Як оформити та отримати допомогу при народженні дитини онлайн: покроковий досвід, осінь-2017


Як оформити та отримати допомогу при народженні дитини онлайн: покроковий досвід, осінь-2017

Українська версія естонської розробки системи обміну даними між держреєстрами отримала назву «Трембіта» — такий варіант був вибраний за результатами інтернет-опитування, що проводилося в жовтні цього року.

Як приклад процесу, який може бути спрощено, заступник голови Держагентства Вискуб Олексій наводить оформлення допомоги при народженні дитини. За його словами, раніше родині, щоб отримати гроші на новонародженого, потрібно було подати у Мінсоцполітики пакет документів, включаючи свідоцтво про народження дитини (дані про народження зберігає Мін’юст). І Мінсоцполітики має самостійно отримати ці дані у Мін’юсту, не вимагаючи від громадян. Але відбувалося навпаки.

Тепер у територіальних відділеннях Мінсоцполітики батьки будуть вказувати тільки номер свідоцтва, за номером буде відбуватися автоматичний запит з Мінсоцполітики в електронний реєстр Мін’юсту. Батьки зможуть оформити допомогу на дитину онлайн, процес займе 1 робочий день замість 10.

Однак ще в березні цього року Мінсоцполітики надало громадянам можливість отримати допомогу при народженні дитини онлайн. За даними міністерства, в 2016 році близько 400 000 українців відвідували органи соціального захисту населення особисто, витрачаючи на це свій час.

У автора цього матеріалу в кінці вересня народилася дитина, і, дивлячись на вищезазначену інформацію, розвиток технологій і власне бажання, пройти у місті-немільйоннику цей процес було вирішено онлайн (спойлер: відвідати держустанови все ж таки довелося).

***

Для призначення матеріальної допомоги необхідний перший у житті дитини офіційний документ – свідоцтво про народження. Отримати його можна кількома способами: онлайн або офлайн.

Онлайн (частковий): на спеціальному сайті Мін’юсту оформити можна тільки попередній запис на прийом з приводу реєстрації народження дитини – ви заповнюєте всі форми і обираєте зручний час, щоб прийти і заповнити дані в відділенні РАЦС (реєстрації актів цивільного стану). Таким чином, від «онлайн» тут тільки запис на прийом.

Офлайн: можна по-старому звернутися в РАЦС у вашому місті. Або можна звернутися в спеціально створений окремий кабінет РАЦС у пологовому будинку (близько 480 пологових будинків по всій Україні), куди можна спуститися у вільний час як матері, так і батьку, і заповнити документи вручну. Економії часу при використанні першого пункту практично немає, тому був обраний другий спосіб.

Після отримання свідоцтва про народження (прописати дитину можна пізніше), для оформлення допомоги онлайн необхідно мати ЕЦП фізособи – електронно-цифровий підпис (сертифікат, ключ). Без ЕЦП документи можна просто подати, їх попередньо розглянуть, але відвідати орган соцзахисту доведеться (як і у випадку запису на прийом для одержання свідоцтва про народження дитини).

Отримання ЕЦП

Отримати ЕЦП можна у багатьох акредитованих компаній і різними способами. Інтернет рясніє матеріалами на тему «Як отримати ЕЦП онлайн», у багатьох з яких зазначаються складні і платні способи.

Заповнення заяви в електронній формі

Отже, повноцінний сертифікат ЕЦП отримано, тепер йдемо заповнювати заяву на сайт Мінсоцполітики, де обираємо пункт «Реєстрація/вхід з ідентифікацією ЕЦП».

Через певний час після того, як документи будуть відправлені в Мінсоцполітики, на ваш email прийде повідомлення про те, що заяву прийнято. У додатку також буде сформована заява у форматі PDF.

Процес отримання допомоги при народженні дитини онлайн досить простий: при поданні заяви в електронній формі в перших числах жовтня грошові кошти (одноразова виплата 10 320 грн та 860 грн за перший місяць) надійшли на банківський рахунок в кінці того ж місяця. Наступна виплата (860 грн) прийшла на банківську картку в десятих числах листопада.

Однак є нюанси в суміжній послузі з нарахування коштів, яка нерозривно пов’язана з допомогою при народженні дитини (про це далі).

Реалії отримання виплат

Про підводні камені цього онлайн-процесу.

1. При поданні заяви виникає питання, який орган соцзахисту повинен розглядати її, на який саме потрібно призначити заяву – за пропискою або за фактичним місцем проживання? Логічною здавалася відповідь «Де живе мати і буде жити дитина», що і обрав автор матеріалу.

Але заяву має бути подано і розглянуто органами соцзахисту за адресою прописки того, хто подає заяву, про що повідомив співробітник по телефону на наступний день після подання. Однак переслати, передати або перепризначити заяву на інший орган соціального захисту населення, навіть в межах одного міста, у них можливості немає – довелося подавати заяву повторно.

2. Дана заява подається тільки на отримання допомоги при народженні дитини. Грошова допомога з вагітності та пологів, яка йде паралельно і також виплачується жінкам, не може бути оформлена онлайн ні відразу, ні окремою заявою.

Незважаючи на те, що в заяві, що подається в письмовій формі, присутні обидва пункти, для її отримання необхідно звертатися в органи соцзахисту. На жаль, поставити другу «галочку» можна тільки в паперовому вигляді.

3. Після дзвінка співробітника «правильно обраного» органу соціального захисту було озвучено, що цю заяву прийнято. Однак для одержання матеріальної допомоги з вагітності та пологів (попередній пункт) матері необхідно самостійно передзвонити, призначити час візиту і прийти до них в зазначений час з усіма документами.

При візиті співробітники здивувалися, що заяву було подано за місцем прописки, а не фактичного проживання, і спробували відправити дружину подавати заяву за адресою проживання. Жінку врятувало те, що я був з нею і наполіг на тому, що «відфутболювання» тут не пройде: співробітник того органу відправив до них, а вони – відправляють назад.

Однак для завершення процесу у дружини вимагали довідку з управління праці та соціального захисту за місцем фактичного проживання. На моє запитання, як орган соцзахисту видасть довідку людині, яка у них ніде не записана і відсутня в будь-яких документах, оскільки не прописана), співробітниця задумалася і сказала: «Тоді принесіть цю довідку на ваше ім’я». На моє логічне запитання: «А ви не можете запитати у них цю інформацію електронною поштою або простотелефоном?» – мені відповіли негативно.

Тому мені довелося їхати в орган соцзахисту за адресою моєї прописки, відстояти в черзі, отримати довідку, повертатися до органу соцзахисту за адресою прописки дружини, відстояти чергу там і, нарешті, віддати довідку співробітниці.

Але поки що повністю піти в онлайн при використанні електронних послуг не можна, хоча перспективи для цього є, і величезні. Можливо, з впровадженням естонської розробки подання заяв буде ще простішим, і батьки зможуть повністю онлайн подавати заяву про надання як допомоги при народженні дитини, так і допомоги з вагітності та пологів, а також інші всілякі заяви.

Артем Бобок

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua