Українці несуть гроші на рахунки, але скоро банки знову опустять ставки


Українці несуть гроші на рахунки, але скоро банки знову опустять ставки

Наприкінці 2017 року українці досить активно нарощували свої накопичення на банківських рахунках. Гривневі заощадження населення на депозитах зросли в грудні на 6% (до 235,6 млрд. грн.), повідомляється в свіжому звіті на сайті Нацбанку. Це дозволило банкам показати солідний приріст в річному вираженні – 19,4%.

Можливо, люди спокусилися невеликим підвищенням ставок за вкладами в нацвалюті: минулого місяця середня прибутковість за ними підросла на 0,1% річних (до 11,4% річних). Найчастіше банки проводили їх під виглядом новорічних акцій, підкреслюючи, що це відмінна можливість закріпити підвищений відсоток на 12 місяців. У перспективі року вони можуть знижуватися. Так само, як і в 2017 р.: в січні минулого року середня прибутковість вкладів фізосіб була на рівні 15,6%, і просіла за рік на 4,2%.

Зовсім інша історія з валютними заощадженнями людей. Банки тримають за ними мізерні ставки (за 2017-й вони скоротилися з 5,4% до 2,7% річних), тому люди не поспішають нести свої долари і євро на рахунки. За минулий місяць валютні накопичення фізосіб зросли лише на 0,4% (до $8,5 млрд.), а з початку року скоротилися на 0,5%.

Позитивна депозитна динаміка по валютних заощадженнях людей виходила лише при перерахунку депозитних портфелів у гривню, тобто за рахунок девальвації гривні. Завдяки цьому Нацбанк зміг відзвітувати про загальне збільшення вкладень фізосіб на 10,3% (до 474 млрд. грн.) за весь 2017 рік і про сукупне нарощення депозитного портфеля банківської системи (населення і корпорацій) на 13% (до 896,3 млрд. грн.).

«На початку 2018 року банки зупинили зниження процентних ставок за вкладами населення з двох причин: через звіт щодо зростаючої інфляції і через підвищення Нацбанком облікової ставки. Тобто виключно з макроекономічних причин. Але це тимчасово. У 2018 році банки налаштовані на активізацію кредитування, і будуть робити все для здешевлення ресурсу. Тому плануємо опускати прибутковості депозитів: на 1-1,5% річних за валютними вкладенніми і на 2-3% річних – у гривні», – спрогнозував UBR.ua подальший розвиток ситуації заступник голови Ощадбанку Антон Тютюн.

Утримувати вищі відсотки будуть лише невеликі фінустанови.

«Це єдине, чим малі банки можуть конкурувати з державними структурами. Вони будуть або тримати поточні відсотки за депозитами, або трохи піднімати», – зазначив у розмові з UBR.ua голова правління RwS bank Владислав Кравець.

Цікаво, що український бізнес у грудні-2017 ще активніше накопичував гроші, ніж люди. І за рахунок останнього місяця витягнув річні показники: за грудень гривневі накопичення підприємств на банківських рахунках підросли відразу на 11,2%, а за весь рік – на 11,4%, досягнувши в результаті 254,4 млрд. грн. До корпорацій фінансисти були ще більш щедрі, ніж до людей. Середній відсоток за вкладами в нацвалюті для юросіб зріс з 8,7% до 9,3%.

Наростив бізнес і свої валютні вкладення в банки: на 0,3% за грудень і на 8,6% з початку року, вони досягли $5,2 млрд.

Коментуючи депозитну динаміку, в Нацбанку за звичаєм похвалили себе, пояснивши все зростанням довіри до банківської системи. Чиновники вважають, що вкладники мали оцінити завершення процесу тотального закриття банків у країні. Хоча бізнесмени неофіційно пояснювали свої настрої щодо вкладень уповільненням зростання виробництва. Підприємства стали повільніше запускати нові виробництва і вкладати кошти в розвиток, тому накопичували гроші на рахунках. Як довго триватиме ця пауза – невідомо.

Кредити – під контракти

На кредитному ринку тон задавали споживчі програми. Найбільший приріст показав обсяг роздрібного кредитування населення в гривні: за грудень він склав 8,8%, а за весь 2017 року – 38,3% (до 103 млрд. грн.).

Валютне ж кредитування продовжує скорочуватися через чинний мораторій (люди гасять старі позики, не оформлюючи нових) – на 1% за грудень, і на 23,7% за минулий рік (до $2,4 млрд. грн.).

Як і раніше, банки продовжують робити акцент на видачі людям короткострокових кредитів на невеликі суми: карткове кредитування, кредитування готівкою на споживчі цілі. Небагато фінустанов продовжували фінансувати іпотечні або автокредитні проекти. Тож левова частка позик проїдалася населенням і витрачалася на поточні потреби, що пояснюється збіднінням громадян. Якщо раніше банкіри відзначали, що їхні кредити витрачаються на купівлю техніки і електроніки, то тепер визнають, що кредитками активно користуються для купівлі їжі в супермаркетах і на оплату комунальних послуг.

Поступово підростають обсяги фінансування бізнесу. За минулий місяць обсяги гривневого кредитування українських підприємств зросли на 2%, а за весь 2017 рік – на 8,7% (до 466,3 млрд. грн.). При цьому корпорації стали активно скорочувати валютні борги: портфель валютних кредитів за минулий рік скоротився на 10% (до 13,5 млрд. грн.).

«Банки не бралися за нові інвестиційні проекти. Робили ставку або на овердрафти і кредитування оборотного капіталу, або на кредитування під контракти. Компанія приносить в банк контракт під конкретне замовлення, ми перевіряємо її контрагента. І якщо з’ясовується, що це реальний замовник, то виділяється фінансування під виробництво певного обсягу продукції. Так працювали в 2017 році, і, швидше за все, продовжимо працювати і в 2018-му», – спрогнозував UBR.ua ситуацію Владислав Кравець.

Олена Лисенко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua