Андрій Усенко: скорочення міжнародних резервів. Наскільки це страшно?


Андрій Усенко: скорочення міжнародних резервів. Наскільки це страшно?

НБУ повідомив про скорочення міжнародних резервів України через платежі за держборгом і інтервенції НБУ на міжбанківському валютному ринку.

Чи буде достатньо поточного рівня резервів, щоб виконати зобов’язання України перед міжнародними інвесторами?

В цілому зміна золотовалютних резервів є звичайним явищем, оскільки відображає комплекс складових макроекономічного та фінансового характеру, і для України нестабільність у сфері золотовалютних резервів є характерною особливістю.

У 2003 році вони становили $6,9 млрд, роком пізніше – $9,7 млрд, вже в 2005 – $19,4 млрд, в 2007 – $32,5 млрд, в 2009 – $26,5 млрд, в 2010 – $34,6 млрд, у 2013 – $20,4 млрд, у 2014 – $7,5 млрд, у 2016 – $15,5 млрд, 2017 – $18,8 млрд. Відповідно, поточна ситуація продовжує цю тенденцію.

Одним з каталізаторів зниження міжнародних резервів стало сезонне зниження інтересу нерезидентів до ОВДП, пік якого припав на лютий – березень.

На початку серпня обсяг вкладень нерезидентів в ОВДП скоротився з 14,7 млрд грн наприкінці березня до 7,9 млрд грн.

Можна очікувати, що резерви НБУ продовжать знижуватися через інтервенції НБУ на валютний ринок і обсяг виплат, які мають відбутися в серпні і жовтні, адже, за даними Мінфіну, до кінця року необхідно здійснити виплати за зовнішнім держборгом в розмірі близько $3,5 млрд.

Зокрема, близько $500 млн за зобов’язаннями перед МВФ, і за ОВДП, номінованими в іноземній валюті в обсязі близько $1,3 млрд. В серпні $368 млн і жовтні трохи більше ніж $650 млн.

Що стосується внутрішніх зобов’язань, то досить висока ймовірність, що Мінфін рефінансує ці облігації.

Тим не менш, до кінця року ситуація може стабілізуватися. За прогнозами НБУ, до кінця року Україна збільшить міжнародні резерви до 20,7 млрд доларів.

По-моєму, ця цифра є досяжною при отриманні чергового траншу МВФ, кредитів ЄС і Світового банку, і збільшення прямих інвестицій, зокрема, за рахунок приватизації.

Серед позитивних факторів я б зазначив збереження інтересу міжнародних і локальних інвесторів до сектору відновлюваної енергетики. Це буде сприяти інвестиціям в короткостроковому періоді, а також зниженню закупівель енергетичних ресурсів у довгостроковій перспективі.

Сприяти збереженню і зростанню резервів будуть інвестиції по лінії ЄБРР, OPIC, WB та інших інвесторів і донорів, які підтримують як комерційні, так і інфраструктурні проекти в Україні.

Андрій Усенко, менеджер відділу інвестицій і ринків капіталу KPMG в Україні

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua