292
Більшість членів КМП вважають малоймовірним ослаблення монетарної політики НБУ до кінця 2018 р.
— Валюта
Більшість членів комітету монетарної політики (КМП) Національного банку України (НБУ) вважають низькою ймовірність ослаблення монетарної політики НБУ при існуючих інфляційних ризиках.
Відповідну думку членів КМП наведено в протоколі січневого засідання, оприлюдненому на веб-сайті НБУ.
Більшість членів КМП схиляється до подальшого посилення монетарної політики при відсутності істотних ознак ослаблення інфляційного тиску. Більше того, вони вважають, що в разі дострокового припинення програми співпраці з Міжнародним валютним фондом (МВФ) і подальшого ослаблення фіскальної політики уряду, Нацбанк має рішучіше посилювати монетарну політику.
Під час обговорення рішення про облікову ставку, більшість членів – шість із семи присутніх – висловили думку про необхідність підвищення облікової ставки на 150 базисних пунктів (б.п.) до 16%.
Аргументуючи свою позицію, члени КМП акцентували увагу на нових проінфляційних факторах, які реалізувалися після оприлюднення попередніх макроекономічних прогнозів – в жовтні 2017 року, і які були враховані в оновлених прогнозах.
Серед таких факторів: подальша затримка з отриманням чергового траншу за програмою співпраці з МВФ, що негативно впливає на інфляційні очікування і посилює тиск на курс нацвалюти; істотне підвищення соціальних стандартів, зокрема пенсій і мінімальних зарплат; зростання інфляційних очікувань, яке ускладнює зниження інфляції в подальшому.
У числі зовнішніх чинників, члени КМП відзначили: підвищення цін на нафту, що, як очікується, відіб’ється зростанням цін на бензин в Україні і, в подальшому, зростанням цін на інші товари; стрімке посилення курсу євро і валют країн Центрально-Східної Європи відносно долара США, що може спричинити подорожчання імпортних товарів.
Крім того, члени КМП побоюються подорожчання товарів з високим ступенем обробки, враховуючи підвищення цін на сирі продукти в попередньому періоді.
За їхніми даними, незважаючи на зниження цін на продовольство на світових ринках, така динаміка поки не позначилася на внутрішніх цінах, що, частково, може бути пов’язано з процесами вирівнювання внутрішніх цін з цінами в країнах – торговельних партнерах України.
Крім цього, члени КМП підкреслили посилення ймовірності реалізації додаткових ризиків, які ще не враховані у новому базовому прогнозному сценарії по інфляції. Зокрема, мова йшла про ризик подальшої затримки співпраці з МВФ, а також про ризик підвищення соціальних виплат більш високими темпами, ніж загальне зростання продуктивності праці в економіці в 2018 році.
За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Поділитися новиною