Боротьба з розкраданням в українській владі: кілька несподіваних способів


Боротьба з розкраданням в українській владі: кілька несподіваних способів

Україна довго і наполегливо, принаймні на словах, бореться з корупцією, але поки що без особливих успіхів – країна як і раніше за рівнем корумпованості займає верхні рядки світових рейтингів.

Цікавий спосіб боротьби з хабарництвом нещодавно продемонструвала Саудівська Аравія, де кілька десятків топ-чиновників, включаючи 11 принців, були затримані за звинуваченням у корупційних діях. Тим з них, хто компенсує в бюджет країни збиток, оцінений в $100 млрд, обіцяно свободу. Чи прийнятний і корисний для України такий досвід?

У Саудівській Аравії нещодавно затримали 11 принців і кілька десятків колишніх і чинних високопосадовців, яким висунули звинувачення в корупції. Цей крок вже назвали безпрецедентним в сучасній історії королівства.

При цьому переважна більшість (95%) фігурантів гучних справ про корупцію вирішили піти на угоду зі слідством і компенсувати бюджету збитки, завдані їхніми діями. Наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммед бен Салман, за рішенням якого і були проведені затримання, заявив, що загальна сума виплат може скласти близько $100 млрд. Один із затриманих – принц Мітаб бен Абдалла – вже відпущений на свободу в обмін на $1 млрд.

Посадіть трьох своїх друзів

Втім, подібна практика існувала і раніше – в інших країнах світу. Наприклад, у Сінгапурі, який з часу здобуття незалежності в 1965 році до сьогодні перетворився з наскрізь корумпованої і відсталої країни на процвітаючу державу з мінімальним рівнем корупції.

Сінгапур з часу здобуття незалежності в 1965 році зумів побороти корупцію і став процвітаючою державою.

Антикорупційне законодавство Сінгапуру змінювалося, зокрема, істотно зросли штрафи для корумпованих чиновників – до рівня отриманих ними хабарів. Крім того, у судів з’явилося право конфіскувати власність і грошові кошти чиновників, походження яких ті не могли пояснити.

Паралельно з цим велася непримиренна боротьба з мафіозними кланами, які нерідко діяли в змові з держслужбовцями.

Самим же чиновникам значно підняли зарплати – зрозуміло, в обмін на пильний контроль над їхніми доходами і витратами.

Викоріненням корупції Сінгапур зобов’язаний Лі Куан Ю, який був прем’єр-міністром країни протягом більше ніж 30 років. Сінгапурський діяч боровся з корупцією жорстко, а іноді і жорстоко. Саме його авторству приписують фразу: “Почніть з того, що посадіть трьох своїх друзів. Ви точно знаєте, за що, і вони знають, за що”.

Щось схоже відбувалося і в Грузії. Після перемоги Революції троянд на чолі з Михайлом Саакашвілі в цій країні в 2004-2005 роках розгорнулася справжня війна з корупцією. Прогресу вдалося досягти підвищенням зарплат держслужбовцям, а також арештами чиновників, запідозрених у хабарництві. Законодавчо була передбачена конфіскація їхнього майна, якщо вони не могли довести законність його набуття. Разом з тим корупціонери могли укладати угоду зі слідством і, сплативши до бюджету значні суми, вийти на свободу.

Грузинська опозиція, тим часом, заявляла, що нерідко під приводом боротьби з корупцією влада зводила рахунки з неугодними.

Абсолютна анархія

Чи можна застосувати подібний досвід в Україні? “Досвід Саудівської Аравії – цікавий, певною мірою ефективний шлях рішення, оскільки все відбувається досить швидко”, – сказав “Апострофу” голова ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек, додавши, що, швидше за все, для України він неприйнятний. – У Саудівській Аравії та Україні різний державний устрій. Абсолютна монархія може собі таке дозволити”.

З цим згоден фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса.

“Неможливо порівнювати абсолютну монархію і таку країну, як Україна. Теоретично він (досвід Саудівської Аравії. – Ред.) міг би здаватися гарним, але це неможливо. Цього не дозволяють ні політична система, ні ментальність, ні законодавство України”, – сказав він у коментарі виданню.

Також, за словами експерта, не можна порівнювати ситуацію в нинішній Україні і в Грузії за президентства Михайла Саакашвілі.

“Потрібна велика подія, велика хвиля, коли до влади приходить той, кому довіряють. Грузії допомогло те, що влада Саакашвілі була абсолютною, а в Україні це потоне в розборках, і потрібні [законодавчі] зміни не будуть проведені”, – сказав він.

На думку виконавчого директора Фонду Блейзера Олега Устенка, те, що відбулося в Саудівській Аравії, правильно було б назвати не боротьбою з корупцією, а амністією капіталів (тобто легалізацією незаконних грошових коштів, яка зазвичай відбувається шляхом сплати податку).

“З економічної точки зору (а там було різне), наслідний принц намагався поповнити державну скарбницю і легалізувати капітали. І він вирішив, що легалізувати капітали можна шляхом сплати такого своєрідного “податку”, – сказав експерт у коментарі “Апострофу”.

При цьому основною умовою амністії капіталу є довіра населення до влади та її дій. “Якщо мало довіри, то це буде неможливо. Тому в прив’язці до Україні у мене є якісь непевні почуття, я не впевнений, що це спрацює в умовах нашої країни”, – зазначив Устенко.

Крім того, на його думку, є дуже великий ризик, що підхід до амністії капіталів корупціонерів в Україні буде досить вибірковим.

Злодій повинен сидіти в тюрмі

Втім, можливо, Україні зовсім і не потрібно переймати досвід Саудівської Аравії або навіть Грузії.

Голова комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції Єгор Соболєв нагадав, що в Україні ухвалено законодавство, яке “дозволяє будь-якому прокурору при засудженні будь-якого чиновника забрати все майно, походження якого чиновник не може пояснити”.

“Залишилося тільки цей закон втілити в життя. Саме для цього ми пропонуємо створити антикорупційний суд для розгляду справ про топ-корупцію, щодо людей, які найбільше награбували, і, користуючись ухваленим законодавством, відправляти їх за ґрати і забирати награбоване”, – сказав нардеп “Апострофу”.

При цьому конфіскація майна і повернення вкрадених коштів не повинні давати корупціонерам права на звільнення від правосуддя.

“Я категорично проти того, щоб чиновники просто відкуповувалися. Нам необхідно виховати нових доброчесних державних управлінців, нову державницьку еліту. І для того, щоб це зробити, потрібно, в тому числі, мати антиприклад – коли нинішні керівники держави будуть в тюрмах за незаконне збагачення, за інші корупційні злочини, подальшим топ-чиновникам буде легше зрозуміти, чому варто бути добропорядними”, – заявив Соболєв.

Віктор Авдеєнко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua