Тарифи по-новому: до 2018-го киянам готують неприємний сюрприз


Тарифи по-новому: до 2018-го киянам готують неприємний сюрприз

У Києві нещодавно провели відкриті слухання щодо перегляду тарифів на холодну воду. “Київводоканал” підрахував: в 2018-му вартість їхньої послуги зросте з 15,79 до 18,46 гривні. За підсумками слухань склали протокол і відправили його в Нацкомісію з питань держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Там розрахунки перевірять і затвердять нові тарифи. Сайт Сегодня з’ясував, як і для кого може змінитися вартість холодної води в 2018-му.

Як і чому підвищують тариф

Тариф 18,46 гривні за куб – поки що тільки пропозиція. Остаточне рішення про те, скільки киянам платити за воду, прийняти можуть тільки в НКРЕКП. При цьому в самій комісії наполягають, що тариф повинен бути економічно обґрунтованим і включати в себе витрати на ремонти і модернізацію інфраструктури. За даними “Київводоканалу”, 80% їхнього фонду зношено, а грошей на заміну труб немає.

“З понад чотири тисячі кілометрів водопроводу половина майже повністю зношена. Для підтримки їх в робочому стані необхідні значні фінансові і трудові ресурси”, – пояснює директор департаменту економіки і фінансів “Київводоканалу” Ірина Кирилюк.

До речі, тарифи на воду у кожного підприємства різні. Це залежить від економіки підприємства, технологій, які вони використовують. За підрахунками НКРЕКП, найбільша складова тарифу – зарплати. Наприклад, якщо українець витратив на холодну воду 100 гривень, в середньому 38,2 гривні піде на зарплати співробітникам місцевого “водоканалу”, 27,4 гривні витратять на світло (насоси працюють на електроенергії), 21,2 гривні – на банківські послуги, перевірку лічильників, 70 копійок – на погашення відсотків по кредитах, 4,5 гривні – на ремонт, 6,5 гривні – на амортизацію і 1,5 гривні на податки і збори

Цього року, як зазначили представники місцевої влади на засіданні комісії в лютому 2017-го, виявилося, що українці витрачають менше води, ніж передбачалося в розрахунках. Чим більше підприємство продає води, тим дешевша їхня послуга. Однак, через значне подорожчання комуналки українці почали економити.

Варто також нагадати, що згідно з новим законом “Про комерційний облік комунальних послуг”, рахувати суми в платіжках будуть по-новому. Кожна квартира, як і раніше, за воду буде платити за індивідуальним приладом обліку – тобто за лічильником у квартирі. Але лічильники будуть стояти на кожному будинку, і якщо виявиться, що сума всіх показань в квартирах менша, ніж показання будинкового лічильника, різницю доведеться компенсувати.

У деяких будинках, пояснює радник заступника голови КМДА Петра Пантелєєва Юлія Грамотна, дійсно є різниця між тим, що показує будинковий лічильник і поквартирні прилади обліку. І причин для цього може бути декілька: пориви, незаконні підключення до внутрішньобудинкових систем, магніти на лічильники.

Якщо, наприклад, будинковий лічильник намотав 500 кубів холодної води, але в кожній квартирі є свій прилад обліку та їх показання в сумі набрали всього 480 кубометрів, за “зайві” 20 кубів доведеться платити всім квартирам.

Скільки доведеться платити за воду

Навіть після подорожчання, зазначають чиновники, платіжки за воду – всього лише п’ять відсотків від усіх витрат на комуналку. В середньому сім’я з трьох осіб витрачає 7,2 кубометра холодної води на місяць. Зараз в столиці такий обсяг води обходиться в 113,6 гривні, а в наступному році, якщо нові тарифи затвердять, платіжка збільшиться до 132,9 гривні.

Як пояснюють в НКРЕКП, українці “марно” витрачають тисячі літрів на добу.

капає з крана – 24 літри на добу, 720 літрів на місяць;
тече з крана – 144 літри на добу, 4 000 літрів на місяць.
Ще кілька років тому норматив споживання питної води на одного українця на добу був близько 260 літрів, в той час як в Німеччині споживають 105, а в Чехії – 125 літрів на людину. У 2014 році норматив споживання в Україні скоротили до 4 кубометрів на місяць (це приблизно 140 літрів на день). Саме на норматив налічується субсидія і за ним платили українці в будинках без лічильників.

Подорожчання води і суворий облік використаних кубометрів змусили багатьох українців задуматися про економію. Як вважають експерти, змінивши свої побутові звички, можна не тільки значно скоротити суми в платіжках, але і зберегти питну воду.

Почати можна з простого. Наприклад, включати кран тільки коли користуєтеся водою. “Багато хто просто відкриває кран вранці і вмивається. Чистять зуби, милять обличчя – а вода іде. І з посудом та ж ситуація – воду не використовують, а кран відкритий”, – ділиться своїми спостереженнями киянка Оксана. Найпростіші методи економії, вважає Ганна Шумейко, дозволять за рік економити сотні гривень.

Ще один спосіб витрачати менше води – встановити водозберігаючі насадки-аератори на змішувачі. Звичайний кран може пропускати до 16 літрів води за хвилину, а кран з аератором – 3-4 літри за хвилину. З таким аератором можна мити посуд, вмиватися і навіть приймати душ.

Наступний крок – “модернізувати” зливний бачок. Треба поміняти зливний бачок у туалеті на той, який використовує менше води. Для цього можна придбати спеціальний бачок з енергозберігаючою системою, яка контролює подачу води, або ж просто встановити в бачок наповнену водою пластикову пляшку – це допоможе зменшити обсяг води в бачку. Правда, заощадити завдяки такому рішенню вдасться небагато.

Нова побутова техніка з високим класом енергоефективності. Пральна машина з класом енергоспоживання А+ і вище допоможе заощадити за місяць десятки літрів води. Також пральну машину варто заповнювати повністю, але не перевантажувати, бо це збільшує споживання електрики.

Також експерти радять тим, хто хоче економити, приймати душ, а не ванну. Приймаючи душ протягом п’яти хвилин, витрачається максимум 100 літрів води, а для наповнення ванни необхідно більше 200 літрів.

Олександр Литвин

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua