Три питання про податок на нерухомість: як не посваритися з податковою і не переплатити


Три питання про податок на нерухомість: як не посваритися з податковою і не переплатити

Для українців, які вклалися в просторі квартири, настав час «Ч» – потрібно платити державі за «зайві» квадратні метри. До 1 липня 2017 року ДФС мала направити всім потенційним платникам податку на нерухомість спеціальні повідомлення-рішення із зазначенням суми збору за минулий рік.

Незважаючи на те, що податок стягується ось уже третій рік поспіль, у громадян залишається чимало питань щодо його сплати. Журналісти з’ясували у податківців найголовніші з них.

Хто і скільки повинен платити

Податок на нерухомість – це місцевий податок, який йде в бюджет громади, а тому його ставку визначають місцеві ради (в минулому році: від 0 до 3% від мінімальної зарплати, розмір якої станом на 1 січня 2016 року складав 1 378 грн). Податок сплачується за кожен квадратний метр житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у володінні тієї чи іншої особи.

За даними ДФС, середня ставка по країні становить приблизно 1%, або 13,78 грн/кв.м.

Для визначення розрахункової бази цього податку площа всіх житлових об’єктів фізособи підсумовується, а потім з неї вираховується неоподатковуваний розмір площі. Для квартир це 60 кв. м, для будинків – 120 кв. м. Тобто, неоподатковуваний максимум – 180 кв. м для власників кількох будинків і квартир.

«Нежитлові об’єкти оподатковуються окремо від житлових, в залежності від загальної площі кожного такого об’єкта (гаражі, майстерні, господарські споруди – сараї, хліви, літні кухні, вбиральні, погреби тощо)», – розповів начальник управління адміністрування майнових податків та зборів департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС Владислав Павлов.

За його словами, якщо споруда значиться в документах (наприклад, на плані забудови садової ділянки), то за неї доведеться заплатити податок.

Якщо об’єктом володіють кілька осіб, наприклад, чоловік і дружина, то податок сплачує хтось один (за домовленістю). Щоб не платити зайвого за велику квартиру (наприклад, в 125 кв. м), можна розділити власність між подружжям «в натурі» (з виділенням часток власності) і тоді кожен буде платити за свою частину з урахуванням пільги в 60 кв. м.

Хто має право на пільги

Податок на нерухомість не стягується з об’єктів в зонах відчуження (відселення), як наприклад в Чорнобильській зоні. Також звільнена від податку нерухомість, яка належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, які виховуються одиноким батьками (але не більше, ніж один об’єкт на дитину). Не треба платити також за аварійні споруди (повинно бути рішення про це місцевих органів влади).

Треба враховувати, що в 2016 році органи місцевої влади були позбавлені права встановлювати пільги для тих чи інших категорій громадян. До цього, в 2015 році вони самі визначали розміри неоподатковуваної нерухомості і встановлювали пільгові ставки.

З 2017 року це право на місця повернули, але залишили тільки можливість регулювати ставку податку для окремих категорій громадян. Наприклад, для приватних гаражів можуть встановити ставку податку на рівні 0,01%. Окремому громадянину пільгу зі сплати податку не дадуть, навіть якщо у нього тяжке матеріальне становище. Однак треба пам’ятати, що нові пільги можуть застосовуватися тільки при нарахуванні податку в наступному році.

У будь-якому випадку ні на які пільги не можуть розраховувати власники нерухомості, площа якої вп’ятеро перевищує неоподатковувану площу (300 кв. м для квартир, 600 кв. м для будинків або 900 кв. м сукупно). Позбавляються пільг і ті, хто здає нерухомість в оренду, лізинг або використовує її для підприємницької діяльності.

Коли треба платити

Після отримання повідомлення з податкової у платника є 60 днів на добровільну сплату податку. Але часто виникає питання: що робити, якщо податкове повідомлення-рішення не було отримано, хоча є підстави нараховувати податок. Чи буде покараний платник?

Як пояснюють в ДФС, оскільки сума податку розраховується податковим органом, то громадяни не несуть відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту розрахунку. Простіше кажучи, якщо платник не отримав повідомлення з податкової, то і карати його немає за що. Тому що оплачується тільки «узгоджене податкове зобов’язання». Воно вважається таким, якщо людина офіційно отримала квитанцію і не оскаржила рішення податкової.

«Причини неотримання квитанції можуть бути різні. Наприклад, людина перебуває у відрядженні або навіть свідомо не відкриває листоноші двері. Лист з повідомленням лежить на пошті місяць і потім повертається до нас», – розповів Владислав Павлов.

Буває, що платник змінює місце свого проживання, а квитанції приходять за адресою реєстрації, яка є в податковій. Тому в будь-якому випадку фіскали рекомендують прийти до районної інспекції та провести звірку даних.

У будь-якому випадку, якщо дані про об’єкт потрапили в реєстр прав на нерухомість, ДФС контролюватиме сплату податку і з’ясовувати, чому не було отримано повідомлення.

Поки не будуть турбувати тільки тих, чия нерухомість ще не потрапила до реєстрів і досі перебуває на паперових носіях в архівах колишніх БТІ. Однак ніхто не знає, коли ці дані будуть внесені до реєстрів.

Також в момент продажу, успадкування та інших процедур зміни власника ці дані автоматично будуть внесені до реєстру нотаріусом або держреєстратором. Як стверджують податківці, з цього моменту вам нарахують суму податку до кінця року, а також за три попередні роки (термін позовної давності). Правда, без нарахування штрафних санкцій, як було пояснено вище.

Точно так же доведеться заплатити податок за три попередні роки за результатами звірки в ДФС, якщо до цього податок не сплачувався.

Якщо податок не буде сплачений протягом 60 днів і за цей час господар не прийшов на звірку даних або не оскаржував рішення податкової, то на нього можуть бути накладені штрафні санкції. За перші 30 днів прострочення штраф складе 10% від суми податку. Далі застосовується штраф у розмірі 20%. Крім штрафів буде нараховано пеню в розмірі 120% облікової ставки НБУ за кожен день прострочення.

Костянтин Симоненко

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Інтерфакс-Україна", в будь-якому вигляді суворо заборонено.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua