Експерт пояснив, як рішення Стокгольмського арбітражу щодо газу позначиться на простих українцях


Експерт пояснив, як рішення Стокгольмського арбітражу щодо газу позначиться на простих українцях

28 лютого Стокгольмський арбітражний трибунал ухвалив рішення на користь НАК “Нафтогаз України” щодо більшості важливих питань в суперечці з “Газпромом”, тепер російський монополіст повинен виплатити нам компенсацію в розмірі 4,63 млрд доларів, передає “Сегодня”.

Водночас борг України перед Росією за поставки газу в 2014 і 2015 роках становить 2 млрд доларів, тобто різниця на користь Києва виходить 2,56 млрд доларів.

“Нафтогаз” оцінив позитивний ефект від рішення Стокгольмського трибуналу в 5 тис. грн в перерахунку на українську сім’ю. Однак не варто розраховувати, що ці гроші українці отримають у вигляді знижених тарифів або бюджетної компенсації.

“На побутових споживачів рішення Стокгольмського суду ніяк не вплине. Тому що зараз в Україні ціна для побутових споживачів нижча від ринкової. А наші європейські партнери висловлюють побажання, щоб тарифи були підняті до ринкового рівня. На інших групах споживачів це також не позначиться. Хіба що вплине на стан “Нафтогазу”, який зможе збільшити свою прибутковість і відрахування в бюджет”, – пояснив Андріан Прокіп, експерт “Українського інституту майбутнього”.

А глава правління “Нафтогазу” Андрій Коболєв пояснив, що гроші, отримані від Росії у вигляді компенсації, “треба направити на збільшення видобутку газу в Україні і інвестувати в підвищення енергоефективності на рівні українських споживачів”.

Довідка Finance.ua:

  • Український Національний нафтогазовий холдинг “Нафтогаз України” почав судитися з російським “Газпромом” за двома контрактами: щодо транзиту російського газу в ЄС через територію України і щодо контракту купівлі-продажу Україною російського газу.
  • 1 червня 2017 року Стокгольмський арбітраж виніс проміжне рішення на користь “Нафтогазу”, переглянувши ціни за укладеним в 2009 році контрактом на закупівлю газу у російського монополіста з урахуванням ринкових умов.
  • Крім того, Стокгольмський суд скасував вимогу “Газпрому”, згідно з якою Україна мала щорічно купувати 52 мільярди кубометрів газу або оплачувати його вартість, при цьому не вибираючи весь обсяг (принцип “бери або плати”).
  • 28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж зобов’язав ПАТ “Газпром” доплатити НАК “Нафтогаз України” $4,63 млрд за недопоставку узгоджених обсягів газу для транзиту. Таким чином, за результатами двох арбітражних суперечок між компаніями на поставку і транзит газу “Газпром” повинен доплатити НАК $2,56 млрд.
  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: "Нафтогаз" vs "Газпром"
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua