Ryanair пролітає? Чому авіакомпанії так складно домовитися про роботу в Україні — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Ryanair пролітає? Чому авіакомпанії так складно домовитися про роботу в Україні

Фондовий ринок
1603
Найбільший лоукостер Європи, компанія Ryanair, яка в березні цього року оголосила про вихід на український ринок, поки не змогла домовитися з аеропортом Бориспіль про умови співпраці.
Суперечка між авіакомпанією та аеропортом набула такого резонансу в Україні, що для її вирішення підключилися навіть прем’єр-міністр і Міністерство інфраструктури. Угоди в кінцевому підсумку досягнуто не було, що поставило під питання перспективи Ryanair в Україні.
Жорсткий переговірник
Ryanair є не тільки найдешевшою, але й найприбутковішою авіакомпанією Європи. Феноменальний успіх пов’язаний з умінням домагатися найкращих умов у своїх партнерів. Щоб мати можливість продавати квитки по 20$, необхідно отримати мінімальну вартість послуг аеропорту. Якщо цього не вистачає, до субсидування авіакомпанії можуть спробувати підключити навіть уряд або муніципалітет.
Ryanair завжди намагається отримати максимальні знижки і преференції. Щоб авіакомпанія не зникла, в деяких європейських країнах їй безпосередньо доплачують за кожного пасажира.
Наявність знижок і пільг, а також доведена до ідеалу операційна діяльність дають можливість з відходом Ryanair утримувати низькі ціни на авіаквитки, демонструючи при цьому високу прибутковість.
Ryanair пролітає? Чому авіакомпанії так складно домовитися про роботу в Україні
Суперечка між Ryanair і Борисполем не перший приклад відкритого шантажу з боку авіакомпанії. В Європі Ryanair має репутацію жорсткого і принципового переговірника. Нерідкі випадки, коли лоукостер вибивав собі пільгові умови, шантажуючи згортанням бізнесу і виходом із країни.
Таких прикладів достатньо і в країнах Євросоюзу:
  • 2011 рік – закрито представництво в Марселі (Франція). Авіакомпанія відмовилася платити податки за французькими законами.
  • 2012 рік – не домовившись про отримання ексклюзивних знижок на послуги в аеропорту Единбурга (Великобританія), Ryanair прийняла рішення знизити кількість маршрутів і польотів.
  • 2015 рік – Ryanair відмовилася підписувати з профспілкою аеропорту колективний договір, і прийняла рішення про закриття представництва в Копенгагені (Данія).
  • 2016 рік – після введення нового податку на авіапасажирів, Ryanair оголосила про вихід з аеропорту Осло (Норвегія).
  • 2016 рік – після підвищення муніципального податку на пасажирів, Ryanair закрила частину баз в Італії, і скоротила число маршрутів і рейсів з аеропортів цієї країни.
Подібний підхід був використаний в переговорах авіаперевізника і в Україні. Коли стало зрозуміло, що аеропорт Бориспіль не дає потрібні знижки, Ryanair почав тиснути перспективою виходу з українського ринку.
При цьому ніщо не заважає перевізнику вже зараз літати в аеропорт Львів, з яким вже підписано контракт про співпрацю. І продовжувати узгоджувати умови з київськими аеропортами. Або створити свою базу в одному з периферійних аеропортів за межами столиці.
Чому не домовилися
Оскільки і Ryanair і Бориспіль – це комерційні структури, їх мета завжди орієнтована на зростання прибутку і вартості бізнесу. І звісно, добровільно ніхто не погодиться працювати собі в збиток.
Ryanair, як і будь-яка інша компанія-лоукостер, для успішної роботи дотримується принципу жорсткої економії. Лоукостери прагнуть забезпечити максимальну наповнюваність рейсу, мінімальні витрати на обслуговування в аеропортах і максимальні доходи з пасажирів на додаткові послуги.
У Борисполя ситуація протилежна, зниження аеропортових зборів без компенсації доходів призводить до збитків. А виразної відповіді, за рахунок чого будуть компенсовані втрати, так і не було запропоновано.
На думку представників аеропорту, згода з умовами Ryanair може призвести до збитку 2 млрд грн на рік. А зростання доходів від збільшення пасажиропотоку ніяк не зможе компенсувати ці втрати.
Таким чином, співпраця аеропорту з Ryanair принесла б вигоду авіакомпанії, але за рахунок Борисполя. Що явно не могло влаштовувати останнього.
Однією з вимог Ryanair був розгляд всіх спірних моментів у Лондонському арбітражі, із застосуванням норм англійського права. Такий підхід також не міг влаштувати Бориспіль як українське підприємство, яке надає свої послуги на території України.
Зниження пасажирського збору для Ryanair, швидше за все, спричинило б зниження не тільки прибутку аеропорту, але і закономірне питання від інших перевізників, чому аеропортовий збір після виходу Ryanair 7,5 доларів, а, наприклад, у British Airwаys – 26 доларів.
Для Борисполя виникає ризик, що решта компаній звернуться до Антимонопольного комітету і судів з вимогою знизити для себе аеропортовий збір до 7,5 доларів, як у Ryanair. Шанси отримати таке рішення цілком реальні. Якщо це станеться, з прибуткового підприємства аеропорт Бориспіль може стати збитковим.
Раніше аналогічна ситуація у Ryanair склалася з іншим київським аеропортом Жуляни. Приймати умови співпраці з Ryanair, аеропорту виявилося комерційно невигідно, після чого Ryanair відмовилася від подальших переговорів. Жулянам не було сенсу погоджуватися на невигідні для себе тарифні умови, якщо у нього і так значний приріст пасажирів на міжнародних рейсах. Тільки в червні цього року пасажиропотік збільшився на 74% в порівнянні з показником минулого року.
При цьому в Жулянах успішно працює інший лоукостер – компанія WizzAir, яка змогла домовитися з аеропортом.
Ryanair потрібен лоукост-аеропорт
Якщо досягти взаєморозуміння з великими європейськими аеропортами не виходить, Ryanair використовує можливості периферійних аеропортів. Наприклад, в Мілані Ryanair не присутній у великих аеропортах Лінате і Мальпенса, а використовує аеропорт Бергамо, розташований на відстані 50 км від Мілана. Та ж ситуація і в Барселоні. Ryanair немає в аеропортах Ель Прат і Реус, літаки авіакомпанії літають в периферійний аеропорт Жирони, який знаходиться в 100 км від Барселони.
Ryanair пролітає? Чому авіакомпанії так складно домовитися про роботу в Україні
Забезпечити мінімальні тарифи на обслуговування авіакомпаній найпростіше в лоукост-аеропорту. Як правило, такий аеропорт орієнтований на надання мінімального набору послуг для пасажирів, і розташований на відстані від міської межі. Чим нижчий рівень витрат у лоукост-аеропорту, тим меншу плату за обслуговування він може надати перевізникам.
Зрозуміло, що Бориспіль до числа лоукост-аеропортів віднести складно. Витрати на створення інфраструктури тут значно вищі, що обмежує можливість знижувати вартість аеропортового збору.
Можливо, між Ryanair і Борисполем і можна було б знайти взаєморозуміння, спеціально переобладнавши для лоукост-маршрутів один з терміналів аеропорту. Але це вимагає часу і витрати на інфраструктуру, що, швидше за все, не влаштує Ryanair.
Тому для Ryanair як лукоста більше підійшли б аеропорти в Житомирі, Гостомелі або аеродром в Білій Церкві. На даний момент в Житомирі вже проводиться реконструкція з метою запуску повноцінного лоукост-аеропорту. Ryanair цілком міг би приєднатися до цього проекту як учасник і інвестор.
А тим часом…
Керівник аеропорту Бориспіль Павло Рябікін вважає, що переговори з Ryanair не завершені, і незабаром перевізник почне польоти в Україну.
«Аеропорт Бориспіль не виходив із процесу переговорів, ми налаштовані оптимістично, і обов’язково побачимо Ryanair в найближчому майбутньому. Можливо, це буде в цьому році», – коментує Павло Рябікін.
Більш результативно закінчилися переговори Ryanair і аеропорту Львів. За словами керівника аеропорту Тетяни Романовської, аеропорт відхилив кілька вимог Ryanair, після чого контракт на співпрацю з авіаперевізником був підписаний. У перший рік буде діяти базовий договір. Всі інші вимоги Ryanair, які і стали причиною суперечки з Борисполем, будуть розглядатися і узгоджуватися в наступному році. Співпраця з Ryanair може привести до зростання пасажиропотоку у Львові на 50-70%.
Міністерство інфраструктури також оптимістично налаштоване щодо результатів переговорів з Ryanair. За словами міністра інфраструктури Володимира Омеляна, переговори з Ryanair можуть завершитися за кілька тижнів. Кабінет міністрів, Міністерство інфраструктури і аеропорт Бориспіль вже мають узгоджену позицію щодо Ryanair. Якщо перевізник буде готовий, початок польотів можна чекати в другій половині цього року, вважає Володимир Омелян.
Крім того, міністр інфраструктури вважає, що на українському ринку має бути більше можливостей для бюджетних перевізників, і пропонує створити вітчизняну лоукост-компанію за участю іноземного інвестора.
А ось Володимир Гройсман пропонує реконструювати розташований недалеко від Києва аеропорт Гостомель, і створити на його базі міжнародний лоукост-аеропорт. Прем’єр-міністр висловився за широке залучення в Україну нових авіакомпаній, для чого потрібна програма модернізації українських аеропортів. Якщо буде створена необхідна інфраструктура, лоукостерам стане вигідно літати в регіональні аеропорти. Також потрібно провести реконструкцію, яка за кілька років дозволить створити в Гостомелі повноцінний лоукост-аеропорт, вважає Володимир Гройсман.
Зараз аеропорт Гостомель використовується як база для літаків ДП «Антонов» і авіакомпанії «Авіалінії Антонова».
Якщо прихід Ryanair продовжить зволікати з початком польотів в Україну, цією можливістю можуть скористатися інші перевізники. Наприклад, лоукостер WizzAir вже запропонував спеціальні умови пасажирам, які купили квитки Ryanair, знизивши вартість перельоту у Вроцлав, Берлін, Лондон, Ейндховен і Кельн.
Не варто перейматися іміджевими втратами України у зв’язку з конфліктом аеропорту Бориспіль з Ryanair. Методи, які використовує авіакомпанія, в Європі добре відомі, це не перший конфлікт Ryanair з представниками аеропортів, і далеко не останній.
А найкраща реклама для приходу в Україну нових перевізників – це зростання пасажиропотоку і поліпшення інфраструктури аеропортів.
Сергій Савенко
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас