В Україну заборонили ввезення Apple, Аdidas, LG і ще тисячі марок: чому і що робити


В Україну заборонили ввезення Apple, Аdidas, LG і ще тисячі марок: чому і що робити

З кінця травня митна служба почала активно перевіряти всі закордонні посилки в Україну. Нова Пошта заявила: посилені перевірки ускладнили роботу служби доставки і призвели до затримок.

Як виявилося, з 25 травня в Україні затвердили список об’єктів інтелектуальної власності, і тепер без дозволу власника торговельної марки не можна завезти в країну продукцію Sony Ericsson, Apple, Аdidas, Amway, Baileys, Braun, Canon, LG, Meizu, New Balancе. Всього до списку увійшли більше тисячі фірм. Що зміниться в результаті митного нововведення.

Що і чому заборонили?

Державна фіскальна служба вже багато років введе реєстр об’єктів інтелектуальної власності, пояснює юрист Олександр Плохотник. Для власників торгової марки це один із способів захистити свою продукцію від контрафакту. Коли правоохоронці виявляють товар з логотипом включеної до реєстру марки, розмитнення припиняють і звертаються до власника марки. І тільки після дозволу власника товар можуть пропустити в Україну.

Тиждень тому список об’єктів інтелектуальної власності істотно розшили. Якщо в 2012-му до нього входили понад 200 марок, зараз – більше 1100. “Це нормальна практика, потрібно захищати права на інтелектуальну власність, на товар. Якщо в країні розквітає піратство, повно контрафакту, потрібно вживати заходів”, – упевнений юрист.

І що буде, якщо замовити за кордоном товар зі списку?

Як розповіли на гарячій лінії митної служби, якщо замовити в інтернеті, наприклад, кросівки Аdidas з Німеччини, правоохоронці на 10 днів призупинять розмитнення, звернуться в фірму Аdidas і тільки після їхнього дозволу можуть пропустити товар.

“Товар можуть на десять 10 днів залишити на складі. Після цього дається ще 10 днів, якщо є така необхідність, на отримання відповіді від власника торгової марки. Власника торгової марки і декларанта сповіщають про призупинення процедури розмитнення в перший же день. У цьому сповіщенні є і причина, і терміни”, – розповіли в митній службі. Якщо фірма не дасть дозволу, замовлений товар в Україну не потрапить.

Де купити ліцензований продукт?

Заборона не торкнеться офіційних імпортерів, які працюють безпосередньо з торговою маркою. Так, фірмові магазини Аdidas, як і раніше, безперешкодно отримуватимуть товар. Це стосується і всіх інших торгових марок. Також можна робити покупки безпосередньо у власника. У такому випадку навіть якщо товар затримають на кордоні, фірма зможе підтвердити, що продукція поширюється за її згодою.

Яких чекати наслідків?

Засновник Rozetka Владислав Чечоткін впевнений, що після заборони на ввезення товарів фізособам асортимент в магазинах збідніє, а ціни зростуть. “Заборона фізичним особам ввозити в Україну товари, права на торговельні марки яких заявлені в митному реєстрі, – це черговий цвях в труну конкуренції. Таку практику поки використовує тільки Росія і то недовго, всього пару тижнів. Споживачі такі зміни відчують у вигляді підвищення цін і поганого асортименту”, – заявив Чечоткін в коментарі сервісу Оpendatabot.

Олександр Плохотник вважає, що на “чорному ринку”, як і раніше, контрафакт можна буде купити. А ті, хто перепродував куплені за кордоном товари, дійсно постраждають.

“Паралельний імпорт, коли оригінальний товар можна купити не тільки у офіційного дистриб’ютора, але і практично на будь-якому ринку і магазині, скоротиться. Звичайно, офіційні постачальники від цього дуже виграють. Але більшість інтернет-магазинів – представники того самого паралельного імпорту. Їх асортимент тепер опиниться під великим питанням”, – вважає юрист.

Митна служба не тільки розширила список об’єктів інтелектуальної власності, а й посилила контроль. Як заявили в Новій Пошті, оглядають всі посилки міжнародного напрямку. “Працівники внутрішньої безпеки ДФС втручаються в роботу сектора митного оформлення міжнародних експрес-відправлень у нашій сортувальній станції. Без будь-яких пояснень, вони оглядають всі без винятку посилки, несанкціоновано фотографують і знімають на відео прийом посилок з авіа- та навіть автомобільних рейсів і заважають їх обробці, створюючи штучні перешкоди. При цьому будь-яких порушень, які б давали підстави для такої поглибленої уваги, не виявлено”, – заявляють в Новій Пошті.

Як заявив директор департаменту організації митного контролю Держфіскальної служби Олексій Василенко, всі надходження проходять обов’язкову перевірку, а правовласнику надається можливість визначити, чи є даний товар оригінальним.

“Такі обмеження застосовуються тільки в разі, якщо продукція контрафактна, або якщо її походження не вдалося встановити”, – цитує Василенка прес-служба відомства.

Олександр Литвин

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua