Сергій Мамедов: гривня, ВВП, інфляція. Про прогнози уряду і пошук резервів


Сергій Мамедов: гривня, ВВП, інфляція. Про прогнози уряду і пошук резервів

Уряд прогнозує прискорення зростання економіки України в 2019 році при зниженні інфляції до 6,5% і середньорічному курсі гривні на рівні 30,5 грн/дол. (Згідно з проектом трирічної бюджетної резолюції). Наскільки реалістичним є такий сценарій? Спробуємо розібратися.

Урядовий прогноз варто розглядати як один з багатьох. Зі своїм баченням розвитку української економіки в наступному році також виступили Міжнародний валютний фонд (МВФ) і Національний банк України (НБУ). І їхні цифри серйозно відрізняються.

Наприклад, цього року інфляцію НБУ прогнозує на рівні 7,7%, а МВФ – 11%. Реальне зростання ВВП в наступному році КМУ бачить на рівні 3,6%, НБУ – 2,9%, МВФ – 3,3%.

З фінансової точки зору 2019 рік буде для України тяжким. Виплати за внутрішніми та зовнішніми позиками важким тягарем ляжуть на бюджет країни.

Головний ворог будь-яких економічних реформ і корінних змін – політична нестабільність – в 2018-му тільки посилиться і перейде в 2019-й рік.

Зрозуміло, що напередодні народного волевиявлення провідні політичні сили будуть обережними і шарахатимуться від непопулярних законопроектів, як чорт від ладану, а економіка працюватиме за інерцією.

Все це буде тиснути на курс гривні і рівень інфляції, що, природно, поставить під загрозу виконання оптимістичних прогнозів уряду. Що робити?

У країну, де на носі вибори і не припиняється війна, великі зовнішні інвестори не прийдуть. Необхідно шукати внутрішні резерви. Таким резервом може стати малий і середній бізнес (МСБ). Саме він може виконати роль драйвера української економіки.

Сегмент МСБ не вимагає великих капітальних інвестицій і мало залежить від політичних потрясінь. Про це свідчать цифри – наприклад, частка МСБ у виручці деяких лідируючих галузей давно перевалила за половину (сільське господарство, оптова і роздрібна торгівля), а в деяких становить 100%.

Єдине, що потрібно МСБ – це створення умов для активного розвитку.

Необхідно стимулювати українців відкривати або розвивати власну справу. Тут ключову роль грають кілька факторів.

По-перше – необхідно максимально спростити і дебюрократизувати процес адміністрування бізнесу, створити «доброзичливе» середовище для бізнесу.

Держава повинна кардинально змінити підхід і перейти від каральної функції контролюючих органів до функції сприяння і творення.

Як приклад, поміняти завдання державних служб і перейти від планів зі збору штрафів і податків до планів зі створення нових робочих місць і збільшення інвестицій в підприємства.

Головне питання у них має бути «Як ми можемо вам допомогти?», а не «На підставі якої “нормативки” ви це зробили?».

Не секрет, що через складну систему адміністрування і бажання уникнути «спілкування» з держорганами певна частина МСБ працює в «чорну», «в кеші». Це згубно впливає як на розвиток економіки країни загалом, так і на окремі підприємства, ускладнюючи процес залучення фінансових ресурсів.

Інвестори і банки не хочуть кредитувати непрозорий бізнес. Зміна регулювання може змінити ситуацію, і це цілком під силу уряду.

Досвід інших країн показує, що автоматизація і уніфікація адміністрування не тільки полегшує ведення бізнесу, а й стимулює боротьбу з корупцією.

Крім цього, для виходу бізнесу з тіні необхідно впроваджувати програми фінансової грамотності.

Допомагати людям розбиратися в питаннях ведення бухгалтерії, взаємовідносинах з банками, формування звітності підприємств і т. д.

Завдання держави – зробити ці знання доступними, що в сучасних умовах досить просто.

Ще одна умова розвитку МСБ – доступне фінансування. Зараз кредитна ставка зависока і орієнтується на облікову ставку НБУ на рівні 17%.

Це – висока плата за ризики, з якими стикається інвестор в Україні. Що робити?

Можна, наприклад, стимулювати кредитування МСБ за допомогою програм часткової компенсації відсоткової ставки. Таке кредитування через банки дасть миттєвий результат.

Існує безліч інших способів – податкові пільги, мита, муніципальні програми. Вибір є. Потрібна політична воля до економічної перебудови. Але головним принципом підтримки МСБ має стати гасло «не заважай».

Однак будь-які зміни неможливі без збалансованого бюджету і зрозумілого платіжного балансу. Уряд мусить мислити стратегічно і прислухатися до кредиторів у питанні створення умов для інвестицій.

Без відновлення співпраці з МВФ та іншими зовнішніми донорами будь-які оптимістичні прогнози – це погляд на речі крізь «рожеві окуляри».

Тому єдина страховка від бід і невиконання обіцянок – ефективна економіка. У нинішніх непростих умовах її розвиток може гарантувати зростання МСБ.

Інших внутрішніх резервів для ривка немає.

Сергій Мамедов, Голова Правління Банку «ГЛОБУС»

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua