Під 5G: українські мобільні оператори переділять нові частоти і піднімуть ціни — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Під 5G: українські мобільні оператори переділять нові частоти і піднімуть ціни

Світ
2063
На українському ринку зв’язку гряде грандіозний переділ частотного ресурсу в діапазоні 800-900 МГц. Перерозподіл чинного спектра намічено Нацкомзв’язку (НКРЗІ) на квітень 2019 року. Там вважають правильною видачу ліцензії без тендеру на частоти, що вже використовуються операторами.
Частотний спектр в цьому діапазоні розподілено нерівномірно між операторами, а також використовується військовими і для аналогового телебачення. Тому мобільних операторів потрібно буде переконати поділитися ресурсом один з одним.
Одному дісталося більше
Найскладніше буде вмовити Київстар, кажуть експерти. За словами телеком експерта Романа Химича, в 2009 році в результаті об’єднання з УРС (ТМ Білайн) Київстар консолідував близько половини всіх частот в цьому діапазоні. Тепер Vodafone і lifecell вимагають здійснити перерозподіл спектра. Якщо цього не зробити, інші оператори (і їхні абоненти) опиняться в дискримінаційних умовах.
«Основною перешкодою є наявність дуже великих дисбалансів у розподілі 900 МГц частот. З огляду на те, що акціонери Київстар заплатили свого часу $230 млн, завдання знайти рішення, яке би влаштовувало всіх, виглядає непростим», – зауважив у бесіді з UBR.ua Роман Химич.
У той час як у одних операторів надлишок частот, у інших ресурсу не вистачить одночасно і на розвиток мереж у нових стандартах і на підтримку тих, які працюють зараз. Але якщо оператори все-таки отримають можливість використовувати 900 МГц для 3G/4G, вони використовують уже наявне обладнання (базові станції, вишки, передавачі), активувавши підтримку відповідних стандартів.
«Ми завжди послідовно виступали за упорядкування частотного ресурсу в діапазоні 800/900 МГц між операторами шляхом перерозподілу частот, на підставі спільної заяви операторів, що повністю відповідає чинному законодавству України. На сьогодні у операторів великої трійки вже розгорнуті мережі в 900-му діапазоні з дуже широким покриттям в сільській місцевості. Проблема в тому, що ці мережі можуть використовувати тільки GSM технологію, хоча нове покоління базових станцій може працювати одночасно в режимі 2G/3G або в режимі 2G/4G. Не будуть потрібні величезні інвестиції в будівництво нових мереж», – розповіли UBR.ua в Київстар.
800-900 Мгц діапазон – здебільшого допоміжний, і при ефективному використанні спільно з іншими частотами дозволяє забезпечити ширше покриття. Що актуально на територіях з невисокою щільністю населення – уздовж магістралей, в селах, де раніше був недоступний швидкісний інтернет.
«Для ефективного розподілу необхідно, на наш погляд, проаналізувати весь 900/800 спектр – і операторський, і військовий, і той, який перебуває в процесі вивільнення як «цифровий дивіденд» (аналогове ТБ). Ми готові опрацьовувати всі можливі варіанти для взаємовигідного і максимально ефективного використання спектра спільно з регулятором та іншими учасниками ринку. Ми вже в цьому процесі», – розповіла UBR.ua директор з корпоративного управління і контролю Vodafone Україна Ольга Дейнега.
Що отримають люди
З практичної точки зору, після розподілу частотного ресурсу покращиться доступність послуг швидкісної передачі даних в сільській місцевості. Йдеться про скорочення горезвісного «цифрового розриву».
Але в першу чергу, кажуть експерти, частоти 800-900 МГц потрібні для збільшення «охоплення» мереж як 3G, так і 4G зв’язку. Наприклад, щоб забезпечити доступ до нових технологій жителям сільської місцевості, де переважають термінали 3G.
У працюючих мережах 3G вже спостерігається вибухове зростання трафіку. Але міжнародний досвід показує, що без запуску нових технологій і освоєння нових діапазонів, частот, мережі 3G незабаром не впораються з навантаженням, і швидкість інтернет доступу буде постійно знижуватися.
«4G – це істотне збільшення ємності мережі. І як наслідок – підвищення швидкості передачі даних, яке дозволить споживати контент в найвищій якості практично без помітних затримок. Це більш зручний серфінг в інтернеті: сторінки відкриваються моментально. З 4G розвиток технологій М2М, хмарних рішень, IoT, Smart City дозволить створити і нові робочі місця і принести нові сервіси для багатьох клієнтів», – кажуть в Київстар.
5G – початок
Запуск 4G на частотах 800/900 МГц означає, що в селах, де фіксований інтернет розвинений погано або взагалі відсутній, люди зможуть, у багатьох випадках, використовувати 4G-підключення як заміну фіксованого доступу – щоб дивитися фільми, лекції, спілкуватися з близькими, дивитися відео, і отримувати всі переваги нових технологій, які доступні в мегаполісах.
«Базові станції, що працюють в діапазонах 2600 МГц і 1800 МГц, добре підходять для міст. А ми хочемо, щоб швидкісний доступ в інтернет на основі технологій 3G і LTE був доступний для всіх жителів України. Ми вважаємо, що упорядкування спектра 800/900 МГц дуже важливе для впровадження нових технологій 3G, 4G, і в майбутньому 5G», – запевнили UBR.ua в прес-службі Київстар.
Безумовно, поява швидкісного інтернет доступу (ШСД) простимулює і споживання послуг. Абоненти в сільській місцевості не розпещені швидкісним інтернетом, тому можна очікувати значне зростання споживання, а значить, і доходів мобільних операторів.
«З переходом на масове споживання 4G обсяг трафіку зростає. Це підтверджує і весь європейський досвід, спостерігаємо зростання споживання мобільного інтернету і в Україні – на даний момент близько 40%. Ми оновлюємо тарифи з урахуванням зростаючого споживання. У нових пропозиціях – великі обсяги інтернету, а також – послуги з міжнародної практики Vodafone – своєрідні «абонементи» на безлімітний доступ до найбільш популярних в 4G послуг: можливість дивитися і завантажувати відео, спілкуватися в соціальних мережах або месенджерах», – розповіла UBR.ua Ольга Дейнега.
Свій внесок у формування тарифної сітки операторів може зробити і підсумкова вартість ліцензії НКРЗІ, кажуть експерти. За приблизними оцінками, оператори можуть викласти за них кілька мільярдів гривень.
«Тарифи будуть тільки рости, безвідносно до розгортання 4G в діапазоні 900 МГц. Якщо держава не встоїть перед спокусою подоїти операторів в черговий раз, тарифи будуть рости швидше. А скарг на зв’язок не стане менше, оскільки замість «у мене немає зв’язку в селі» будуть скаржитися на «зв’язок є, але жахливо повільний» або «є, не такий швидкий, як у місті». Сприйняття якості зв’язку залежить від багатьох факторів, в тому числі суб’єктивних», – зауважив у бесіді з UBR.ua Роман Химич.
Денис Вергун
За матеріалами:
УБР
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас