Максим Пархоменко: гривня VS долар. Чи стали українці більше довіряти національній валюті?


Максим Пархоменко: гривня VS долар. Чи стали українці більше довіряти національній валюті?

З початку поточного року за рахунок пом’якшення регулятором своєї політики на готівковому ринку відразу видно пожвавлення. Особливо активними стали люди в останні 2 місяці – напередодні своїх відпусток багато хто продає долари, які були накопичені раніше. За даними регулятора, обсяг продажів перевищив купівлю на 20%.

В цілому за останні кілька років це більш ніж звичайна практика. Найчастіше обсяг купівлі значно нижчий від обсягу продажу валюти населенням, що виливається в перевищенні попиту над пропозицією в рази.

Так, цього року в липні профіцит долара становив 336 млн доларів, роком раніше 381 млн доларів, в 2015 – 152 млн доларів.

Виходячи з цих цифр, чи можна зробити висновок, що українці стали більше довіряти національній валюті? Ні, насправді ситуація радше прямо протилежна.

Після періоду 2014-2016 років у момент закриття багатьох банків українцям надійніше тримати валюти під подушкою вдома, а не нести її в банк.

Також дана статистика пов’язана з неповною ринковою інформацією, через те, що не враховує оборудок на чорному ринку.

Намагаючись стримувати паніку, в той період були введені різні бар’єри з боку регулятора, які обмежили офіційну купівлю валюти, що і привело людей до обмінників замість банків.

На чорному або сірому ринку клієнт цілком легко міг купити потрібний обсяг валюти без особливих обмежень за більш лояльним курсом.

Зі зняттям заборон, а саме скасуванням 2% військового збору на валютні операції і збільшення ліміту покупок до 150 тис. гривень, ми бачимо зростання обсягів угод і їх загального числа на роздрібному ринку, що може свідчити про те, що клієнти повертаються назад в банки. Також сприяє цьому порівняно однакові курси між банками і обмінними пунктами.

Другою причиною зростання пропозиції валюти може служити масова міграція українців на заробітки за кордон. Загальна кількість легальних робочих українців в Польщі і Чехії тільки зростає, як мінімум в першій легально працює близько мільйона українців.

Але варто зазначити, що більшість з них працює просто неофіційно або просто на сезонних роботах, що ускладнює реальний їх облік.

За рахунок цього можна сказати, що більшість з них, як і раніше, переказує кошти своїм сім’ям додому. І в цілому на поточний момент офіційна статистика також не враховує перекази за допомогою різних платіжних систем або гроші, які вони привозять з собою.

Надалі, за прогнозами самого НБУ, а також Мінфіну, курс гривні продовжить ослаблення до 28 гривень вже до нового року.

Виходячи з цього, бажання багатьох українців буде саме в тому, щоб притримати валюту в момент зростання курсу, виходячи з чого динаміка пропозиції і попиту зміщуватиметься у бік останнього.

У перспективі найближчого року, за рахунок зменшення регуляцій на ринку валютних операцій, його більша частина вийде з тіні. Завдяки цьому ми зможемо побачити більш реальну статистику, але до цього моменту українці і далі на папері будуть продавати більше валюти, ніж купувати.

Максим Пархоменко, аналітик Альпарі

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Валюта
Архiви:2018 2017 2016 2015
В Контексті Finance.ua
Опитування