Що треба знати батькам, щоб у нових умовах без проблем оформити дитині документи для виїзду за кордон


Що треба знати батькам, щоб у нових умовах без проблем оформити дитині документи для виїзду за кордон

11 травня на засіданні Ради ЄС відбулася епохальна подія для України – остаточне затвердження безвізового режиму. Очікується, що в нинішній сезон відпусток багато українців поїдуть відкривати для себе Європу. І хоча дорослим безвіз повинен значно полегшити життя з оформленням документів, проте як бути з малюками, якщо їх захочуть взяти з собою, щоб робили свої перші кроки в Європі, – залишається темою для обговорень. Укрінформ вирішив зібрати інформацію про те, що потрібно знати батькам про правила перетину кордону з дітьми в нову еру безвізу.

1. Що змінює безвіз в оформленні документів дитини для виїзду за кордон?

З прийняттям безвізового режиму вимоги до оформлення закордонного паспорта дитини не зміняться. Обов’язковою умовою також залишається і отримання дозволу від другого з батьків, якщо дитина подорожує з одним з них.

2. Які документи потрібно мати дитині при перетині кордону?

Дитині, яку супроводжують батьки, потрібно мати закордонний біометричний паспорт. Якщо ж дитина подорожує з одним з батьків, крім закордонного паспорта, потрібна нотаріально завірена згода другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску.

Юрист Марина Легенька у коментарі «Громадському радіо» розповіла, що діти до 16 років зможуть перетинати кордон у супроводі одного з батьків, без згоди другого з батьків тільки за однієї умови – позначки при паспортному контролі про взяття дитини на постійний консульський облік іншою країною. «Тобто дитину можна буде вивезти за кордон лише, якщо вона стоїть на постійному консульському обліку. Це мінімізує ризик вивезення дитини без дозволу. Таким чином це буде сприяти дотриманню прав дитини іншого з батьків», – розповіла юрист.

3. З якого віку можна оформити закордонний паспорт дитини?

Хоч і з народження. Кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Це пояснюється на сайті Державної міграційної служби.

4. Хто має право подати документи на його оформлення?

Заяву на оформлення закордонного паспорта дитини може подати один з батьків або законний представник з документами, що засвідчують особу представника та його повноваження.

5. Чи обов’язкова присутність дитини?

Якщо паспорт оформлюється дитині у віці до 12 років, можна надати дві кольорові фотографії розміром 3,5х4,5 сантиметра і одну фотографію розміром 10х15 сантиметрів для внесення оцифрованого зображення обличчя шляхом сканування. До 12 років дитина може бути відсутньою під час оформлення закордонного паспорта, а з 12 її присутність обов’язкова. Також для оформлення закордонного паспорта для дітей до 14 років не потрібен оцифрований підпис, а до 12 років – відбитки пальців.

6. Які для цього потрібні документи?

Свідоцтво про народження, а з 14 років – паспорт громадянина України;
Дві кольорові фотографії розміром 3,5х4,5 сантиметра і одна фотокартка розміром 10х15 сантиметрів, якщо дитині менше 12 років;
Квитанція про оплату адміністративної послуги;
Паспорт громадянина України одного з батьків.

Записатися в чергу на оформлення паспорта в ДМСУ можна безпосередньо через сайт або в територіальному відділенні міграційної служби через термінал. Також існує поточна черга в територіальному відділенні ДМСУ «сьогодні на сьогодні». У Міграційній службі попереджають, що зараз талончики в електронну чергу розходяться на місяць вперед.

7. Які потрібні документи для оформлення паспорта, якщо дитина проживає з одним із батьків?

В цьому випадку додатково надається оригінал або завірена в установленому порядку копія одного з таких документів:

свідоцтво про смерть другого з батьків;
рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
довідки про реєстрацію місця проживання дитини разом з одним із батьків, який подає заяву-анкету, або у разі оформлення паспорта у закордонній дипломатичній установі України, – іншого документа, що підтверджує таку реєстрацію;
оригінал виписки з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
8. Що потрібно при оформленні виїзду за кордон одного з батьків з дитиною?

Якщо дитина подорожує з одним з батьків, потрібна нотаріально завірена згода другого, в якій вказується держава прямування та проміжок часу перебування у цій державі. Якщо згоди немає, її можуть замінити такі документи (або їх нотаріально завірені копії):

– свідоцтво про смерть другого з батьків;

– рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;

– рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;

– рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;

– рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;

– довідка про народження дитини, видана відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері).

Отже, коли безвізовий режим все-таки запрацює, для тих, хто буде подорожувати по Європі з дітьми, нічого не зміниться – вимоги щодо оформлення закордонного дитячого паспорта і обов’язкова згода одного з батьків на виїзд дитини за кордон залишаються. Юристи стверджують, що єдиною серйозною проблемою під час оформлення документів для перетину кордону дитиною була і залишається відмова одного з батьків дати на це згоду, і традиційно радять звертатися до суду в таких випадках. А ще попереджають, що слід бути готовими до більш уважного ставлення з боку прикордонників, якщо в’їжджаєте на територію Євросоюзу. Тим більше, що в Україні все більше дітей незаконно вивозять за кордон. Остання така спроба, яку попередили прикордонники, відбулася зовсім нещодавно – 4 травня, коли на пункті пропуску «Тиса» жінка пред’явила фальшиву заяву «батька» про згоду на вивезення дитини за кордон.

Юлія Горбань

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua