Навіщо в Києві створюють нову муніципальну поліцію і що вона робитиме


Навіщо в Києві створюють нову муніципальну поліцію і що вона робитиме

У Києві з’явиться муніципальна поліція. Хоча законодавчо діяльність цієї служби поки ніяк не врегульована, столична влада вже видає посвідчення «Муніципальної Варти» і погоджує режими патрулювання з поліцією.

Формування «Муніципальна Варта» було створено ще в лютому 2017 року і, за словами мера Віталія Кличка, має стати «кістяком» муніципальної поліції в столиці. Анонсовані функції цієї організації досить широкі: надання допомоги поліції в забезпеченні і підтримці правопорядку, зокрема в питаннях незаконної торгівлі, неналежної парковки, патрулювання вулиць міста тощо.

Ми вирішили дізнатися у юристів, чого варто чекати київським підприємцям і простим громадянам від нової структури і як вона працює в інших містах.

Різні силові формування (варта, міліція, гвардія і подібні) діють у Вінниці, Луцьку, Дніпрі, Кременчуці, Львові та інших містах, мають свою форму і символіку.

Однак, за словами юристів, через відсутність нормативної бази такі організації отримують досить неоднозначне організаційно-правове оформлення.

«Створюються як комунальні підприємства, рідше – комунальні установи, що не відповідає заявленим видам діяльності», – розповів керуючий партнер ЮК «Волхв» Олександр Навальнєв.

В статутах комунальних підприємств прописується, що вони є структурними підрозділами місцевої ради, при цьому одночасно виступають самостійним суб’єктом господарювання (наприклад, як в статуті Мукачівського міського КП «Муніципальна поліція»), або представляють місцеву раду в питаннях благоустрою, відходів, громадського порядку, захисту прав споживачів і охоронній діяльності (наприклад, як в статуті КП Вінницької міської ради «Муніципальна поліція»).

«Щоб муніципальна варта не стала в мерських руках ручним інструментом впливу на неугодних з метою особистої вигоди, необхідно законодавчо окреслити права і обов’язки нової структури, механізми взаємодії з органом місцевого самоврядування», – зазначив у розмові з UBR.ua керуючий партнер АО «Чудовський і партнери» Ігор Чудовський.

Сам собі поліцейський

Дані утворення фінансуються з місцевого бюджету і мають низку делегованих рішеннями місцевих рад повноважень: наприклад, складання адміністративних протоколів щодо правопорушень, які перебувають у сфері компетенції органу місцевого самоврядування.

«Як наслідок, складається ситуація, при якій в одному місті, наприклад Львові, співробітники мають право стягувати паркувальний збір, контролювати правила торгівлі алкогольною та тютюновою продукцією, а в іншому, наприклад, в Чернігові, не мають таких прав», – зауважив у розмові з UBR.ua Олександр Навальнєв.

У столиці пішли іншим шляхом – створили громадське формування (а не підприємство, особу, установу) «Київське міське громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Муніципальна Варта».

«Згідно з даними Єдиного держреєстру, засновниками формування виступили фізособи. У зв’язку з цим, дане об’єднання не є структурним підрозділом або представником органів місцевого самоврядування і, як наслідок, не має права привласнювати будь-які владні функції, крім тих, які прямо передбачені в законі», – зауважив Олександр Навальнєв.

Тобто, вони не можуть мати воєнізованих загонів, а також їм не можуть надаватися владні функції, крім випадків, прямо передбачених законом.

Але справа в тому, спеціальний закон про муніципальну поліцію в Україні не прийнятий. Відповідний законопроект був зареєстрований у Раді ще в 2015 році, але далі першого читання так і не пройшов.

«Він не витримує критики – не узгоджений з чинним законодавством, рясніє розмитими і абстрактними формулюваннями, що дає широке поле для зловживань», – додав у розмові з UBR.ua Олександр Навальнєв.

За словами юристів, є нюанси і в частині розмежування повноважень Нацполіції і муніципалів.

«Абсолютно неприпустимим є створення фактично правоохоронного органу без встановлення рамок його повноважень. Це дозволить представникам нової поліції чинити тиск на місцевих підприємців, вирішуючи таким чином свої особисті питання», – каже Ігор Чудовський.

Денис Вергун

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua