2475
Дорожчий від золота. Чи варто вкладатися в біткойн
— Фінтех і Картки
Криптовалютами зацікавилися серйозні гравці фінансового ринку, для них це новий напрямок інвестицій. При цьому від скептиків можна почути, що біткойн – така ж мильна бульбашка, якою був ринок нерухомості в 2007-2008 роках.
Та все ж від початку 2017 року ціна віртуального активу зросла в чотири рази. У січні курс долара до біткойна становив близько $1 тис. за BTC, в серпні вартість біткойна впевнено балансує біля позначки в $4 тис. Пояснюючи природу феноменального злету першої в світі цифрової валюти, опитані Фокусом експерти посилаються на збіг безлічі сприятливих чинників.
Щось нове
Багато в чому зростанню біткойна посприяв інтерес до криптовалюти з боку великих інвестиційних фондів, які раніше не працювали з такими активами. Як зазначає менеджер з розвитку бізнесу компанії Hotmine Олександр Момот, зростання ціни біткойна на початку 2017 року частково спровокувало вливання інституційних грошей від декількох новостворених фондів, які дозволяють інвестувати в біткойн великим гравцям на фондовому ринку.
«Традиційні учасники інвестиційного ринку придивляються до біткойна, оскільки шукають нові напрямки для інвестування і потребують нових інструментів для заробітку. Goldman Sachs і JP Morgan (одна з найбільших інвесткомпаній і найбільший банк США. – Фокус) вже випускають аналітичні матеріали щодо нової валюти, а деякі західні інвестфонди намагаються вкладатися в біткойни», – говорить портфоліо-менеджер ІК Adamant Capital Юрій Созінов.
Подорожчанню біткойна сприяють новини, пов’язані з набуттям криптовалютами легального статусу в тій чи іншій державі.
Гравці ринку також шукають інструменти, які дозволять широкому колу інвесторів вкладати в криптовалюти, не стикаючись з ними безпосередньо. Як пояснює Момот, для цього можна створювати індексні фонди, які в рамках чинного законодавства держав дозволять інвестувати в криптовалюти шляхом купівлі якогось похідного фінансового інструменту, виключаючи для інвестора специфічні витрати і ризики.
У венчурному бізнесі, який полягає в прямому інвестуванні високотехнологічних компаній, в тому числі і стартапів, також активно шукають застосування криптовалютам. «Інвестиційні венчурні фонди розробляють моделі, що дозволяють частину фонду, половину або третину, зробити через криптовалюти. Це дозволить їм інвестувати в прибуткові технологічні компанії середнього розміру, які платять дивіденд, а не тільки в потенційних «єдинорогів» (компанії з мільярдною капіталізацією)», – говорить виконавчий директор Української асоціації венчурного і приватного капіталу Ольга Афанасьєва. Вона сподівається, що завдяки цьому венчурний бізнес може стати менш ризиковим, а кількість інвестиційних угод збільшиться, в тому числі в Україні.
Крім власне криптовалюти, інтерес у фінансових кіл викликає технологія, на основі якої працює система. «Багато компаній вивчають перспективи використання технології blockchain, що лежить в основі криптовалют, але грошовий аспект blockchain – це тільки одне з можливих його застосувань і, ймовірно, не найкорисніше для учасників фондового ринку», – вважає аналітик CFA Institute Святослав Росов.
Визнання
Подорожчанню біткойна сприяють і новини, пов’язані з набуттям криптовалютами легального статусу в тій чи іншій державі. Старший аналітик FOREX CLUB Андрій Шевчишин звертає увагу, що після визнання біткойна офіційним платіжним засобом в Японії 1 квітня 2017 року вартість криптовалюти за два місяці зросла в 2,5 рази (з $1,1 тис. до $2,7 тис.). На думку Шевчишина, після появи подібних новин, особливо що стосуються економічно розвинених країн, ціна криптовалют може підвищуватися протягом трьох місяців.
«Будь-яке визнання біткойна платіжним засобом країнами або прийняття його до використання великими компаніями буде підігрівати ціну криптовалюти», – впевнений Шевчишин.
Ще одним фактором зростання, на думку співрозмовників Фокусу, може виступити геополітична нестабільність. Адже в такій ситуації інтерес до децентралізованої і не схильної до впливу регуляторів криптовалюти буде підживлювати зниження довіри до державних інституцій.
Інші криптовалюти в 2017 році найчастіше показували ще більш інтенсивне зростання, ніж біткойн. У деяких випадках динаміка вимірювалася тисячами відсотків.
Вплив майнерів
Наступний фактор, що впливає на вартість біткойна, – впровадження технологій, які масштабують Мережу. «Досягнуту в Нью-Йорку в травні 2017 року угоду про масштабування багато користувачів вважали хорошою перспективою для Мережі. Завдяки цьому з’являється можливість проводити більше транзакцій за секунду, за рахунок чого зросте кількість користувачів», – продовжує Олександр Момот. За його словами, на цій хвилі люди стали купувати більше біткойнів, через що на тлі обмеженої пропозиції ціна пішла вгору.
Для обробки блоків інформації про транзакції в криптовалюті задіюються обчислювальні потужності учасників системи (майнерів), які в якості оплати за це отримують нові біткойни. Але встановленого спочатку максимального розміру блоку в блокчейні в 1 Мб в міру зростання кількості користувачів стало не вистачати для швидкої обробки транзакцій. Для вирішення цієї проблеми найбільші оператори ринку в Нью-Йорку домовилися про збільшення граничного розміру блоку до 2 Мб.
«Біткойн в листопаді 2017 року чекає збільшення розміру блоку до 2 Мб. Вплив цієї події на курс буде залежати від того, як поведуть себе майнери – чи підтримає більша їх частина новий протокол так само, як це сталося в кінці липня. Інакше біткойн можуть очікувати тяжкі часи», – говорить маркетолог біткойн-агентства KUNA Вадим Попов. Незважаючи на це співрозмовник Фокусу вважає, що в більш віддаленій перспективі з біткойном певно все буде добре. Адже розвиток Мережі та інфраструктури йде по наростаючій, і біткойн отримує легальний статус у дедалі більшій кількості країн.
Світле майбутнє
Не останню роль в підвищенні курсу біткойна відносно традиційних грошей також зіграв розвиток ринку криптовалют в цілому. «Кількість цифрових активів, обмінюваних на біткойни, росте, відповідно зростає їх ціна. З січня 2017 року значно збільшилася кількість криптовалют, що зробило біткойн обмінним з понад 1 тис. активів», – констатує Ольга Афанасьєва.
Зазначимо, що інші криптовалюти в 2017 році найчастіше показували ще більш інтенсивне зростання, ніж біткойн. У деяких випадках динаміка вимірювалася тисячами відсотків. У числі найбільш цікавих і перспективних опитані Фокусом експерти назвали ripple, litecoin, Ethereum і DASH.
Однак подальшу динаміку біткойна вони прогнозують з великою обережністю і нагадують про те, що феноменальна прибутковість, показана в минулі періоди, зовсім не обов’язково повинна повторитися в майбутньому.
Поширене твердження про те, що біткойнн не більше ніж чергова фінансова піраміда, оператори ринку спростовують. «Ключова характеристика піраміди – наявність засновників і власників, які виступають головними бенефіціарами, яких в біткойні не існує», – переконує Олександр Момот. Іншими словами, в такій децентралізованій системі просто ніхто не зможе отримати куш і втекти з грошима. Якщо вивчити цю технологію і розібратися, як вона працює, підозри в організації піраміди відпадуть самі собою.
Феноменальна прибутковість, показана в минулі періоди, зовсім не обов’язково повинна повторитися в майбутньому.
Набагато серйозніший ризик інвестицій в криптовалюти – їх висока волатильність, широкий діапазон коливань в короткому часовому відрізку. Протягом дня стрибки курсу біткойна можуть досягати 15-20% і більше, що традиційних активів аж ніяк не властиво. Вадим Попов вважає подібну волатильність наслідком молодості ринку криптовалют, на якому біткойн найстаріший і при цьому найменш волатильний актив.
«Висока волатильність пояснюється тим, що ціна криптовалюти визначається тільки балансом попиту і пропозиції. Якщо над будь-яким звичайним активом стоїть будь-який регулятор, який може вийти на ринок і певним чином підкоригувати ціну, купуючи або продаючи, то у біткойна такого регулятора немає», – пояснює Олександр Момот.
Для наочності проведемо паралель: Нацбанк України влітку 2017 року викуповує надлишок долара з валютного ринку, що не дає гривні зміцнитися ще сильніше. Потім валютні резерви будуть викинуті на ринок, коли на українську нацвалюту буде тиснути сезонне зростання попиту на долар. Якби регулятор не робив подібних заходів, гривня коливалася б у значно ширшому діапазоні в обидва боки.
Варто зазначити, що відсутність на ринку регулятора дещо загострює ризики надування і схлопування бульбашки. «У біткойна бувають періоди переоцінки ринком, але саме ринок і регулює свою температуру, що призводить до зниження курсу і охолодження зайвого оптимізму», – говорить Вадим Попов. Він підкреслює, що бульбашка – тимчасовий фактор, який може сформуватися на будь-якому ринку. Але його схлопування не означає смерть активу, як це відбувається у випадку з крахом фінансової піраміди. Може йтися лише про знецінення, що не виключає відновлення вартості в майбутньому.
Втім, у операторів ринку криптовалют є привід для оптимізму. З огляду на вищезгадані позитивні фактори, можна обережно припустити, що біткойн ще має потенціал для підвищення вартості. «Швидше за все, найближчим часом ми спостерігатимемо подальше зростання і зниження волатильності біткойна в міру поліпшення біржової інфраструктури і розширення можливостей використання криптовалюти для оплати», – прогнозує Юрій Созінов. Так, за оцінками Олександра Момота, до весни 2018 року курс біткойна перевалить за $5 тис. за BTC, і при найсприятливішому збігу обставин він навряд чи опуститься нижче $3 тис. за BTC.
Марія Бабенко
За матеріалами: Фокус
Поділитися новиною