Нацбанк покаже українцям реальний курс гривні


Нацбанк покаже українцям реальний курс гривні

В рамках розвитку фінансового ринку України Національний банк пропонує низку змін в роботу міжбанківського валютного ринку.

Регулятор тепер буде по-новому відстежувати угоди і розраховувати курс національної валюти. Такі кроки повинні допомогти більш оперативно моніторити ситуацію під час торгів і показати реальний ринковий курс.

До чого призведуть зміни на практиці, як тепер буде працювати міжбанк і що станеться з курсом гривні, ми вирішили дізнатися у банкірів та експертів фінансового ринку.

Національний банк поступово переходить до розрахунку офіційного курсу ринковими інструментами. Вже зараз курс НБУ визначається на підставі котирувань міжбанківських угод, які проводяться в торговельних майданчиках Thomson Reuters і Bloomberg.

Але в даний час всі укладені угоди підлягають обов’язковій реєстрації у спеціальному програмному забезпеченні НБУ «ВалКлі».

«У найближчі місяці обов’язковість цієї реєстрації буде скасована, а база даних для розрахунку офіційного курсу буде передаватися в НБУ безпосередньо від Thomson Reuters і Bloomberg, що підвищить прозорість цього процесу», — розповів нам директор казначейства Банку Кредит Дніпро Олег Курінний.

За словами фінансистів, зміна правил купівлі валюти та порядку реєстрації угод повинна спростити роботу банків і дати клієнтам можливість бути більш гнучкими у прийнятті рішень про купівлю валюти.

«Що стосується змін нормативу валютної позиції банку, то потрібно дочекатися конкретики. Але будь-яка лібералізація ринку дасть більшу ліквідність, а банкам – можливість швидко реагувати на зміни ринкової кон’юнктури», — зазначив заступник директора департаменту казначейства і міжнародного бізнесу Банку ПІВДЕННИЙ Олег Ропяк.

Варто відзначити, що поступовий відхід від використання ВалКлі регулятор почав ще в жовтні 2016 року. Тоді Нацбанк скасував для банків необхідність реєстрації операції клієнтів в системі ВалКлі.

Крім того, регулятор почав проводити валютні інтервенції через торговельно-інформаційні системи Bloomberg і Reuters (ТІС). Таким чином, на даний момент ВалКлі використовується тільки для підтвердження реєстрації міжбанківських угод.

За прогнозами фінансистів, перехід НБУ на моніторинг угод в Thomson Reuters повинен збільшити оперативність і об’єктивність інформації з валютного ринку.

Плаваючий курс неприйнятний для України

На сьогоднішній день банки проводять валютні операції в Thomson Reuters, далі фіксують їх у внутрішніх системах, а потім — вводять інформацію в ВалКлі. З моменту фактичної угоди до моменту заведення інформації в ВалКлі може пройти кілька годин.

Курс розрахують по-новому

Знявши цю вимогу, НБУ отримає доступ до оперативної інформації. Отже, зможе оперативно реагувати на викривлення попиту і пропозиції ринку. З банків у такому випадку буде знято обов’язок щодо дублювання інформації.

«При такому моніторингу ретрансляція інформації про хід торгів і курс буде більш об’єктивною і нею зможе скористатися клієнт для оцінки курсу, за яким банк провів валютну операцію», — говорить старший аналітик Forex Club Андрій Шевчишин.

Враховуючи, що Україна переходить до стратегії плаваючого курсу і ринкового курсоутворення, підтвердження угод регулятором рано чи пізно потрібно буде скасувати, кажуть банкіри.

Інструмент добре зарекомендував себе в розпал кризи, коли НБУ використовував його, щоб зрізати частину заявок і тим самим штучно знизити попит на валюту. Втім, зараз цю тактику Нацбанк вже не використовує. А на ринок потрапляють всі заявки.

«Що стосується реєстрації угод, дилери банків для їх укладення використовують ТІС, які фіксують всі угоди. Оскільки ТІС відкривають інформацію про міжбанківські угоди для НБУ, необхідність ВалКлі і Кредінфо як джерел даних відпадає», — розповіла виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.

Таким чином, кажуть експерти, використання даних ТІС дозволить регулятору стежити за ринком в реальному часі, а не отримувати інформацію про операції в кінці дня, як це відбувається зараз.

Для банків, у свою чергу, відмова від ВалКлі означає зменшення обсягу звітності, що позитивно позначиться на їхній діяльності.

Гривню розморозять

Враховуючи все вищесказане і те, що робота через ТІС відповідає міжнародним практикам, системи ВалКлі і Кредінфо втрачають свою актуальність. І Нацбанк розраховує припинити їх використання вже в 2017 році.

Втім, незважаючи на те, що вже сьогодні понад 80% банківського ринку торгує через термінали Bloomberg і Reuters, цей процес, на думку експертів, може зайняти набагато більше часу.

Після цього офіційний курс гривні буде розраховуватися як середньоарифметичне значення за операціями в ТІС з “відсіканням крайніх угод” замість середньозваженого значення за операціями ВалКлі.

В теорії це означає, що офіційний курс буде повніше відображати ринкову ситуацію. А поодинокі угоди не будуть псувати загальну картину.

Денис Вергун

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Все, що ми знаємо про:НБУ
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua