Як навчити дитину інвестувати: 3 стратегії


Як навчити дитину інвестувати: 3 стратегії

Наші діти колись виростуть, і їм доведеться вирішувати фінансові питання. Саме тому найкраще починати навчати їх фінансової грамотності вже зараз.

Існують базові навички, які знадобляться будь-якій дорослій людині, адже у неї виникне необхідність платити за освіту, купувати житло і виходити на пенсію.

Однак в школі не викладають ні фінансову грамотність, ні питання інвестування. Саме батьки повинні навчити дитину основам фінансової грамотності.

Але позаяк діти, як правило, навчаються на прикладі дорослих, то дорослим самим перш за все треба навчитися правильно вибудовувати своє фінансове життя.

Нижче наводимо три стратегії, які допоможуть навчити дітей правильно розпоряджатися своїми грошима.

Платіть відсотки

Один з основних принципів інвестування полягає в тому, що гроші приносять гроші.

Цей принцип діти повинні усвідомити ще в початковій школі, вважають експерти з фінансового планування.

Саме тому експерти радять платити дітям відсотки, коли їм виповниться 8 або 10 років.

Якщо дитина прийме рішення витратити свої заощадження, то можна нагадати їй про те, що в цьому випадку відсотки також знизяться.

Розповідайте і подавайте приклад

При навчанні дітей питанням фінансування необхідно співвідносити рівень їхнього розвитку і здатність зрозуміти з тією інформацією, яку ви хочете донести.

Так, розмова про те, як працює улюблений ресторан, може перерости в більш детальну розмову про ведення бізнесу і навіть про фондовий ринок.

Подібні розмови не тільки змушують дитину задуматися про фінанси та інвестиції, а й допомагають дізнатися про різні фінансові інструменти.

Зокрема, ви можете разом з дитиною оплачувати необхідні витрати, складати бюджет і обговорювати, на які цілі можна витратити гроші, що залишилися.

Варіанти, запропоновані дитиною, можуть здивувати.

При цьому важливо пояснювати всі нюанси і можливі ризики так, щоб дитина розуміла, чому ви витрачаєте гроші саме таким чином, а не інакше.

Західні експерти радять дарувати дітям подарункові банківські картки, що дозволяють купувати акції компаній, проте в нашій країні ця порада навряд чи підійде всім сім’ям.

Можливо, більш прийнятним варіантом буде навчання дитини фінансової грамотності в ігровій формі.

Дозвольте підліткам інвестувати

Якщо батьки мають таку можливість, вони можуть дозволити підліткам інвестувати самостійно.

Саме це радять багато західних експертів з фінансового планування. Діти повинні самі вирішити, як витратити свої кошти.

Експерти вважають, що батьки повинні навчити дітей грамотно інвестувати, стежити за фондовим ринком і вибирати ті компанії, які, на їхню думку, принесуть їм прибуток.

Для цього необхідно пояснити макроекономічні процеси, що впливають на ринок.

Експерти вважають, що якщо дитина почне інвестувати досить рано, то при належній увазі з боку батьків до цієї сторони питання вони зможуть заробити достатньо грошей для початку дорослого життя.

Для нашої країни ці поради навряд чи підійдуть. Тут грає роль як низька фінансова грамотність серед дорослого населення, так і невисокі доходи домогосподарств, при яких навряд чи можливо виділити дитині достатню суму для практики інвестування.

Тому замість запропонованого західними експертами ми радимо дозволити підліткам самим розпоряджатися певною сумою грошей.

Якщо у нього або в неї буде певна сума грошей, скажімо, в місяць на поточні витрати, включаючи походи в кіно з друзями і подарунки на дні народження друзів, то підліток незабаром навчиться розпоряджатися цією сумою розумно. Ймовірно, дитині вдасться накопичити на більшу покупку.

Такий досвід, безсумнівно, буде дуже корисним у дорослому житті.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua