1851
Дефіцит вугілля в Україні: замість аварійних відключень світла взимку - будуть планові
— Енергетика
Незважаючи на найнижчі запаси вугілля на українських електростанціях станом на кінець жовтня, в.о. директора ДП «НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук запевнив українців, що аварійних відключень світла в цьому опалювальному сезоні не буде.
«Гарантовано не буде так, як було в кінці 2014 року. Незапланованих відключень не буде», – заявив він.
Експерти з компанією не сперечаються, і підтверджують: аварійних відключень і правда, швидше за все, не буде. Але можуть бути планові, і вони практично неминучі при нинішніх темпах накопичення вугілля. У «Укренерго» це поки визнають лише побічно: кажуть про розроблений план щодо зниження потужності споживання на місцях у разі виникнення гострого дефіциту електроенергії.
Скільки накопичили
За даними «Укренерго», зараз на складах накопичено всього 1,1 млн тонн вугілля всіх марок. Мало, але не так мало, як в кінці 2014 року, коли був зафіксований мінімум – трохи більше 700 тис. т. Це призвело до знеструмлення великої кількості споживачів в минулому грудні.
У компанії запевняють, що для запобігання аварійним відключенням провели аудит всіх підключених потужностей споживачів. І якщо буде дефіцит енергії, який не зможуть перекрити за рахунок підключення газомазутних блоків і інших заходів, споживачі все одно не будуть відчувати таких кризових ситуацій, як в 2014 році.
Втім, як і три роки тому, перший дзвінок пролунав уже в вересні 2017-го. Так, за словами Всеволода Ковальчука, цього місяця кожен 3-й день проходив з нульовим резервом завантаження потужностей в період вечірнього максимуму споживання. Що говорить про критично нестабільну ситуацію.
За даними Міненерговугілля, на 23 жовтня на складах ТЕС і ТЕЦ було 1,44 млн т вугілля. Як розповів UBR.ua директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко, нинішні запаси в 2,5 рази нижчі, ніж рекомендовані Україні групою іноземних експертів, які розробляли відповідні рекомендації в 2014-2016 роках.
«Треба мати 2,6 млн тонн – це мінімум, який не загрожує енергетичній безпеці країни», – розповів Харченко.
При середньодобовому спалюванні 60-110 тис. т вугілля в холодний період року наявного запасу вистачить на 10-18 днів. На скільки вистачить – майже повністю залежить від погоди. При 15-20 градусах морозу нинішніх запасів вистачить днів на десять.
За словами експертів, тут головне – вчасно підвозити вугілля на станції, а не його запаси на складах.
«Якщо на станції розуміють, що буде дефіцит на складі, вона вийде із загальної енергосистеми. Але атомні станції не зможуть перекрити піковий дефіцит», – пояснив UBR.ua директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський.
У «Укренерго» очікуваний дефіцит оцінюють в 2-3 млн тонн, який не підтверджений конкретними графіками поставок з боку генеруючих компаній. За словами Всеволода Ковальчука, щоб не знижувати запаси на складах і забезпечувати потреби в цей холодний період, щодня має приходити близько 85-90 тис. т вугілля. Поки цей обсяг менший.
«Реальний процес поставок виглядає сумно, тому вся надія на запаси газу, якого закачали достатньо», – говорить Олександр Харченко.
Чим покриють дефіцит
За словами експертів, законтрактовані обсяги імпорту вугілля не зможуть покрити всі потреби, а дефіцит вугілля в Україні сформувався завдяки блокаді поставок антрациту з ОРДЛО і падінню внутрішнього видобутку вугілля газової групи.
За даними Міненерговугілля, видобуток енергетичного та коксівного вугілля в Україні в січні-серпні 2017 року скоротився ще на 11,5% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року – до 26,175 млн т.
Як повідомив комерційний директор «ДТЕК-Енерго» Віталій Бутенко, цього року дефіцит антрациту складе 3 млн тонн. У 2016 році його імпорт склав 1,6 млн т.
«Тобто, треба завезти в рази більше, ніж рік тому», – пояснив Бутенко.
Падіння видобутку газового вугілля призвело до того, що Україна змушена імпортувати вже і цю марку палива. Перша партія такого вугілля прибула з США.
«При цьому вугілля з-за океану коштує приблизно 2,4-2,8 тис. грн/т. Плюс доставка і вугілля буде приходити на нашу електростанцію приблизно по $120/т. При цьому середня собівартість українського вугілля становить близько 2,5 тис. грн/т », – уточнив Валентин Землянський.
Експерти сподіваються, що підвищений цінник не виллється в нові, вищі комунальні тарифи. Принаймні в цьому сезоні. Хоча насправді до кінця це невідомо нікому.
Кого відключать
Чого в цьому році не вдасться уникнути – це відключень світла. Адже заявлені обсяги поставок імпортного вугілля проблему не вирішать, а видобуток нашого настільки не наростити.
«Справді, аварійних відключень не буде. Але, можливо, доведеться посидіти 3-4 години на добу без світла за планом, з огляду на нинішню ситуацію із забезпеченням вугіллям», – вважає Олександр Харченко.
Щороку затверджується графік планових відключень на випадок нестачі вугілля і загальної енергетичної недостатності. Першими під відключення, за словами Валентина Землянського, підпадають промпідприємства і об’єкти, не пов’язані з життєзабезпеченням.
І тільки потім будуть відключати населення. Найбільш небезпечний для цього період січень-лютий, коли бувають сильні і тривалі морози. Тоді крім проблем із забезпеченням енергопостачанням виникають проблеми із забезпеченням теплом і роботи ТЕС в умовах низьких температур.
За даними енергетиків, максимальне навантаження енергосистема України відчуває в будні з 8:00 до 11:00 і з 17:00 до 20:00.
Костянтин Симоненко
За матеріалами: УБР
Поділитися новиною