Сергій Васьков: як повернути інвесторам "апетит до паперів" в Україні?


Сергій Васьков: як повернути інвесторам "апетит до паперів" в Україні?

В Україні багато хто замислюється: як досягти видатного економічного зростання? Але мало хто розуміє, що для цього необхідна відповідна інфраструктура. І, насамперед, інфраструктура фінансового та інвестиційного ринків.

Інвестиції сплять під матрацами українців

Сьогодні у нас практично відсутні випуски облігацій, як різних державних: казначейських, муніципальних, інфраструктурних; так і корпоративних. Але ж саме розвиток ринку облігаційних позик вважається не менш важливим, ніж розвиток ринку акцій.

Сильний ринок облігацій дасть альтернативу українським компаніям для залучення капіталу, створить можливість внутрішнім інвесторам для диверсифікації вкладень, допоможе банківському та фінансовому сектору краще управляти ризиками і стати більш стійкими під час криз.

Облігаційні позики держави обмежуються ОВДП, корпоративні випуски практично відсутні, фінансова грамотність населення близька до нуля (навіть у більшості HNWI – надбагатих людей). На ринку депозитів впевнено переважають державні банки з часткою понад 60% всіх депозитів фізичних осіб.

При цьому на руках у населення колосальні суми грошей, які не працюють на економіку країни, а просто сплять під матрацом, немов богатир з давніх казок. Саме ці гроші мають стати внутрішньою інвестицією в економіку України.

Що не так у фінансовому секторі України?

У всьому світі за вартістю залучення грошей йде наступна послідовність: облігації, банківське кредитування, акції.

В Україні банківське фінансування все ще дешевше за облігаційні позики. Не останню роль у цьому відіграє недосконалість процедур реєстрації емісії в ДКЦПФР та висока вартість розміщення серед інвесторів.

Враховуючи це, регулятори повинні не тільки полегшити випуски облігацій, але і проводити широку роботу з освіти як емітентів, так і інвесторів і популяризації ринку облігацій.

Поки домінуючу роль на ринку фінансів буде грати держава, змінюючи правила гри тільки під себе, ринок не розвиватиметься.

В ідеалі, держава повинна продати якщо не 100%, то хоча б значну частку в держбанках. Але зараз про це говорити передчасно.

Що реально зробити вже сьогодні?

1. Скасувати державну гарантію на 100% суму вкладу для фізичних осіб в держбанках. Це зрівняє всі банки на ринку.

2. Скасувати оподаткування доходів фізичних осіб за корпоративними облігаціями. Це зрівняє їх з ОВДП і зробить більш привабливими для людей з невеликими сумами.

3. Провести лібералізацію законодавства і правил для випуску облігацій середнім бізнесом, а саме: введення спрощеного проспекту емісії, зниження вартості самої емісії (скасування правил на публікацію проспекту в журналах, спрощення щодо подачі звітності).

4. Впровадити під управлінням НБУ такий інструмент, як «національний інвестиційний портфель». Це своєрідний міні-інвестиційний фонд.

У нього можуть входити корпоративні (пріоритет повинен віддаватися паперам середнього бізнесу та великому приватному бізнесу), муніципальні та інфраструктурні облігації.

Сенс такий: НБУ як професійний інвестор відбирає з усіх випусків найбільш надійні і перспективні. При цьому встановлюється обмеження, наприклад, максимальна сума на одного емітента не більше ніж 3% від випуску, але не більше ніж 10 000 000 гривень.

Такий список НБУ дозволить непрофесійним індивідуальним інвесторам, страховим компаніям, пенсійним фондам орієнтуватися на ринку. Крім того, підніме престиж облігацій. Такий фонд не обов’язково повинен бути великим – на перший час 500 млн гривень буде з головою.

Як тільки на ринок облігаційних позик почнуть виходити все більше компаній, включаючи державні компанії, такі як «Укрпошта», в інвесторів повернеться інтерес і апетит до таких паперів.

Як результат – диверсифікація джерел позик, формування ринку довгих грошей, зниження залежності від банківського ринку, зменшення ролі держави на ринку фінансів, зниження вартості кредитних грошей.

Важливо розуміти, що без широкого спектру паперів і без розвиненого вторинного ринку облігації не зможуть стати цікавим і ліквідним активом для широкого кола інвесторів.

Простий спосіб створити вторинний ринок – змусити страхові компанії зберігати резерви не в схемах, а в нормальних ринкових паперах.

Зараз це найпростіший крок пожвавити ринок – звичайно, багато компаній попервах будуть віддавати перевагу ОВДП. Але державі варто просто змінити правила для зберігання резервів, обмеживши допустимі резерви в ОВДП до максимум 50%.

Це дасть можливість влити гроші страхових компаній на ринок і автоматично створить вторинний ринок паперів. Керуючі страховими резервами будуть з часом шукати більш дохідні папери і неминуче перепродавати свої папери під виплати або зміни строковості страхового портфеля.

Ринок облігацій так само являє собою альтернативу інвестиціям в нерухомість (нині найпопулярніший вид інвестицій).

В результаті нас буде очікувати зростання і розвиток фондового ринку України та збільшення ВВП на роки вперед.

Переконаний, український фондовий ринок має величезний потенціал і буде розвиватися найближчим часом швидкими темпами, якщо продовжити структурні реформи в країні та імплементувати запропоновані зміни.

Сергій Васьков, фінансист, керуючий партнер лізингової компанії «ЕСКА Капітал»

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Фондовий ринок
Архiви:2018 2017 2016 2015
В Контексті Finance.ua
Опитування