Дмитро Варчук: НБУ рахує прибуток за принципом «як з очей, так і з думки»


Дмитро Варчук: НБУ рахує прибуток за принципом «як з очей, так і з думки»

Днями НБУ заявив про те, що за результатами дев’яти місяців поточного року банківська система вийшла в прибуток – 1,41 млрд грн. В офіційній статистиці регулятор враховував тільки живі банки, без урахування відправлених ним же в ФГВФО, на ліквідацію.

Мене дивує «Як?» Як можна говорити про прибутковість системи в цілому і при цьому не враховувати десятки банків, які перебувають на ліквідації, «як з очей, так і з думки»?

Нагадаю, що частка непрацюючих кредитів, виданих банками України, на сьогодні становить 582 млрд грн або 57,7% сукупних валових кредитних зобов’язань.

Це найвищий показник в світі! І найсумніше, що, судячи зі статистики, це ще не межа: тільки з лютого по вересень 2017 року обсяг «поганих» кредитів збільшився на 140 млрд грн.

На тлі цих колосальних «мертвих» грошей прибутковість банківської системи виглядає як бажаний для державного апарату, але недосяжний міраж.

Так чиновники маскують свою низьку ефективність, на що, до речі, вказують і позиції України в глобальних рейтингах, таких як Doing Business.

Нам прямо кажуть: знищіть корупцію, прийміть комплекс заходів щодо захисту інвесторів, реально займіться судовою системою. Але рівень опору державної системи вражає і далі декларацій не рухається.

Тому, повертаючись до банків, не потрібно бути ясновидцем, щоб прогнозувати, що банки і далі продовжать пошук платоспроможних, а тому дефіцитних клієнтів, а клієнти будуть безуспішно оббивати пороги банків, сподіваючись на чудо-кредити.

Безумовно, якщо НБУ і далі показуватиме прибуток системи, ґрунтуючись лише на живих банках, і не бачитиме в упор «токсичні» кредити, прибуток буде неухильно зростати.

Але чи допоможе це банківській системі реально знову стати кровоносною системою економіки? Очевидно, що ні.

Більше того, досвід України показує, що переможні реляції НБУ сприятимуть відновленню довіри до банків. Тому з урахуванням наближення новорічних свят – традиційного сезону акційних пропозицій, депозитні ставки незначно зростуть, а вклади населення збільшаться.

Ось тільки чи надовго?

Дмитро Варчук, директор і засновник компанії KVADRA INVEST

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Також з цієї теми: Кредит&Депозит
Дивись також
Весь ринок:Кредит&Депозит
Все, що ми знаємо про:НБУ
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua