Квартирне питання. Скільки грошей Кабмін дає на житло для українців


Квартирне питання. Скільки грошей Кабмін дає на житло для українців

Держава виділяє гроші на купівлю житла на пільгових умовах, фінансує житлові програми для військових, переселенців і дітей-сиріт. Але коштів, як завжди, бракує.

З листопада в Україні відновили державну програму купівлі квартир на пільгових умовах “Доступне житло”. Після дворічної перерви українці можуть претендувати на компенсацію частини вартості квартири. Фокус розбирався, хто сьогодні може претендувати на умовно державне житло.

Квартири від держави

Відновлення програми “Доступне житло” в 2017 році обійшлося бюджету в 30 млн грн. Поки виділених грошей вистачить на купівлю житла приблизно для 100 українських сімей. У 2018 році фінансування програми збільшать до 100 млн грн.

“Ми просили 1 млрд грн. Це дало б можливість забезпечити житлом понад 5 тис. сімей, які мають право на підтримку”, – зазначає Сергій Кімнатний, глава правління Держфонду.

За його словами, заявки на участь у програмі до кінця року подадуть близько двох тисяч осіб, але фінансування вистачить не на всіх. Глава фонду сподівається, що ініціативу виділити матдопомогу для купівлі житла підтримають у регіонах.

Залишається ймовірність, що до кінця 2018 року з держбюджету вдасться отримати додаткові кошти. Сергій Кімнатний зазначає, що це важливо, оскільки відтепер купити квартиру за програмою може будь-яка українська сім’я, у якій менше 13,65 кв. м житла на людину, а дохід не вище 5-кратного середнього заробітку одну дорослу людину. Раніше ця опція була доступна тільки для тих, хто стояв у “квартирній черзі”. Зараз принцип простий: перший зареєстрував заяву – перший в черзі на пільгове житло.

“Я вважаю, що право на квартиру за відносно доступною ціною може мати як учасник АТО, так і лікар, який його лікував”, – говорить Кімнатний.

Житло для сімей загиблих військових

Але все ж для учасників бойових дій на сході країни передбачені преференції в рамках цієї програми. Якщо зазвичай за покладені 21 кв. м житлової площі на людину потрібно оплатити 70% вартості, то учаснику АТО – 50%.

У програмі беруть участь тільки новобудови, схвалені комісією при Мінрегіоні. Будинок повинен бути побудований мінімум на 50%, а забудовник – мати хорошу репутацію.

Це не єдина житлова програма для учасників АТО. Кілька варіантів підтримки пропонує Міноборони і Мінсоцполітики. Наприклад, у 2017 році з фондів Міністерства оборони України житло отримали 433 учасники АТО. За весь час проведення антитерористичної операції з фондів Міністерства оборони житло отримали 1178 учасників АТО. Крім того, на обліку в Збройних силах України перебуває 151 сім’я військовослужбовців, загиблих в ході АТО. У 2017 році 6 сімей отримали квартири. З початку проведення АТО житло отримали 142 сім’ї загиблих бійців.

Як повідомили в прес-службі Міністерства соціальної політики, в 2017 році відомство розподілило по регіонах майже 4,6 млн грн субвенції для компенсації купівлі житла сім’ям загиблих учасників АТО і тих, які отримали каліцтва.

Житло для військових

Якщо говорити про квартирну чергу для військовослужбовців в цілому, то в ній сьогодні 42 тис. осіб. Ще близько 12 тис. колишніх військовослужбовців очікують отримання відомчого житла. У 2017 році, за даними Міноборони, житлом вдалося забезпечити 254 військовослужбовців за програмою “Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних сил України”. При цьому за планом на 2018 рік отримати квартири повинні трохи більше 1,5 тис. представників ЗСУ і ще 80 – компенсацію за будівництво житла.

Крім того, в 2017 році з категорії службового житла вивели 294 квартири. Їх віддали для постійного проживання сім’ям військовослужбовців. Але, як розповів радник міністра оборони України Юрій Бірюков, у відомстві хочуть відійти від практики передачі службового житла в постійну власність.

“У Миколаєві будуємо три п’ятиповерхові будинки на 216 квартир. Оформляємо як штатно-посадове житло, – говорить Бірюков. – Військовослужбовець не матиме права там навіть прописуватися”. Логіка таких змін проста. Подібні комплекси для військовослужбовців з часом будуть побудовані в усіх регіонах України. Тоді при ротації сім’ї військовослужбовців зможуть переїжджати з однієї квартири в точно таку ж в іншому регіоні. Всі будинки зі штатно-посадовим житлом повинні бути побудовані за типовим проектом.

Правда, створити таку систему складно. Головна проблема – процедура узгодження будівництва з органами місцевого самоврядування.

Переселенці і діти-сироти

Через військові дії на сході України з’явилася нова група соціально вразливих людей – тимчасові переселенці. Тут успіхи уряду у вирішенні квартирних питань набагато скромніші. Тільки один раз за 2017 рік уряд виділив Міністерству з питань тимчасово окупованих територій субвенцію в 17 млн ​​грн для купівлі житла. Його видаватимуть переселенцям у тимчасове користування. Гроші пішли в Маріуполь, Покровськ, Дружківку в Донецькій області та Сєвєродонецьк в Луганській області.

Цього року влада звернула увагу на дітей-сиріт та інтернати. Серйозність намірів уряд підтвердив влітку 2017 року, виділивши для реконструкції та будівництва малих групових будинків, а також купівлі житла для дітей-сиріт понад 277 млн ​​грн. У 2018 році заплановано забезпечити соціальним житлом 555 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, повідомляють у прес-службі Міністерства соціальної політики. А фінансування програми має збільшитися майже вдвічі, до 518 млн грн.

Що стосується програм від забудовників, тут Україні похвалитися практично нічим. Приватні будівельні компанії не поспішають створювати тривалі “соціальні” програми. Сьогодні можна розраховувати на періодичні розпродажі – періоди, коли вартість за квадратний метр житла нижча від встановленої. Комунальні підприємства будують спецбудинки для медиків, пожежників і т.д. У підсумку вони можуть викупити близько 30% квартир за 70% від номінальної вартості. Решту 30% компенсує КП від продажів квартир, що залишилися, за комерційною ціною.

Також в країні повноцінно не працює програма забезпечення молоді житлом – коли українці до 36 років можуть купувати житло за кредитом в 3% річних, якщо немає дітей. Якщо є дитина, процентна ставка нульова, якщо двоє дітей – компенсація 25% від тіла кредиту, якщо троє – компенсація 50%. Сьогодні її фінансування по суті віддано на розсуд місцевих органів влади. Не відновлює держава і програми іпотечного кредитування.

Ольга Прядко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Нерухомість
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua