Запишіть на наш рахунок


Запишіть на наш рахунок

Уперше за останні роки Україна провела успішний вихід на міжнародні ринки позик, розмістивши 15-річні євробонди на 3 млрд доларів під 7,375%. Більша частина залучених коштів піде на викуп попередніх боргів, частина поповнить державний бюджет.

Чи можна розцінювати вихід нашої країни на зовнішні ринки як однозначний успіх, чи це лише спосіб вирішення локальних завдань уряду і спроба перекласти проблему виплати боргів на плечі майбутніх поколінь?

Успішне розміщення облігацій важливо вже тому, що Україна змогла залучити приватне зовнішнє фінансування після реструктуризації своєї заборгованості в 2015 році. Після чого можливість позичати гроші у приватних компаній для України була закрита на роки вперед. І зараз, скориставшись сприятливою зовнішньою кон’юнктурою, наша країна змогла прорвати блокаду, що тривала кілька років.

Це позитивний сигнал не тільки для держави, але і для бізнесу. Українські компанії поліпшили свої позиції при залученні фінансування на міжнародних ринках.

Взяли, щоб віддати?

Однією з причин, чому уряд прийняв рішення розмістити облігації – напружений графік виплат за зовнішніми позиками в найближчі роки. Починаючи з 2018 року, в наступні чотири роки Україні потрібно виплатити близько 20 млрд доларів. Пік виплат припадає на 2019 рік, коли доведеться повернути кредиторам понад 4,6 млрд доларів.

Пік виплат припадає на 2019 рік

Щоб частково розвантажити період пікових виплат, уряд пішов на достроковий викуп частини облігацій, термін погашення яких настає в 2019-2020 роках. На ці цілі буде виділено близько 1,6 млрд доларів.

Решта суми буде використана на фінансування дефіциту бюджету. Країна відчуває гостру нестачу коштів для забезпечення витрат бюджету у зв’язку з проблемами в надходженнях коштів від приватизації та завислим питанням отримання чергового траншу від МВФ.

Фактично Україна скористалася можливостями і залучила гроші на тих умовах, які дозволила ринкова ситуація. Якщо сприятливі умови на світових ринках будуть залишатися і далі, нашій країні буде легше пройти пікові за розмірами зовнішніх виплат роки без загрози дефолту і економічного обвалу.

Однак вихід на зовнішні ринки капіталу дає можливість уряду перенести виплату боргу на більш тривалий термін, але ніяк не сприяє покращенню економічної ситуації та підвищенню економічного зростання.

Кон’юнктура на допомогу

Ще на початку року мало хто був готовий вірити в те, що Україна зможе залучити фінансування на міжнародних ринках. Ризики вкладати гроші в українські боргові зобов’язання з боку міжнародного приватного капіталу розглядалися як надто високі. У разі успішного розміщення зовнішньої позики відсоткова ставка за облігаціями могла б скласти близько 9-10%, а сума розміщення помітно менша, ніж зараз.

Але країнам, що розвивається, пощастило. Помітне зростання на світових ринках, зниження вартості долара і невисокі шанси підвищення облікової ставки ФРС призвели до зростання інтересу інвесторів до ризикових активів.

Цим і скористалася не тільки Україна, але і багато інших країн, у яких до цього були труднощі із позиками. Так Греція розмістила позику під 4,6%. Ірак продав облігації на дуже вигідних для себе умовах під 6,8%, навіть попри те, що в країні триває війна. Вперше з 2014 року Сенегал розмістив 16-річні облігації під 6,3%. Кот-д Ивуа́р успішно розмістив 8-річні бонди під 5,2%, а 16-річні під 6,25%.

Також вдало скористалася світовою кон’юнктурою Білорусь, розмістила облігації на 1,5 млрд дол. під 7,65%. Вперше на зовнішні ринки вийшов Таджикистан, що розмістив бонди на 0,5 млрд під 7,1%.

Більше за всіх відзначилася Аргентина. Країна, що оголосила до цього 8 дефолтів, змогла розмістити 100-річні облігації під 7,95%, а попит на бонди перевищив пропозицію в 4 рази.

Тому досить вдале розміщення українських облігацій пов’язано, насамперед, із сприятливою кон’юнктурою на світових фінансових ринках, а не з покращенням економічної ситуації і зростанням інвестиційної привабливості нашої країни.

Привід розслабитися?

Низка експертів, включаючи і представників ЄБРР, відзначають, що успішне розміщення зовнішньої позики може «розслабити» уряд у прагненні реформування економіки.

Проведення структурних перетворень в економіці можуть спробувати відкласти на потім або ще краще – на плечі наступного уряду.

Обсяг заявок на купівлю українських євробондів був у кілька разів вищім за обсяг продажу

Швидше за все, незабаром уряд знову спробує розмістити зовнішню позику. Тим більше, що обсяг заявок на купівлю українських євробондів був у кілька разів вищім за обсяг продажу, попит перевищив пропозицію на 6 млрд доларів.

Враховуючи сприятливу ринкову ситуацію, чергова позика може відбутися в кінці цього або на початку наступного року. А якщо розміщення знову виявиться успішним, чому б не продовжувати в тому ж дусі і далі.

Так в проекті держбюджету на наступний рік заплановано розмістити 10-15 річні облігації на загальну суму 91 млрд грн, або на 3,5 млрд доларів за нинішнім курсом.

Всього в 2018 році Кабінетом міністрів заплановано для фінансування загального фонду державного бюджету провести позики на суму 215 млрд грн або на 8,2 млрд доларів за нинішнім курсом.

При цьому наша країна продовжує залишатися державою, у якої кредитний рейтинг, незважаючи на його зростання на одну позицію, продовжує залишатися на «сміттєвому» рівні. Для отримання вигідних умов залучення коштів на міжнародних ринках капіталу Україні потрібно вийти на інвестиційний рівень за зобов’язаннями в іноземній валюті в рейтингах провідних світових рейтингових агентств.

Підвищення рейтингу до інвестиційного рівня дає можливість залучати інвестиційні та пенсійні фонди з США і Євросоюзу як покупців українських боргових зобов’язань і значно спростить завдання уряду проходження 2019-2020 років, на які припадає пік виплат за зовнішніми позиками.

Однак для зростання кредитного рейтингу країни одних обіцянок і гарного піару уряду не достатньо. Потрібні реальні результати в проведенні економічних реформ, вихід на стабільне економічне зростання і підвищення інвестиційної привабливості країни.

А поки у світовому рейтингу сприйняття корупції наша країна займає 131 місце, а в рейтингу конкурентоспроможності знаходиться на 129 позиції, розраховувати на підвищення кредитного рейтингу України до інвестиційного рівня не варто.

Савенко Сергій

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua