Скільки заробляють українці: скільки безробітних і ким краще працювати


Скільки заробляють українці: скільки безробітних і ким краще працювати

Средняя зарплата в Україні – більше ніж сім тисяч гривень, заявив днями прем’єр-міністр Володимир Гройсман. При цьому рівень безробіття за останній рік скоротився, а мінімальна зарплата “підросла” в два рази. Журналісти з’ясували, скільки українців не мають офіційного заробітку і хто заробляє найбільше.

Кожен третій – безробітний

Офіційно в Україні всього 330 тисяч безробітних, це приблизно 9% від загальної кількості працездатних українців. Середній рівень безробіття в країнах Європейського союзу – 8%, лідерами за цим показником в Європі вважаються Греція (близько 24%) і Іспанія (приблизно 20%). За офіційними показниками Україна за рівнем безробіття займає далеко не останнє місце. Але варто відзначити, що ці цифри враховують тільки тих, хто прийшов у Центр зайнятості і зареєструвався як безробітний.

Реальна ж кількість безробітних в рази вища. Як заявив міністр соцполітики Андрій Рева, з 26 мільйонів людей працездатного віку офіційно зайняті лише 16 мільйонів осіб, ще 10 мільйонів – за документами “сидять вдома”. “Кількість зайнятих на сьогодні становить 52,6% від кількості працездатного населення в Україні”, – заявив міністр.

Є кілька причин високого реального безробіття. По-перше, стан ринку праці і низькі заробітні плати. Це призводить до того, що мільйони українців шукають заробітки за кордоном. По-друге – тіньова зайнятість. Згідно з опитуванням, проведеним порталом HH, тільки 54% респондентів отримують “білу” зарплату. Україна увійшла в топ країн з найвищим рівнем тіньової економіки.

“В центр зайнятості найчастіше звертаються ті, хто має можливість отримувати допомогу на період офіційного пошуку роботи. Мало хто знає, але ми з зарплати платимо внесок, у тому числі і до Фонду страхування на випадок безробіття. Якщо звільнилися за згодою сторін, можете три місяці після цього отримувати повну зарплату з цього фонду”, – розповідає HR-експерт Олександр Бєлоус.

Державну допомогу отримують 265 тисяч безробітних українців, середній розмір виплати – 1921 гривня, йдеться в даних Держстату. У Центрі зайнятості також можуть допомогти з пошуком роботи. Щоправда, працевлаштуватися щастить далеко не кожному. За підсумками минулого місяця Центр зайнятості допоміг знайти роботу всього 8,6% безробітним. Офіційно в Україні відкрито 66,5 тисяч вакансій. Виходить, що на одне робоче місце претендує як мінімум п’ять осіб.

Незважаючи на це, експерти ринку праці оцінюють ситуацію більш оптимістично. “Якщо не хочеться сто тисяч грошей, знайти роботу можна. Робота є, і її багато. Роботодавці скаржаться, що не можуть знайти працьовитих, адекватних працівників. Або просто адекватних”, – впевнена HR-експерт rabota.ua. Тетяна Пашкіна. Аналітики кадрового порталу work.ua також зазначають: кількість вакансій в Україні зростає, а значить, бізнес поступово розвивається. “У першому півріччі 2017 кількість вакансій зросла на 29,3% більше, ніж у минулому році”, – відзначає директор з розвитку порталу Сергій Марченко. Традиційно простіше працевлаштуватися робочим різних спеціальностей. Так, кількість вакансій на автозаправних станціях за кілька років зросла на 192%.

Найважче шукати роботу в невеликих містах і селах. Та й середні зарплати, зазначає Олександр Білоус, тут можуть бути в два-три рази нижчими, ніж у великих обласних центрах.

Скільки заробляють українці

“З урахуванням червня і липня середня зарплата в країні становить більше ніж сім тисяч гривень”, – заявив днями прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Серед регіонів до такої середньої зарплати дотягли тільки Київ і Донецька область. В столиці заробляють понад 10 тисяч, а в Донецькій області – приблизно сім тисяч гривень. Найменше заробляють у Тернопільській та Чернівецькій областях, тут середня зарплата трохи вища, ніж п’ять тисяч.

“Середня зарплата – це такий показник, як середня температура по лікарні. Десь холодно, а десь пекло – в середньому нормально. Звичайно, показник “середня зарплата” показує ситуацію на ринку праці, але орієнтуватися на нього при пошуку роботи не варто. Є такий показник, як “ринкова зарплата”. Для вантажника в Києві це одна сума, для вантажника в якому-небудь Апостолові – інша. І у вантажника з топ-менеджером зарплати різні”, – розповідає Олександр Бєлоус.

Средні зарплати в різних сферах економічної діяльності:

Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство – 5483 гривень
Промисловість – 6983 гривень

Будівництво – 5754 гривень

Оптова і роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів – 7160 гривень

Транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність – 6980 гривень

Наземний і трубопровідний транспорт – 6599 гривень

Водний транспорт – 6484 гривень

Авіаційний транспорт – 27 399 гривень

Складське господарство та допоміжна діяльність у сфері транспорту – 7683 гривень

Поштова та кур’єрська діяльність – 3488 гривень

Тимчасове розміщування й організація – 4731 гривень

Інформація та телекомунікації – 11 420 гривень

Фінансова та страхова діяльність – 12256 гривень

Операції з нерухомим майном – 5573 гривень

Професійна, наукова та технічна діяльність – 9293 гривень

Діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування – 5241 гривень

Державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування – 7469 гривень

Освіта – 5401 гривень

Охорона здоров’я та надання соціальної допомоги – 4637 гривень

Мистецтво, спорт, розваги та відпочинок – 6135 гривень

Функціонування бібліотек, архівів, музеїв та інших закладів культури – 5017 гривень

За 12 місяців середня зарплата зросла на 37,2%, це рекордний показник за останні кілька років. У бюджетній резолюції до 2020 року спрогнозували, що вже через три роки середня українська зарплата досягне позначки в 10 537 гривень.

Нагадаємо, що незабаром в Україні значно підвищать зарплати прокурорам. Як нагадав генпрокурор Юрій Луценко, парламент прийняв відповідний закон, який незабаром повинні підписати спікер і президент. Прокурори в регіонах будуть отримувати від 23 до 33 тисяч гривень, начальники управління – від 18 до 33 тисяч (залежно від стажу). Старший слідчий з особливо важливих справ буде отримувати до 29 тисяч.

Олександр Литвин

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua