Андрій Попов: криптовалюти. Ринок радше живий, ніж мертвий?


Андрій Попов: криптовалюти. Ринок радше живий, ніж мертвий?

Експерти, які цікавляться криптовалютами, поділяються на оптимістів і песимістів. Перші вважають, що 2018 рік стане ривком для біткойна і криптовалют в цілому. Вони переконані, що в цьому році будуть зроблені конкретні кроки у бік подальшої легалізації криптовалют урядами. Низка експертів запевняють, що в цьому році Bitcoin поб’є свої попередні рекорди і підніметься до небувалих висот – $30 тис, $50 тис, а може і $100 тис.

Песимісти ж впевнені, що уряди навряд чи стануть в найближчому майбутньому узаконювати криптовалюти як платіжні засоби через їх волатильність і проблеми контролю.

Згідно з песимістичними прогнозами, курс Bitcoin цього року буде падати і становитиме $3-5 тис. Звучать прогнози і в $100 (без приставки «тисяч»).

Експерти також згадують про проблеми безпеки, нагадуючи, що ринок криптовалют слабо захищений від хакерських атак. Досить згадати нещодавній випадок з крадіжкою хакерами з японської криптовалютной біржі CoinDesk криптовалюти NEM на суму, еквівалентну $400 млн.

Іронія ситуації в тому, що технології смарт-контрактів NEM позиціонуються як якщо не захищені, то одні з найбільш захищених від злому. На даний момент злом NEM став найбільшою крадіжкою в історії криптовалют, що можна порівняти за масштабами з гучним зломом біржі MT Gox, втрати якої в 2014 році оцінювалися в $340 млн.

Як бачимо, прогнози діаметрально протилежні. І що найцікавіше, обидва сценарії – позитивний і негативний – рівною мірою можуть здійснитися.

Пампери і памперси

Все тому, що ринок криптовалют в цілому і біткойна зокрема надзвичайно волатильний і залежить від зовнішніх факторів. Будь-яка новина чи подія можуть провокувати як зростання, так і падіння.

Волатильність притаманна і традиційному валютному і фондовому ринку, але в значно меншому ступені.

Крім того, на ринку криптовалют є свої «авторитети» – великі гравці, так звані пампери. Враховуючи порівняно невелику капіталізацію криптовалют (порівняно з традиційним валютним та фондовим ринком), розміри активів папмерів дозволяють штучно створювати ажіотаж або паніку серед трейдерів, маніпулюючи ними.

Зазвичай пампери створюють видимість підвищення курсу шляхом скупки ордерів. Після того, як у результаті ажіотажного попиту курс криптовалюти досягає максимуму – вони зливають свої активи і курс падає, вселяючи паніку в інвесторів.

Інший спосіб вплинути на курс криптовалюти – створення фейкових новин, як позитивних, так і негативних. Як вже говорилося вище, будь-який інфопривід впливає на курс, і це часто використовують у своїх інтересах великі гравці.

Таким чином, криптовалюта – система важко прогнозована. Тому пророкувати її стан на довгу перспективу практично неможливо. Безперечним є те, що вона навряд чи зникне.

Блокчейн як основа для ICO

Основне значення криптовалют для світової економіки в тому, що технологія зробила можливим ICO (Initial Coin Offering) – тобто випуск бізнесменами власних криптовалют для залучення фінансування.

Насамперед, технологія актуальна для стартапів, оскільки їм складніше скористатися традиційними фінансовими інструментами, такими, як кредитування або випуск акцій (IPO).

Особливо популярний ICO у сфері IT, а ще краще, якщо бізнес стартапу планує в подальшому безпосередньо використовувати випущену криптовалюту – наприклад, як засіб розрахунків.

За 2017 рік загальна ринкова капіталізація криптовалют зросла практично на 600 млрд доларів США, з 17,7 до 612,9 млрд доларів США, тобто у 34,6 разу.

За цей час було проведено десятки успішних ICO. Цікаві бізнес-проекти, що здійснюють ICO, підтримують інтерес до ринку криптовалют в цілому.

Чого тільки коштує ICO месенджера Telegram, що було проведене в лютому 2018 і зібрало $850 млн від 81 інвестора, максимум коштів за всю історію ICO. У другому раунді Telegram має намір зібрати до $1,7 млрд, як зазначено у white paper – документі, який описує переваги проекту для інвесторів.

До цікавих проектів можна віднести Extra Credits. Як кажуть її розробники – це перший в світі проект «освітньої криптовалюти», в якому користувачі отримують винагороду в криптовалюті Extra Credits (XTRA) за вивчення блокчейна і проходження онлайн тестів. Для ентузіастів це можливість заробити, ще й розширивши знання про блокчейн.

Варто згадати і проект фінансового холдингу JPMorgan Chase. Його голова Джеймі Даймон відомий своїм критичним ставленням до криптовалют, але це не завадило JPMorgan Chase в жовтні 2017 року запустити власну пілотну програму з прискорення транскордонних платежів на базі блокчейна Quorum – так звану Міжбанківську інформаційну мережу (Interbank Information Network, IIN).

Проект реалізується спільно з австралійським банком ANZ і Royal Bank of Canada.

Не виключає запуск торгових операцій з біткойном й іншими цифровими валютами і інший великий американський банк – Goldman Sachs.

Таким чином, інтерес провідних банків до нової сфери може підняти статус біткойна в очах інвесторів і підвищити градус дискусій навколо криптовалют, які все глибше проникають у світ традиційних фінансів.

Андрій Попов, партнер Kreston GCG

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Фінтех і Картки
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua