Надруковані на листках сенсори підкажуть фермерам, коли пора поливати


Надруковані на листках сенсори підкажуть фермерам, коли пора поливати

Фахівці МТІ надрукували на листках лілії електронні сенсори, щоб визначити, як рослини реагують на світло і посуху, і дізналися, що про брак води рослини повідомляють завчасно, за два дні.

«Можна закопати датчик у землю або зробити знімки і карти із супутників, але так ви ніколи не зрозумієте, яким насправді є водний потенціал рослин», – говорить Майкл Страно, професор МТІ і старший автор дослідження.

Сенсори, розроблені в Массачусетському технологічному інституті, аналізують продихи рослин, невеликі пори на поверхні листка, через які випаровується волога. В результаті випаровування водний тиск у листку падає, що дозволяє втягувати нову порцію рідини з ґрунту. Коли рослина повернута до сонця, її продихи розкриті, а в темряві вони закриваються, але динаміка цього процесу була досі мало вивчена, оскільки не було відповідного способу прямого її вимірювання в реальному часі.

Для створення сенсорів вчені використовували чорнило з вуглецевих нанотрубок, розчинене в додецилсульфаті натрію, органічній речовині, яка не пошкоджує продихи. Щоб нанести чорнило на листя, вони створили друковану форму з мікрорідинним каналом.

Коли форма поміщається на листку, чорнило, що протікає по каналу, осідає на поверхні листка. Чорнило наноситься прямо на пори листка (в даному випадку піддослідним виступала лілія, у яої великі пори) і створює електронний ланцюг. Коли пора закривається, ланцюг замикається. Так вчені можуть отримувати точну інформацію про те, коли відкривається і закривається кожна окрема пора.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua