Чому Кабмін не виконує плани з фінансування ремонту доріг


Чому Кабмін не виконує плани з фінансування ремонту доріг

Експерти вважають, що на отримані гроші в кращому випадку можна відремонтувати до двох тисяч кілометрів доріг з наявних в Україні 170 тисяч кілометрів. У 2017 році уряд Володимира Гройсмана розраховував направити на ремонт і будівництво доріг понад 56 млрд гривень.

Схоже, що ці обіцянки так і залишаться на папері. За фактом, за перші три квартали на дорожнє господарство було виділено лише близько 20 млрд гривень. Незважаючи на нездійснені мрії, чиновники розраховують отримати на дороги в 2018 році ще більші суми – близько 45 млрд гривень.

Кругла сума

Обіцянки уряду відремонтувати якомога більше доріг в цьому році, схоже, залишаться невиконаними. Наприклад, в червні прем’єр-міністр України Володимир Гройсман пообіцяв за 3-7 років привести автодороги України в нормальний стан.

“Торік ми відновили масштабні дорожні роботи по всій країні, цього року в квітні ми вийшли на ямковий ремонт, а зараз робимо реконструкцію. Ми не будемо зупинятися і через три-сім років наведемо українські дороги в нормальний стан”, – сказав глава уряду. У 2017 році для приведення доріг у нормальний стан уряд запланував направити близько 60 млрд гривень.

За даними прес-служби Державного агентства автомобільних доріг України (Укравтодор), в 2017 році на дорожню галузь було заплановано 24,8 млрд гривень. З цієї суми власне на дороги мало піти 19,5 млрд гривень. Залишок – 5,3 млрд гривень – на погашення боргів. При цьому 24,8 млрд гривень мали бути наповнені з трьох джерел – держбюджету (17,3 млрд гривень), кредитні кошти під гарантії уряду (3,7 млрд гривень) та кошти міжнародних фінансових організацій (3,7 млрд гривень). Але запланована сума в 24,8 млрд гривень не враховує ще два джерела фінансування, з яких уряд мав намір профінансувати дорожні роботи.

Як повідомили в Укравтодорі, в 2017 році планувалося направити 16,6 млрд гривень на ремонт доріг в рамках так званого митного експерименту – спрямування частини понадпланових митних платежів на дороги. Крім того, як раніше писало РБК-Україна, в рамках репрофайлінгу (реструктуризацію урядового боргу перед НБУ) Укравтодору планувалося направити 15 млрд гривень. Таким чином, в 2017 році чиновники хотіли направити на дорожнє господарство понад 56 млрд гривень.

Але ці плани виявилися далекі від реальності. Станом на 1 жовтня, Укравтодор отримав з державного бюджету 9,7 млрд гривень, кредити під гарантії уряду на 2 млрд гривень і кошти МФО на 0,9 млрд гривень. Загалом вийшло трохи більше 12,7 млрд гривень, або 51,1% із запланованих в держбюджеті 24,8 млрд гривень.

Приблизно такий же обсяг коштів у відсотковому відношенні було отримано і в рамках митного експерименту. За даними Державної фіскальної служби, за січень-вересень 2017 року на ці цілі було виділено 8,3 млрд гривень. Таким чином, в рамках митного експерименту на дороги було направлено 50% від запланованих спочатку 16,6 млрд гривень. Але навіть не всі кошти з 8,3 млрд гривень дійшли до доріг.

За даними Укравтодору, в рамках експерименту регіони отримали лише 7,4 млрд. При цьому від репрофайлінгу Укравтодор взагалі нічого не отримав. Тільки недавно Кабмін погодив з Нацбанком умови реструктуризації облігацій, яка намічена на 2018 рік. Кошти по цій програмі Укравтодор в 2017 році не отримає. Таким чином, за січень-вересень на дороги з усіх джерел було отримано приблизно 20,1 млрд гривень, або близько 36% всього обсягу запланованих надходжень.

У прес-службі Укравтодору на питання РБК-Україна про те, наскільки ймовірним є надходження недоотриманих коштів протягом жовтня-грудня 2017 року, повідомили, що з Мінфіном йде плідна співпраця.

“Поки немає ніяких підстав сумніватися в отриманні 100% від запланованих коштів (з 24,8 млрд гривень, – ред.) до кінця року”, – відповіли там. Крім того, в.о. глави Укравтодору Славомир Новак сказав РБК-Україна, що в рамках митного експерименту за підсумками року очікується надходження 10 млрд гривень. Можна було б сподіватися на те, що роботи на дорогах виконуються в борг. Але самі дорожні роботи виконані на суми, менші від виділених з усіх джерел.

За даними Укравтодору, з отриманих 12,7 млрд гривень, станом на 5 жовтня, роботи проведені на суму близько 11,9 млрд гривень. Приблизно така ж ситуація з коштами від митного експерименту – з отриманих 7,4 млрд гривень освоєні тільки 5,5 млрд гривень. Експерт транспортного ринку Олександр Кава вважає, що невиконання урядом обіцянок щодо фінансування дорожнього господарства зумовлено декількома причинами.

“Виконання ремонтних робіт на автомобільних дорогах безпосередньо залежить від розміру фінансування галузі головним чином з державного бюджету. Укравтодор не винен в тому, що він отримав мало коштів. Державне агентство забезпечує організацію ремонту та будівництва доріг в рамках тих грошей, які йому виділяються з держбюджету, – пояснює експерт. – На жаль, не всі кошти, про виділення яких заявляли політики, були закладені в держбюджет.

Зокрема, це стосується коштів від репрофайлінгу. Що стосується невиконання плану з надходження коштів в рамках митного експерименту, то зниження фінансування ремонту доріг з цього джерела зумовлено підвищенням Міністерством фінансів плану для митниці щодо надходження платежів, що, відповідного, знизило надпланові обсяги. В результаті цього перевищення плану виявилося не таким істотним, як очікувалося спершу”.

Разом з тим Олександр Кава налаштований оптимістично. “Ще не закінчився рік, тому підбивати підсумки ремонтного сезону ще занадто рано. Що стосується коштів МФО, то всі проекти багаторічні і фінансування проектів продовжиться в наступному році. Цього року вже завершився всього один проект – капітальний ремонт дороги Н-01 на відрізку від Києва до Обухова”, – говорить він. Незважаючи на невдалі плани, експерт автодорожньої галузі “Реанімаційного пакету реформ” Андрій Мартенс каже, що в 2017 році обсяги фінансування дорожнього господарства значно більші, ніж було в попередні роки.

“Але якщо порівнювати з сумами, які нам необхідні для того, щоб в дорожній галузі ситуація почала кардинально змінюватися на каще, то 21 мільярд гривень – мізер. На отримані гроші в кращому випадку можна відремонтувати до двох тисяч кілометрів доріг з наявних в Україні 170 тисяч кілометрів. Це крапля в морі”, – зазначає він.

Мрії з майбутнього

Незважаючи на невдалі плани виділення коштів на ремонт доріг у 2017 році, чиновники не перестають будувати грандіозні плани. У 2017 році в Україні має запрацювати Державний дорожній фонд, який, по суті, являє собою гарантований рядок в держбюджеті, який буде наповнюватися за рахунок акцизного збору з пального. У 2018 році в цей фонд буде надходити 50% від усіх зібраних акцизних зборів.

Чиновники заклали в проект держбюджету на 2018 рік надходження від акцизів до Державного дорожнього фонду у розмірі 32,6 млрд гривень. Крім того, в Укравтодорі пропонують народним депутатам профінансувати ще кілька дорожніх проектів на загальну суму приблизно 10 млрд гривень, зокрема, ремонт доріг Львів-Тернопіль-Умань, Біла Церква-Умань-Одеса, Миколаїв-Херсон, Дніпро-Миколаїв тощо. Крім того, в Укравтодорі розраховують, що в держбюджеті на 2018 рік будуть додатково закладені витрати в розмірі 13 млрд гривень на кілька проектів з ремонту доріг. Наприклад, це стосується доріг Київ-Харків-Довжанський, Дніпро-Миколаїв, Кропивницький-Миколаїв і т.д. Таким чином, чиновники планують в наступному році направити на дорожнє господарство понад 45 млрд гривень. Правда, частина з цих коштів піде на погашення боргів – 6 млрд гривень.

Голова комітету Верховної Ради з питань транспорту Ярослав Дубневич вважає, що для того, щоб підтримувати українські дороги в нормальному стані, необхідно виділяти на них щорічно, як мінімум, 50 млрд гривень. “Тому запланованих на 2018 році коштів в держбюджеті не вистачить на дорожнє господарство.

Необхідно, щоб обласна влада також виділяла зі своїх бюджетів розвитку гроші на дороги. Крім того, не можна припиняти дію митного експерименту, оскільки він показав свою ефективність в залученні коштів на дорожній ремонт”, – зазначає він. Високопоставлене джерело в уряді, яке попросило не називати себе, вважає, що єдиним виходом із ситуації, коли не виконуються обіцянки про виділення коштів на дороги, є створення Державного дорожнього фонду.

“Тому тільки дорожній фонд! Всі ці обіцянки – до лампочки”, – заявив він. Разом з тим в Україні існує ще одна проблема в дорожньому господарстві, яка може завадити виконати плани уряду в 2018 році. Андрій Мартенс каже, що навіть, якби держава виділила більше коштів, то сьогодні фізично в Україні недостатньо компаній, які могли цей обсяг грошей освоїти.

“На жаль, наявні в країні компанії здійснити дорожніх робіт більше, ніж на 20 мільярдів гривень, не зможуть, – говорить він. – Через те, що в Україні немає довгострокової програми розвитку доріг, дорожня галузь повільно розвивається, і, як наслідок, на ринок неактивно заходять нові компанії. Заходити в дорожньо-будівельний бізнес на один рік інвесторам нецікаво. Якби Україна пообіцяла точне фінансування дорожнього комплексу на три-п’ять років, то ситуація б істотно змінилася”.

Дмитро Уляницький

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Весь ринок:Казна та Політика
Все, що ми знаємо про:Кабмін
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua