МЕРТ: в Україні знизився рівень тіньової економіки — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

МЕРТ: в Україні знизився рівень тіньової економіки

Казна та Політика
289
Рівень тіньової економіки в Україні в 2017 році знизився до 31% ВВП, скоротившись на 4 процентні пункти в порівнянні з показником 2016 року, свідчать дані на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ).
“Всі методи, з використанням яких здійснюється оцінка рівня тіньової економіки, показали зменшення рівня в порівнянні з 2016 роком”, – вказується в звіті міністерства.
Як зазначає МЕРТ, детінізація економіки торік стала наслідком, зокрема, зниження інвестиційних ризиків на тлі відносної макрофінансової стабільності та продовження реформування економіки.
Водночас цей процес стримується низькою довірою до інститутів влади, збереженням значних викликів стабільності фінансової системи, наявністю непідконтрольних владі територій, йдеться в звіті міністерства.
Найбільший рівень тіньової економіки традиційно виявив метод “витрати населення – роздрібний товарообіг” – 47% ВВП, хоча це на 4.п.п. менше від показника за 2016 рік. МЕРТ пояснює це великим зростанням обсягу продажу населенню споживчих товарів на 6,2% в порівнянні з обсягом за 2016 рік, чим скориговані грошові витрати населення на придбання таких товарів, що склало 3,4%.
На думку МЕРТ, тенденція до зменшення рівня тіньової економіки за цим методом, розпочавшись в 2016 році завдяки скороченню навантаження на фонд оплати праці через введення ставки ЄСВ в 22%, продовжилася в 2017-му на тлі підвищення реальної заробітної плати.
Згідно зі звітом, скорочення тіньової економіки за вдосконаленим монетарним методом (методологічні положення розрахунку за яким зараз апробуються) на 2 п.п. – до 38% ВВП відбувалося на тлі незначного скорочення питомої ваги готівки в грошовій масі (27,5% станом на кінець 2017 року проти 28,5% на кінець 2016-го) при зростаючому споживчому попиті.
Електричний і монетарний методи показали скорочення рівня тіньової економіки на 3 п.п. кожен і склали відповідно 28% і 24% від обсягу офіційного ВВП, свідчать матеріали МЕРТ.
За методом збитковості підприємств рівень тіньової економіки скоротився в 2017-му в порівнянні з позаминулим роком на 2 п.п. (до 20% від обсягу офіційного ВВП). Як зазначає МЕРТ, це відбувалося на тлі сприятливої ​​зовнішньої кон’юнктури для товарів вітчизняного експорту і ревальвації національної валюти в лютому-серпні минулого року.
Серед стримуючих факторів детінізації в цьому сегменті розрахунків МЕРТ називає “транспортну блокаду” в Донецькій і Луганській областях і її негативний ефект на роботу гірничо-металургійного комплексу та енергетики, а також більш низьку врожайність окремих сільськогосподарських культур і складну ситуацію в тваринництві.
За даними звіту, найкращу динаміку щодо зменшення рівня тіньового сегмента за цим методом показала переробна промисловість – 7 п.п. в порівнянні з 2016 роком. Детінізація в добувній промисловості склала 1 п.п., по зовнішньоекономічній діяльності (ЗЕД) “Фінансова та страхова діяльність” – 2 п.п., ЗЕД “Операції з нерухомим майном” – на 4. п.п. В інших видах економічної діяльності за підсумками 2017 року спостерігалося збільшення тіньової економіки.
За матеріалами:
Інтерфакс-Україна
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас