Торгівлю нафтою садять на «ланцюг». Як блокчейн допоможе нафтовикам


Торгівлю нафтою садять на «ланцюг». Як блокчейн допоможе нафтовикам

У той час, як весь світ спостерігає за «американськими гірками» курсу біткойна, все менше уваги приділяється технології, яка за ним стоїть – блокчейну. При цьому в правильних руках блокчейн може принести істотний прибуток не тільки власникам криптовалют чи стартаперам, які виходять на ICO, а й, наприклад, ринку торгівлі нафтою.

Зараз поставки сирої нафти здійснюються переважно через позабіржові угоди. Їх доповнює біржова торгівля форвардами, ф’ючерсами та іншими похідними фінансових інструментів. При цьому ціноутворення вважається близьким до справедливого, бо формується на основі попиту і пропозиції на відкритих електронних торгах. Але так визначаються котирування тільки трьох сортів-бенчмарків: Brent, WTI і Dubai, на які в 2016 році припадало лише близько 5% світового обсягу видобутку нафти.

Ціни на інші десятки марок сировини визначаються за допомогою знижки/премії до цих бенчмарків. Ринкова «справедливість» таких котирувань є вельми сумнівною через відсутність прозорих торгових платформ і більшу кількість посередників. Це може, в свою чергу, призводити до маніпулювання інформацією на ринку, де кожен долар в ціні перетворюється в багатотисячні втрати, як для постачальника, так і для споживача. Чехарда з великою кількістю документів, які необхідно оформити при поставках нафти, також призводить до непередбачуваних збільшень термінів виконання контрактів і транзакційних витрат

Інвестиції в блокчейн-стартапи за 2017 рік оцінюються в $3 млрд і, природно, ринок торгівлі сирою нафтою об’ємом $1,7 трлн не зміг залишитися осторонь від цього процесу. Так компанії Natixis, IBM і Trafigura запустили в 2017 р. пілот торгової платформи для продажу нафти в США. А на початку року Mercuria протестувала поставки нафти з Африки до Китаю через європейську торговельну платформу Easy Trading Connect, створену банками ING і Societe Generale.

Експеримент продемонстрував значне збільшення швидкості проведення операції і зниження транзакційних витрат. Так банки змогли скоротити час на виконання кожної операції з кількох годин до 25 хвилин. Для трейдерів ефективність зросла на 33%. Успіх Easy Trading Connect привів до створення блокчейн-консорціуму, націленого на розробку і випробування інструментів для спрощення управління транзакціями і їх відстеження. У ньому взяли участь найбільші міжнародні нафтові компанії BP, Shell і Statoil, торгові доми Guvnor Group, Mercuria Energy Group і Koch Supply & Trading, а також банки ABN Amro, ING і Societe Generale. Очікується, що нові інструменти дозволять скоротити час здійснення операцій на 30% і зробити його рівним терміну поставки товару від продавця покупцю.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua