Коли і як знову запрацює система блокування податкових накладних


Коли і як знову запрацює система блокування податкових накладних

Нова система припинення реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних почне працювати з 22 березня 2018 року – на три тижні пізніше, ніж було передбачено законом про тимчасове припинення старої системи блокування.

Відповідну постанову КМУ №117 було офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» 7 березня. Вона набере чинності через 15 днів після публікації.

Нагадаємо, що в грудні 2017 року роботу системи моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ризиків (СМКОР) було зупинено, щоб виробити узгоджене рішення, яке, з одного боку не завадило б чесному бізнесу працювати, а з іншого боку – могло б ефективно боротися зі схемами з розкрадання ПДВ.

Як повідомила партнер Crowe Horwath AC Ukraine, член правління Громадської ради при ДФС Ольга Богданова, тоді ж було створено робочу групу при Державній фіскальній системі, а в січні цього року – при Мінфіні. Ця постанова КМУ – консолідований варіант роботи обох відомств.

«Приблизно 80% наших пропозицій було враховано в новому документі», – запевнила Богданова.

Зокрема, були затверджені порядки:

припинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН);

роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію в ЄРПН;

розгляду скарг на рішення цих комісій.

Що перевірятимуть

Як уже писалося, пропонується встановити кілька рівнів перевірки реєстрованих податкових накладних та розрахунків коригування (ПН/РК).

Спершу буде перевірятися на предмет ризикованості (читай – фіктивності або зв’язку з фіктивними фірмами) сам платник. Потім перевіряється на відповідність критеріям ризиковості сама операція. Спеціально для суб’єктів малого та середнього бізнесу вводиться так звана «позитивна податкова історія». Навіть при ризиковій операції, але позитивній історії платника, його ПН/РК все одно буде реєструватися.

Всі ці критерії ризиковості (підприємств, операцій і позитивної історії) тепер буде розробляти ДФС і затверджувати за погодженням з Мінфіном. Позаяк опублікована постанова містить лише ознаки тих ПН/РК, які не будуть блокуватися.

«Тепер не треба буде юстирувати всі ці критерії. ДФС зможе оперативно реагувати на зміну поведінки «схемників» і тільки затверджувати в Мінфіні нові правила. На процедуру узгодження Мінфіну відводиться два дні», – розповіла Ольга Богданова.

Як повідомили в самій ДФС, всі критерії вже розроблені і передані на погодження до Мінфіну.

«Як тільки ми отримаємо затверджені критерії, відразу ж їх опублікуємо на своєму порталі. Орієнтовно це відбудеться наступного тижня», – розповіли в Державній фіскальній системі.

За новою постановою, про нові узгоджені критерії ризику ДФС зобов’язана також повідомляти податковий комітет ВР.

Важливі деталі

Як раніше повідомляла старший юрист юридичної компанії ILF Олена Калініна, багато тепер залежатиме від податківців і тих критеріїв, які вони встановлять. Наприклад, як будуть визначати позитивну історію платника.

Юристи звертають увагу ще на одну деталь. За новим порядком, ДФС зобов’язана щомісячно розраховувати якісь показники для визначення позитивної історії і до 10 числа (наступного за звітним місяця) повідомляти платника про це через електронний кабінет.

Як пояснила Ольга Богданова, мова йде, наприклад, про індивідуальний показник податкового навантаження в той чи інший період.

Ще одна новація – введення електронного реєстру зупинених ПН/РК, де платник в онлайн режимі зможе знайти інформацію про розгляд і статус заблокованих документів.

При цьому протягом місяця з моменту набрання чинності цією постановою, тобто до 22 квітня, цей реєстр зупинених ПН буде працювати в тестовому режимі.

Як зазначає член комітету з податкової і митної політики ВР Тетяна Острикова, цей місяць необхідний для налагодження програмного забезпечення і, власне, створення реєстру.

За словами юристів, поки реєстр працюватиме в тестовому режимі, рішення комісій про блокування ПН/РК будуть надсилатися платнику, але не реєструватися в реєстрі. Іншими словами, якщо навіть отримано відмову, то податкова накладна не буде блокуватися.

Однак, якщо буквально вчитатися в норми постанови, то можна прийти до протилежного висновку. Тобто, протягом цього місяця рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК стають чинними з дня їх прийняття. Просто вони будуть направлятися платнику без реєстрації в реєстрі. Хто з них має рацію, дуже скоро з’ясується на практиці. Уже з 22 березня.

Костянтин Симоненко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua