Три загрози для українського бізнесу, які приховує в собі Єдиний держреєстр


Три загрози для українського бізнесу, які приховує в собі Єдиний держреєстр

Іноді компанію може знищити одна латинська буква. Про цю та інші аномалії Єдиного державного реєстру, які загрожують українському бізнесу, в матеріалі Opendatabot.

Єдиний державний реєстр підприємств — це основний реєстр країни, якщо мова йде про бізнес. Помилки в ньому найчастіше мають драматичні наслідки. ЄДР — це ще й основний ресурс. Opendatabot знайшли три аномалії реєстру, які треба виправити. І виправити якомога швидше.

Видалення і відновлення компаній

Кожна компанія, якщо вона реєструється в Україні, потрапляє в ЄДР. Якщо підприємство ліквідують, змінюється його статус, але його все ще можна знайти у реєстрі. Видалити компанію з реєстру неможливо.

Тим не менш, у квітні з реєстру була видалена дніпровська компанія АНСІ. Це був майстерний метод рейдерства. Після того, як компанія пропадає з реєстру, вона не може ні подати в суд, ні будь-яким іншим чином вплинути на ситуацію. Як виявилося, за останній рік з реєстру зникло 72 компанії.

Навіщо це робиться і які ризики існують?

Рейдерство

Видалення компанії з ЄДР — найбільш хитрий спосіб напасти на компанію. У такому випадку власник компанії не має ніяких важелів впливу, не може звернутися в правоохоронні органи і суди, оскільки його компанії не існує.

Ліквідація компанії

Процедура ліквідації компанії в Україні дорога і довга, тому за наявності “правильних” контактів дехто може віддати перевагу зникненню з реєстру. При цьому ризикують всі контрагенти компанії, особливо ті, яким вона щось винна. Під час процедури ліквідації можна претендувати на майно компанії.

Вимивання грошей

Такі махінації можуть проводити конвертаційні центри. Реєстри податкових накладних не можуть відстежити ланцюжок обов’язків, якщо він починається з компанії, якої не існує.

Однакові коди ЄДРПОУ

В Україні 65 активних підприємств, які мають двійників у ЄДР — фірм з таким же кодом ЄДРПОУ. У 27 з них збігаються код та назва, але інші директори.

Piccy.info - Free Image Hosting
Piccy.info - Free Image Hosting

У п’ятьох компаній відрізняється все за винятком самого коду.

Piccy.info - Free Image Hosting

Навіщо це робиться і які є ризики? Неможливо точно відповісти, це технічна помилка чи навмисні дії реєстраторів, але ризики існують.

Незрозуміло, що робити контрагенту, якщо його боржник — така компанія. У разі судового провадження, навіть якщо буде рішення, де компанію зобов’яжуть повернути борг, компанія-боржник завжди зможе сказати, що мова йде не про неї.

Заміна букв на латинські

Частина українських компаній містить у назвах англійські букви. У деяких випадках букви знаходяться у таких місцях, що абсолютно очевидно: вони туди потрапили не через помилки, а з метою ускладнення пошуку такої компанії.

Piccy.info - Free Image Hosting

Навіщо так роблять і які можуть бути наслідки? Ось приклад. Це тільки приклад, згадана фірма не задіяна у махінаціях. Уявіть, що в назві “Рошен” і прізвищі бенефіціара компанії, Порошенко, замінена буква “е”.

Отже, коли потрібно знайти інформацію про компанію, але нема її коду ЄДРПОУ, пошук стає неможливим. Значить, доступ до неї матиме обмежене коло людей, що суперечить принципам публічної інформації.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
В Контексті Finance.ua
Опитування