Вадим Іосуб: як поводилася гривня з моменту Революції Достоїнства


Вадим Іосуб: як поводилася гривня з моменту Революції Достоїнства

У 2014 рік Україна увійшла з важким економічним багажем. І ситуація була пов’язана не тільки з політичною кризою, Революцією Достоїнства та подальшими подіями в Криму і на Донбасі.

Ще з часів кризи 2008-2009 років Україна в результаті політики фіксованого курсу постійно нарощувала дефіцит поточного рахунку платіжного балансу, який до 2013 року досяг $16,5 млрд або 9% ВВП.

Цей дефіцит повністю не компенсувався припливом зовнішніх запозичень та інвестицій, що призвело до серйозного скорочення валютних резервів і накопичення девальваційного потенціалу.

Утримання фіксованого курсу у відкритій економіці створювало дисбаланси в фінансовому секторі, зовнішньої торгівлі і призводило до зростання доларизації економіки.

Зовнішній держборг до кінця 2013 року, в результаті його нарощування в попередню п’ятирічку, досяг майже $44 млрд або 24,4% ВВП.

У 2010-2013 роках на підтримку фіксованого курсу було витрачено близько половини валютних резервів, і до кінця 2013 року вони знизилися до $20 млрд, або 35% до короткострокового боргу та 2 з половиною місяців імпорту, що нижче критичних значень.

У самому кінці 2013 року в країну прийшли $3 млрд із так званого «боргу Януковича», але ситуацію вони радикально не змінили.

Степан Кубів «прийняв» НБУ в лютому 2014 року з резервами $15,5 млрд, а Валерія Гонтарєва, в червні того ж року, з $17 млрд, після перерахування МВФ першого траншу кредиту.

У 2014-2015 роках Україна зіткнулася з втратою частини своїх територій, виведенням капіталу командою Януковича, зупинкою зовнішніх інвестицій та можливості позичати на світових ринках, падінням сировинних цін, в першу чергу на залізну руду і чорні метали, закриттям російського ринку.

НБУ в цій ситуації зробив максимум з того, що було технічно і політично можливо. Ввів непопулярні, але необхідні адміністративні обмеження на валютному ринку, зробив кілька кроків у зростанні процентної ставки, здійснив перехід до таргетування інфляції замість утримання фіксованого курсу.

Саме останнє більшою мірою сприяло усуненню макроекономічних дисбалансів і усунуло необхідність витрачати резерви на утримання курсу.

Для стабілізації курсу також допомогло скорочення практики з рефінансування банків і відмова від політики емісійного фінансування окремих галузей і підприємств.

А коли дозволила ситуація – поступове зниження ставок і скасування адміністративних обмежень на валютному ринку.

В результаті, в поточному році можна відзначити поступове зміцнення гривні в першому півріччі і її плавне зниження в другому.

Курс національної валюти реагує на зміну попиту і пропозиції, зміни зовнішньої кон’юнктури, і за рахунок свого «плавання» згладжує реакцію економіки на зовнішні шоки. Дозволяючи при цьому збільшувати резерви, які знадобляться для виплат по накопичених боргах.

Найбільш ймовірний, з моєї точки зору, сценарій на кінець наступного року для гривні – її зниження до 30-32 грн за долар.

Зростання курсу іноземної валюти буде приблизно пропорційне інфляції.

Стримувати ослаблення національної валюти буде продовження співпраці з МВФ, а заминки з виділенням траншей, навпаки, будуть чинити тиск на курс гривні.

Сприятливими факторами для національної валюти може бути збереження вигідної кон’юнктури на зовнішніх ринках для основних позицій українського експорту, на сільгосппродукцію і чорні метали.

Значні корективи в цей сценарій можуть внести суттєві коливання долара на світових ринках до інших валют в результаті дій ФРС США зі зміни грошово-кредитної політики.

Вадим Іосуб, старший аналітик Альпарі

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua