Віктор Шульга: люди і зброя. Чим охоронці можуть загрожувати бізнесу?


Віктор Шульга: люди і зброя. Чим охоронці можуть загрожувати бізнесу?

Українські компанії часто наймають охорону, яка за законом не має права на затримання злодіїв, застосування фізичної сили і використання зброї.

Особиста безпека, як і безпека компаній варта не меншої уваги на сьогодні, аніж у лихі 90-ті. Пояснювати криміногенну обстановку в країні й бездіяльність правоохоронних органів по відношенню до злочинців, гадаю, не варто.

Тож кожен власник вирішує цю задачу по-своєму: хтось надає перевагу технічним засобам, хтось залучає охоронну фірму, інші створюють штат власної охорони або обмежуються нічним сторожем.

Охоронці без права на захист об’єкту

Власників підприємств хвилює їхній бізнес, а рядових охоронників – стабільний дохід та тепле місце. Та навіть якщо охоронник відчайдушно кинеться захищати від посягань ввірений йому об’єкт, велика ймовірність того, що він значно більше зашкодить, аніж попередить крадіжку. Адже у охоронних найманців немає права затримувати, будь-що вимагати і застосовувати фізичну силу.

Низка статей Кримінального кодексу України нагадує про те, що такі дії за певних умов є караними (ст. 146 КК України про незаконне позбавлення волі або викрадення людини, ст. 121 – 126 КК України про тілесні ушкодження тощо).

Як це буває на практиці?

Для прикладу, витяг із вироку суду Чернігівської області: «19.06.2011 року, близько 17-ї години, охоронець при виконанні своїх службових обов’язків, за підозрою в розкраданні майна (рослин маку), на автошляху затримав громадянина. Охоронник умисно дерев’яною битою наніс втікачеві декілька ударів в лівий бік тулуба, внаслідок чого той отримав тяжкі тілесні ушкодження».

Охоронника визнали винним та призначили покарання – 5 років позбавлення волі за статтями 146, 121 КК України.

За усталеними «традиціями» правоохоронців, розслідування інцидентів на підприємстві не обмежується лише одним епізодом і стає приводом для входу в компанію. Додаткові запити, збір інформації оперативниками та допити співробітників стають невід’ємною частиною життя організації на довгий час.

Висновок. Охорона, яка перебуває в штаті/поза штатом підприємства не захистить та є високоризиковою для організації. В більшості випадків вона не потрібна, а її необхідність слід розглядати в кожному конкретному випадку окремо.

Ліцензована охорона – надійно?

Кількість ризиків можна суттєво зменшити, якщо створити власний ліцензований суб’єкт охоронної діяльності. При цьому ліцензія не дає автоматичного права на носіння охоронниками вогнепальної зброї.

Взагалі, питання використання вогнепальної зброї розглядається окремо від отримання ліцензії на охорону. Використання приватними охоронними структурами вогнепальної зброї заборонено.

Однак, така охорона матиме передбачені Законом права, зокрема:

 • вимагати припинення протиправних дій, дотримання пропускного та внутрішньооб’єктового режимів;
 • затримувати тих, хто намагається проникнути/ вже проник на об’єкт охорони;
 • застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби та використовувати службову кінологію.

Переваги суттєві. Та перевагами вони стануть лише за умов правової обізнаності, як і коли їх використовувати. Адже реалізація цих прав не безмежна і на певному етапі тісно балансує з диспозиціями статей Кримінального кодексу.

Так, охоронник має знати межі допустимого при застосуванні спецзасобів та які можуть бути наслідки цього застосування, особливості затримання, підстави та як затримувати не потрібно тощо.

Висновок. Ліцензована охорона має суттєві переваги та занижений ступінь ризику для підприємства. Умова надійного функціонування такого виду охорони – правова обізнаність та відмінна фізична підготовка з навиками безпечного застосування заходів фізичного впливу. Це забезпечується систематичними навчанням та практичними тренуваннями.

Віктор Шульга, юрист АО Juscutum

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

 • !

  Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Фондовий ринок
Архiви:2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
 • Надішліть заявку
 • Дізнайтесь про рішення банку
 • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua