Безвізовий режим з ЄС: 5 порад українцям, як підготуватися до подорожі


Безвізовий режим з ЄС: 5 порад українцям, як підготуватися до подорожі

Вже влітку цього року українці зможуть вільно подорожувати країнами ЄС. До офіційного рішення залишилося лише кілька формальностей. Але без віз не означає без правил, тому до того як вирушати у подорож, потрібно ознайомитися з вимогами до Шенгенської зони. Щоб у сезон відпусток українці не зіткнулися з несподіванками на кордоні, Центр суспільного моніторингу та контролю публікує 5 порад, які допоможуть підготуватися до безвізової поїздки.

1. Коли чекати старту безвізового режиму?

Квітень-травень цього року були багаті на хороші новини. Безвізовий режим для України подолав три ключові кроки до остаточного прийняття голосування в Європарламенті, підтвердження від послів ЄС та позитивне рішення Ради міністрів ЄС. Залишилося тільки формальне підписання Президентом Європарламенту, анонсоване на 17 травня, і публікація в офіційному журналі ЄС. Через 20 днів після опублікування безвізовий режим набере чинності, і вже в червні українці зможуть користуватися його перевагами.
«Вже з 11 червня європейські кордони відкриються для України», – переконаний глава делегації Європарламенту в комітеті асоціації Україна-ЄС Даріуш Росаті.

2. Куди і на скільки можна їхати?

Після введення безвізового режиму українці зможуть вільно перетинати кордони 26 держав-членів ЄС, а також в’їжджати в чотири держави-асоційованого члена союзу: Ісландію, Ліхтенштейн, Норвегію та Швейцарію. За умовами Кодексу про кордони, перебувати на території Шенгенської зони дозволяється до 90 днів протягом півроку. Винятками залишаться Великобританія та Ірландія, куди, як і раніше, потрібно буде оформляти національні візи.

За словами директора Інституту євроатлантичного співробітництва Олександра Сушка, безвіз тягне за собою усунення транспортних перешкод і здешевлення квитків, тому відкриті кордони стануть величезним фактором інтеграції українців в ЄС.

3. Які документи потрібні?

Найважливіший документ для безвізових поїздок до ЄС – це біометричний паспорт, який можна оформити у Міграційній службі. Однак прикордонник має право запитати мету вашої поїздки. Тому мандрівник повинен бути готовим пояснити куди і навіщо їде, а при необхідності надати підтверджуючі документи, наприклад, бронювання готелю.

Варто зазначити, що в залежності від мети поїздки можуть знадобитися різні документи. Згідно з умовами Шенгенського кодексу про кордони для ділових поїздок або участь у заходах це може бути запрошення від фірми або вхідні квитки, для короткострокового навчання – сертифікат про зарахування в навчальний заклад. Якщо ви подорожуєте як турист, то варто подбати про бронювання місця проживання і навіть продумати маршрут.

До речі, українці, які мають чинний закордонний паспорт старого зразка, зможуть в’їжджати на територію ЄС тільки при наявності шенгенської візи.

Для подорожі в Європу українцям більше не потрібні довідки з місця роботи або виписки з банку. Відповідно до законодавства ЄС, щоб підтвердити свою фінансову спроможність, достатньо їхати з готівкою, кредитними картками, тревел-чеками або просто оплаченим проживанням. Що стосується суми, то вона залежить від країни та терміну перебування, наприклад, в Литві це 40 євро за кожен день. Головне, щоб на рахунку було достатньо коштів на період запланованої подорожі.

Для тих, хто збирається їхати в ЄС на автомобілі, потрібно буде оформити поліс страхування цивільної відповідальності водія. Медичне страхування для подорожуючих не є обов’язковим, але заради власної безпеки український МЗС рекомендує його оформити. За словами аналітика «Європа без бар’єрів» Катерини Кульчицької, похід до лікаря в європейській країні може коштувати місячну українську зарплату, тому краще мати страховий поліс.

4. Які права не надає безвізовий режим?

Безвізовий режим не буде надавати права на довгострокове проживання, працевлаштування і навчання в країнах ЄС. Для цього необхідно отримувати національні візи та дозволи на комерційну діяльність. Існує два основні правила, які не можна порушувати в рамках безвізового режиму: перебувати в Шенгенській зоні понад 90 днів кожні півроку і працювати без робочої візи.

«Якщо ми будемо дотримуватися правила – режим стане абсолютно ефективним. І якщо все буде добре, то про мету поїздки питатимуть, припустимо, одну людину з сотні, або одну з двохсот. Це менеджмент процесу, який необхідний для того, щоб шенгенський простір був безпечним», – запевняє міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

5. Труднощі перетину: чи варто боятися відмови на кордоні?

Критики висловлюють побоювання щодо «завертання» українців на європейському кордоні. Але, як показує досвід інших країн, статистика відмов у в’їзді вкрай мала.

За даними Європейського агентства з охорони зовнішніх кордонів країн-членів ЄС (FRONTEX), за 2015-2016 роки тільки 2,4% громадян Молдови отримували відмову. Як правило, приводом для цього були проблеми з документами, наприклад, громадянин не міг пояснити мету поїздки або не мав паспорта.

Ось кому точно закрита дорога в Європу – це порушникам закону. Згідно з Шенгенським кодексом заборона на в’їзд стосується злочинців, засуджених і висланих з Євросоюзу. Але такі випадки швидше виняток.

Експерт з питань євроінтеграції Мар’яна Кузьо запевняє, що українцям, які не порушували міграційне право, не варто турбуватися. Тому для успішного перетину кордону достатньо відповідально поставитися до організації своєї подорожі.

«Безвіз» – це набагато більше, ніж спрощення способу виїзду за кордон. Це – гігантський крок у Європу, утвердження свободи людини і незалежності нашої держави. Ми пориваємо з пострадянським минулим, і все більше стаємо частиною єдиного європейського цивілізаційного простору», – підкреслює Президент України Петро Порошенко.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua