Олександр Рудь: доступне житло – питання часу чи нездійснена мрія?


Олександр Рудь: доступне житло – питання часу чи нездійснена мрія?

«Відкривається полювання за доступними квадратними метрами…» – черговий красивий рекламний лозунг чи реальність, яка вже близька для більшості українців? Коротко про ситуацію та подальші інвестиційні перспективи на ринку столичної житлової нерухомості.

Стабільно зростаючий ринок нерухомості – це дзеркальна проекція здорової економіки будь-якої країни. Нерухомість як інвестиційний інструмент вже багато років поспіль заслуговує пальму першості для консервативних інвесторів, які надають перевагу відносно низькій прибутковості, але при цьому досить стабільній.

Обмеженість у виборі доступних інвестиційних інструментів для збереження/збільшення накопиченого капіталу і нестабільність банківської системи в Україні і дозволяє простим українцям, які накопичили n-у суму коштів, відчути себе повноцінними інвесторами.

Так, багато хто купує житло в зв’язку з життєвими обставинами, але є ті, які в першу чергу розглядають даний актив як постійний пасивний інвестиційний дохід.

Де дно?

Згідно з міжнародним дослідженням Global House Price Index, за рівнем падіння за 2016 рік перше місце в світі посіла Бразилія, а друге – Україна.

Після відносної стабілізації в 2012 році, в 2014 році ринок нерухомості пішов у круте піке: ціни на квартири в доларовому еквіваленті падали на 2% щомісячно.

У 2017 році спостерігається поступове зниження темпів падіння приблизно на 0,2-0,5% на міс., що може сигналізувати про відносну стабілізацію цін до початку 2018 року.

Проте Україна продовжує залишатися однією з найдорожчих в Європі за вартістю іпотеки, що становить зараз близько 20% річних.

Негативний вплив також чинить вкрай низька купівельна спроможність населення, бо більшість доходів українців все-таки прив’язані до гривні.

Так, у 2013 році гідні пропозиції на однокімнатну квартиру за ціною нижче, ніж 55 тис. дол., рідко зустрічалися. При курсі 8 грн/дол. це було 440 тис. грн. Зараз забудовники пропонують цілком адекватні «однушки» за 36 тис. дол., однак при курсі 26 грн/дол це становить 936 тис. грн.

Так, очевидно, що у виграші ті, хто тримав свої заощадження у валюті, вони могли в середньому заощадити 30-35% при купівлі житла.

Для тих, хто тримав заощадження в національній валюті, купівля квартири стала дорогим заходом. Середньостатистичному українцю з з/п 10 000 грн доведеться її відкладати більше ніж 10 років, не витрачаючи на інші потреби.

Попит/пропозиція

Ціни падають, а девелопери будують нові об’єкти темпами, що випереджають попит. У підсумку виграють покупці, а ось забудовники можуть отримати фінансові проблеми і недобудови.

Нова «бульбашка» чи грамотний розрахунок забудовників – все більше закрадаються такі думки у покупців столичної нерухомості при черговому поході у відділ продажів нових ЖК.

Незважаючи на відсутність різких коливань цін на ринку нерухомості, очікування продавців і покупців досить сильно різняться.

Продавці сподіваються як на стабілізацію цін на нерухомість, так і в цілому на зростання економіки.

Водночас, покупці сподіваються, що ціни на нерухомість продовжать знижуватися, тому вкладати збережені гроші в квартири не поспішають.

Більш того, великі обсяги пропозицій насторожують потенційних покупців. Адже багато хто з девелоперів вкладають кошти в будівництво нових об’єктів, отримавши прибуток з тих, будівництво яких розпочато раніше (іноді ще незавершених до кінця — авт.).

При цьому будівельники змушені знижувати ціни на «старі» об’єкти, щоб стимулювати покупців і витримувати графік фінансування.

Підсумовуючи, при кризових явищах в економіці сектор нерухомості одним із перших відчуває на собі наслідки, і, навпаки, при відновленні нерухомість і будівництво відновлюється в числі останніх.

Ринок буквально реагує на всі зміни в ситуації в Україні: наприклад, загострення ситуації на Донбасі – люди призупиняють або скасовують угоди з нерухомістю, впав курс гривні – попит на квартири падає.

У всьому світі вигідні умови іпотеки стимулюють зростання ринку нерухомості. Приміром, у США процентна ставка за іпотекою може коливатися в межах 3-5% (залежно від суми початкового внеску і тривалості кредиту). При цьому якщо в Україні отримати можна не довше, ніж на 15 років, у США іпотеку можна виплачувати 30 років.

Олександр Рудь, керівник з корпоративного бізнесу Kreston GCG

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Нерухомість
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua