До мене часто звертаються люди з проханням захисту від рейдерських атак. Цим законопроектом ми мінімізуємо можливості для таких злочинів. Захист приватної власності – одне з важливих завдань, а цей законопроект якраз і спрямований на захист приватної власності в Україні. Будь-який інвестор, який захоче вкладати гроші в нашу країну, насамперед поцікавиться: а як держава захистить його власність? Законопроект потрібний і важливий, тому я сподіваюся на його серйозне обговорення в парламенті, щоб найближчим часом ми вийшли на результативне голосування», — розповів UBR.ua один із співавторів законопроекту нардеп Олександр Кірш.

Водночас він не вважає, що обов’язок вести аудіо- та відеозапис значно позначиться на ціні нотаріальних послуг. «Разово обладнати кабінет нотаріуса відповідною апаратурою не важко і не вимагає значних вкладень», — говорить Кірш.

Щоправда, самі учасники ринку відзначають, що витратитися на нове устаткування їм все ж таки доведеться неабияк, оскільки питання не тільки у встановленні камер, а також у зберіганні та захисті величезного масиву даних клієнтів.

Змусять засвітити паспорт на камеру

Документом пропонується проводити обов’язкове і повне фіксування за допомогою звуко- і відеозаписувальних технічних засобів процесу укладення (посвідчення) наступних угод:

 • Продаж компанії або частини її акцій;
 • Купівля-продаж нерухомості та землі;
 • Виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість;
 • Купівля-продаж цінних паперів;
 • Оформлення довіреності (у разі, якщо правочин, для укладення якого вона видається, підлягає нотаріальному посвідченню);
 • Укладення договору оренди земельної ділянки, який укладається з фізичною особою (крім випадків, коли орендодавцем виступає ФОП);

Також сторони угоди зобов’язані будуть на камеру представитися і показати документи, що їх ідентифікують. Аудіо- та відеоматеріали укладення угод необхідно буде внести у Державний реєстр прав. Причому здійснювати операції без звуко- і відеозаписувальних технічних засобів пропонують суворо заборонити. За порушення цієї норми нотаріус може позбутися ліцензії.

Як реалізують на практиці

Оскільки законопроект не передбачає джерел фінансування проекту, значить, витрати на закупівлю необхідного обладнання повністю ляжуть на плечі нотаріусів, упевнені юристи.

«Кабінет нотаріуса повинен буде бути обладнаний для зберігання відео- і аудіоматеріалів, або комп’ютер нотаріуса повинен бути захищений від злому спеціальним програмним забезпеченням, а це додаткові кошти», — зауважив у розмові з UBR.ua адвокат Дмитро Гутгарц.

До того ж, закон не відповідає на безліч технічних і процедурних питань. Всі їх, у разі ухвалення закону, потрібно буде виписати Мін’юсту: мінімальні вимоги до звуко- і відеозаписувальної техніки, порядку фіксації процесу, сторін угоди та їх документів. Без цих уточнень ефекту від новацій може не бути зовсім. Адже можна проводити зйомку на неякісну техніку, а погане освітлення і «правильний» ракурс дозволить формально виконати умови закону, але не дадуть потрібного результату.

«Однозначно будуть вноситися зміни до порядку вчинення нотаріусами нотаріальних дій та документів, що стосуються архівного зберігання документів нотаріусами. Так само не виключено створення окремого реєстру фіксації нотаріальних дій з метою внесення в нього відповідних даних. На мій погляд, робити це на базі нинішніх реєстрів нотаріальних дій та прав на нерухоме майно не можна, оскільки це «перевантажить» сервери, на яких зберігаються реєстри, і ускладнить або унеможливить роботу з ними», — розповів UBR.ua керівний партнер ЮК «Альянс правових сил» Віталій Собкович.

Спочатку потрібно запитати

Згідно із законом про захист персональних даних, запис зможуть проводити тільки після отримання від учасників угоди дозволу на зберігання і обробку такої інформації. От тільки, якщо вони відмовляться, нотаріус не зможе провести ніяких подальших дій, кажуть юристи.

І додають, що нововведення не тільки ускладнять процедуру оформлення, але і розтягнуть його в часі. При цьому афери з нерухомістю нікуди не подінуться.

«Необхідно боротися з причиною хвороби, а не з її наслідками. Чи поліпшилася якість судоустрою після введення аудіозапису? Так само і тут – якщо хтось захоче сфальсифікувати, він знайде спосіб», — зауважив у розмові з UBR.ua приватний нотаріус Олександр Бєднов.

До того ж ускладнення процесів може збільшити ризики витоку персональних даних і втручання в комп’ютерні системи, кажуть юристи. А багато нотаріусів взагалі вважають за краще відмовитися від послуг, які вимагають відеозапису.

Ціни вгору

Новації депутатів не тільки ускладнять роботу нотаріусів. Низка вимог до них неминуче призведе до солідних витрат, а отже, і до зростання розцінок на послуги для клієнтів. Ось лише деякі з них:

 • Збільшення часових витрат на оформлення кожної угоди, отже, зменшення кількості клієнтів, що обслуговуються за день;
 • Придбання технічних засобів, які будуть відповідати вимогам Мін’юсту;
 • Розширення поточних каналів інтернет-зв’язку (перехід у дорожчі пакети провайдерів) у зв’язку із потенційною необхідністю відправки масивів інформації через мережу;
 • Модернізація комп’ютерної техніки для комфортної роботи зі збільшеним навантаженням;
 • Закупівля it-послуг, оскільки не всі нотаріуси готові самостійно реалізувати нові вимоги;
 • Придбання нових серверів, блоків безперебійного живлення або сховищ інформації в разі необхідності зберігання матеріалів фіксації у нотаріусів.

За прогнозами юристів, розцінки нотаріусів в кінцевому підсумку можуть зрости щонайменше на 10-20%. А враховуючи, що у більшості немає своїх фахівців, які могли б здійснювати постійну технічну підтримку обладнання, цілком можливі якісь збої, які призведуть до зриву угоди.

«Якщо забезпечення технічними засобами звуко- та відеозапису та утримання їх надалі повністю ляже на плечі нотаріусів, думаю, що подорожчання неминуче. Можливе підвищення вартості нотаріальної послуги буде прямо залежати від кількості часу, який ця послуга вимагає, зокрема, за часом запису», — зауважила у розмові з UBR.ua старший юрист ЮФ NAKAZ Наталія Чацкіс.

А ось на зменшення декларованої суми угоди (для мінімізації податків) це ніяк не вплине, вважають юристи. Ті, хто хотів її знизити, і далі будуть це робити. Просто не будуть проводити розрахунки під відеофіксацію.

«Зазвичай при здійсненні угод купівлі-продажу нотаріуси вимагають експертну оцінку вартості продаваного об’єкта. Якщо де й шукати заниження реальної вартості об’єкта, так це безпосередньо в діяльності суб’єктів проведення таких оцінок. Знову ж таки, у самому тексті законопроекту нічого не сказано про зберігання або передачу таких матеріалів у ті чи інші органи. Можливо, такі записи будуть надаватися безпосередньо на вимогу самої податкової», — додала Чацкіс.

Денис Вергун

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:Верховна Рада
Сервіс підбору кредитів
 • Надішліть заявку
 • Дізнайтесь про рішення банку
 • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua