Розмір має значення: який бюджет-2018 пропонують країні


Розмір має значення: який бюджет-2018 пропонують країні

У парламенті вчора стартував бюджетний процес: міністр фінансів Олександр Данилюк представив депутатам проект основного кошторису держави на 2018 рік. Тепер депутати докладуть максимум свого впливу, щоб переконати Кабмін витратити гроші платників податків іншим «правильним» чином на «благі» цілі. Перш ніж влада перерозподілить бюджетний «пиріг» під тиском депутатів.

Експрес-погляд на бюджет-2018

№ 1 Доходи

Платники податків заплатять наступного року в порівнянні з держбюджетом-2017 на 18,6% більше. Сумарно доходи держказни-2018 мають зрости на 13,8% (+106,08 млрд грн), тоді як витрати – на 12,7% (+107,03 млрд грн). Збільшення доходів держбюджету очікується на тлі зростання реального ВВП на 3%. Дефіцит бюджету збільшиться всього на 0,31 млрд грн, а щодо ВВП його розмір знизиться до 2,4% з 3% в поточному році.

Граничний обсяг державного боргу зросте з 1,824 трлн грн до 2 трлн грн.

Ліміт нових державних гарантій скоротиться з 31,68 млрд грн до 24 млрд грн.

Piccy.info - Free Image Hosting

Майже три чверті приросту доходів бюджету забезпечить імпорт: українці за споживання товарів, вироблених за межами країни, заплатять на 76,54 млрд грн більше ПДВ, ніж в поточному році. А частка ПДВ з імпорту в доходах казни зросте з 28,7% до 34% – це найбільша стаття доходів держави. Платежі з імпорту підвищаться як через збільшення імпорту на 8%, так і можливу девальвацію гривні до 30,1 грн/$.

Piccy.info - Free Image Hosting

З урахуванням внутрішнього ПДВ (мінус бюджетне відшкодування при експорті) цей податок буде забезпечувати майже кожну другу гривню в держбюджеті. Друге місце займають акцизи, а третє – прямі податки на українців (податок на доходи фізосіб і військовий збір). Замикають топ-5 бюджетних донорів податок на прибуток підприємств і «прибуток» НБУ.

Piccy.info - Free Image Hosting

Оскільки гроші «оточення Януковича» конфісковані в поточному році (вже $1,5 млрд), то в 2018 році держава не планує доходів з цього джерела. При порівнянні бюджетів це дає «мінус» 22,6 млрд грн. Також скоротяться такі статті доходів як дохід від оренди держмайна, рентна плата, дивіденди держкомпаній.

№ 2 Податкові пільги

У 2015-2017 роки різко скоротилися фіскальні втрати через легальні податкові пільги з 55,4 млрд грн до очікуваних в поточному році 25,2 млрд грн. Це сталося завдяки скасуванню пільг по ПДВ в аграрній сфері. Оскільки пільги зі сплати ПДВ залишаються в інших сегментах, наприклад, на ліки нараховується податок за ставкою 7%, обсяг пільг з ПДВ залишається у 2018 році істотним (16,2 млрд грн).

Другими за значимістю є пільги зі сплати податку на нерухомість (7,9 млрд грн). У 2018 році вільний бюджет також недорахується 1,289 млрд грн податку на прибуток, 674 млн грн акцизу, 209,4 млн грн збору за парковку, всього 24 тис. грн туристичного збору. Загальний обсяг податкових пільг зросте в наступному році на 1,1 млрд грн – до 26,3 млрд грн.

Piccy.info - Free Image Hosting

№ 3 Витрати

Як уряд пропонує розподілити 107 млрд грн додаткових витрат.

Розподіл додаткового фінансування показує пріоритети держави в наступному році. Половину приросту витрат – 52,2 млрд грн – отримають «Укравтодор», Міністерство фінансів і Міністерство оборони. Держава буде більше витрачати на будівництво і ремонт доріг, оплату відсотків по державному боргу і армію. Ще чверть приросту витрат направлять в сфери освіти, медицини та внутрішньої безпеки.

Piccy.info - Free Image Hosting

Правда, грубе порівняння фінансування відомств може не відображати весь процес, оскільки іноді фінансування окремих галузей поділяють між міністерствами. Наприклад, витрати МОЗ зростуть на 11,38 млрд грн (четверте місце серед держвідомств), проте в бюджеті Мінрегіонбуду на 3 млрд грн (до 1 млрд грн) скоротиться розмір субвенції місцевим бюджетам «на реалізацію заходів щодо розвитку системи охорони здоров’я в сільській місцевості». З урахуванням цього факту загальні витрати держбюджету на галузь медицини зростуть лише на 8,38 млрд грн, а це вже шосте місце.

У порівнянні з 2017 роком дефіцит Пенсійного фонду хоч і залишиться непристойно значним (141,32 млрд грн), але не буде рости. Мінфін розрахував цей показник з урахуванням нових норм пенсійного законопроекту, який парламент досі не ухвалив.

Мінімальні соціальні стандарти зростуть у грудні 2017 року на 4,7%, і в січні 2018 року не переглядатиметься. Вони зростуть тільки в липні (+4,5%) і грудні.

Piccy.info - Free Image Hosting

Субсидії на оплату ЖКГ повинні знизитися на 6,1 млрд грн – до 55,07 млрд грн.

У структурі МВС більше грошей отримають поліцейські і пожежники.

Piccy.info - Free Image Hosting

Piccy.info - Free Image Hosting

Завершальний графік показує не приріст витрат, а їх загальний обсяг в 2018-му.

Piccy.info - Free Image Hosting

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua