Для будівельників в Україні написали нові правила


Для будівельників в Україні написали нові правила

В Україні посилять вимоги до новобудов. Нерухомість спочатку хочуть бачити правильно оформленою з юридичного боку і енергоефективною — з технічного. Принаймні так чиновники подають проект постанови Кабміну, розроблений Мінрегіоном. Ним пропонується внести зміни до порядку виконання будівельних робіт та прийняття в експлуатацію збудованих об’єктів.

Документ передбачає наступні новації:

Забудовник не зможе отримати сертифікат, якщо не обладнає побудовану будівлю вузлами обліку (лічильниками) комунальних послуг — теплоенергії та води. Новобудову не приймуть в експлуатацію.

Для отримання дозволу на будівництво, доведеться отримувати документ, в якому буде дана оцінка впливу будівництва на навколишнє середовище.

Майбутній об’єкт не буде прийматися в експлуатацію, якщо юридична особа його забудовника припинила існувати. Здача будинку можлива лише при зміні назви компанії у зв’язку зі зміною форми власності.

При цьому новий документ визначає порядок скасування органом архітектурно-будівельного контролю зареєстрованих декларацій про початок будівельних робіт. А також врегулює питання здачі в експлуатацію самобудів і об’єктів, побудованих з порушенням проекту.

Легалізація будинків

Легалізація самобудів і будівель, побудованих з порушеннями проекту, — питання болюче як для архітектурної влади, так і для власників житла. Проблема не нова, вона тягнеться ще з часів кооперативного будівництва СРСР. Багато об’єктів тоді не зуміли правильно оформити, а зараз багатьох організацій, від яких вимагаються документи, вже не існує.

«Це чергова не найвдаліша спроба врегулювати питання введення в експлуатацію всього, що тут налагоджено різними кустарними і майже легальними способами. Є низка об’єктів, побудованих ще в кінці 70-80-х років, які за різними параметрами не можуть бути узаконені. Запит власників такий: ми заповнюємо декларацію, вказуємо, що все ще побудовано до царя Гороха, щоб на основі цього документа об’єкт можна було узаконити. Мінрегіон разом з ДАБІ обіцяють щось зробити, народжують раз на рік якісь документи, які легалізують частину будівель. Але далеко не всі. І глобально проблема не вирішується», — пояснив UBR.ua ситуацію керуючий партнер адвокатського об’єднання «Suprema Lex» адвокат Віктор Мороз.

Якусь нерухомість не можна оформити через невідповідність фактичної площі тому, що написано в документах. А якусь через те, що немає паперів про фактичне завершення будівництва.

Ще складніше йдуть справи з сучасними будовами. Особливо коли забудовники опускаються до конкретного підроблення: отримують дозвіл на одні параметри будівництва, а зводять будівлі за зовсім іншими. На будмайданчику під торговий центр може з’явитися житловий будинок. Після чого будівельники починають носитися по кабінетах чиновників і намагатися узаконити те, що набудували.

Зустрічаються і зовсім дикі історії — зі зниклими людьми і кримінальним переділом будівельних об’єктів і готових будинків. Тому коригуються деякі правила, нехай навіть з новими невідомими.

«За новим документом, підставою для скасування декларації про початок виконання підготовчих/будівельних робіт стає смерть фізичної особи – замовника або визнання її безвісно відсутньою. Водночас запропоноване нововведення на практиці породжує цілу низку питань у суміжних галузях права. Наприклад, як оформляти спадщину на недобудований об’єкт, права власності на який не були зареєстровані за померлим, а декларацію, на підставі якої такий об’єкт будувався, – скасовано?» — задався питанням старший юрист ЮФ «Антіка» Василь Шеретько.

Екологічне свідоцтво

Ще більше проблем будівельники бачать у вимозі щодо отримання під будівництва екологічної оцінки. Не уявляють, хто буде нею займатися.

«Екологічна експертиза завжди була потрібна тільки для промислових об’єктів. А тепер вимогу хочуть ввести для всіх. Хто буде зараз проводити екологічну оцінку? Хто буде проводити цю сертифікацію? Якщо це повісять на ДАБІ, то вони знають, що робити. Але якщо придумають новий орган за відсутності кадрів, то будуть проблеми», — запевнив UBR.ua один із забудовників на умовах анонімності.

На ринку побоюються зловживань.

«Можуть виникнути корупційні чинники», — вважає Віктор Мороз.

Втім, у Мінрегіоні відхрещуються від таких підозр. У коментарі UBR.ua в. о. начальника відділу координації діяльності ДАБІ та Атестаційної архітектурно-будівельної комісії департаменту містобудування Ірина Безрукова повідомила, що розробка дацього проекту постанови викликана необхідністю уніфікації норм чинного законодавства. Вона запевнила, що «екологічні» норми вводяться на основі нормативної бази Мінприроди, норми про зону відчуження ініційовані Міноборони.

Швидше за все, нинішня редакція документа ще буде доопрацьовуватися з урахуванням думки учасників ринку. І зазнає серйозних змін.

Олексій Ярмоленко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua