0 800 307 555
0 800 307 555

Вчені пропонують латати тріщини в бетоні грибами


Вчені пропонують латати тріщини в бетоні грибами

Вчені Рутгерского університету (США) відкрили секретний інгредієнт, який може врятувати бетон від руйнування. Ним виявилися гриби, які здатні виділяти карбонат кальцію, що запечатує щілини.

Навіть у такій економічно розвиненій країні як США є проблеми з бетоном — він руйнується. Маленькі тріщини збільшуються, оголюючи металеві конструкції, ремонтувати які потім доводиться довго і дорого. За даними Американського товариства цивільних інженерів, ця проблема обійдеться країні майже в $4 трильйони, якщо не буде вирішена до 2025 року.

Інженери давно шукали спосіб автоматичного відновлення бетону. Розглядали варіант заповнення тріщин полімерними волокнами, які містять смолу. Однак ця багатообіцяюча ідея виявилася не такою вже і вдалою: у бетону і смоли різні властивості температурного розширення, і в деяких випадках тріщини виходили ще більшими.

Нін Чжан і його колеги знайшли інше рішення — гриб trichoderma reesei, який здатний виростати в найнесприятливіших умовах і виробляти карбонат кальцію. Вони пропонують помістити спори грибка в бетон на етапі замішування. Коли починають утворюватися тріщини, в них потрапляє вода, яка запускає вироблення грибами карбонату кальцію, який і запечатає щілини.

На жаль, є і проблема — пори бетону менші за розмір спір t. reesei, тому гриби не переживуть потрапляння в незастиглий бетон. Чжан пропонує вирішити її додаванням бульбашок повітря в суміш, але цей спосіб вимагає додаткової перевірки. Тим не менш, початкові результати здаються багатообіцяючими, пише MIT Technology Review.

Бетонні пірси, які будували стародавні римляни, за 2000 років не тільки не розвалилися, але і стали ще міцнішими. Нещодавно вчені розкрили їх секрет: виявляється, вся справа в мінералах, які проникають в бетон з морською водою і зміцнюють споруди зсередини.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
В Контексті Finance.ua