Максим Пархоменко: авто на литовських номерах в Україні. Чи є рішення?


Максим Пархоменко: авто на литовських номерах в Україні. Чи є рішення?

Остіннім часом на багатьох мережевих українських ресурсах знову активно обговорюється тема долі нерозмитнених європейських автомобілів, що мають переважно литовську «прописку».

В деяких джерелах подавалася інформація про те, що митний департамент Литви почав перевірку законності схем експорту зазначених автомобілів нібито за участю відповідного українського відомства.

Проте така інформація не отримує підтвердження і понині. Швидше за все, це лише озвучка «хотілок» українських автовиробників і спосіб з їхнього боку простежити реакцію громадян, які мають такі авто в Україні.

Номінально в більшості випадків водії цих авто не є їх власниками, а керують автомобілем за дорученням або числяться працівником в литовській фірмі, на яку оформлений подібний автомобіль.

Втім, випадків з оформленням «працівника» в даний момент все менше.

За останні кілька років в країну ввезли за описаними вище схемами до кількох сотень тисяч вживаних авто з Європи.

В поточному році – понад 50 тис. В першу чергу це свідчить про те, що українці віддають перевагу старому європейському авто більш високого класу над новим автомобілем вітчизняного виробництва. І в поточних економічних умовах їм важко дорікати в бажанні витратити заощадження саме таким чином.

Особливо, коли в очах простих громадян картина проста: держава захищає податками та імпортними митами інтереси фактично бездіяльних вітчизняних виробників. І це в країні, де середня зарплата в рази менша, ніж в європейських країнах, а вживані автомобілі парадоксальним чином коштують у рази дорожче.

Така ситуація не може влаштовувати українських автовиробників, однак вона і не змушує їх суттєво покращувати якість збірки, урізноманітнювати модельний ряд і знижувати ціни на існуючі моделі.

На даному етапі проблема полягає ще і в тому, що таких автомобілів дуже багато – за неофіційною статистикою, їх кількість вже може бути понад мільйон.

Якщо навіть припустити, що ті самі 59 тисяч, що «злетіли» з литовської реєстрації, вилучать, то з іншою масою потрібно буде щось робити.

Крім того, потрібно враховувати і той момент, що велика кількість таких авто ввозиться на непідконтрольні території Україні.

Відповідно, держава рано чи пізно буде змушена вирішувати цю проблему.

Найбільш вірогідними бачаться два сценарії.

Перший – будь-якими способами перешкоджати ввезенню та експлуатації нерозмитнених автомобілів в країну. Однак, як показує практика, це вже не вдалося.

Наступним кроком можуть стати спроби масового вилучення подібних автомобілів у «власників», що може привести до зростання і без того високої соціальної напруженості.

Другий сценарій передбачає одночасну лібералізацію мит для європейських автомобілів з посиленням санкцій за прострочення.

Таким чином, можна створити ситуацію, коли громадянину простіше і дешевше буде розмитнити автомобіль, ніж піддаватися ризику накладення серйозних штрафних санкцій.

Є ще і третій варіант. І полягає він у тому, що держава може залишити все на самоплив.

Максим Пархоменко, аналітик Альпарі

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua