Олена Єрмолова: елітна нерухомість за гривню, або Як бізнес може обдурити українців і банки


Олена Єрмолова: елітна нерухомість за гривню, або Як бізнес може обдурити українців і банки

Олена Єрмолова, заступник начальника управління проблемних активів Банку Кредит Дніпро, бере участь у розробці законопроекту про процедуру банкрутства, розповіла, чому закон у нинішній і потенційній редакції не сприятиме подальшому розвитку фінансового сектора та економіки України. Банкір також запропонувала альтернативні норми, здатні змінити поточну ситуацію.

Цікава і досить резонансна подія сталася позаторік у Києві: на незаконному аукціоні було продано 8 квартир нового багатоповерхового будинку загальною вартістю 8 грн – за 1 грн за квартиру. Як це відбувалося? Неіснуюча компанія проводить торги з продажу майна збанкрутілого підприємства, не допускаючи до них сторонніх учасників. Ця нерухомість – застава українського банку, який нині перебуває на ліквідації. Хоча госпсудом Київської області проведення аукціону було заборонено, торги все одно відбулися. Володарем квартир за 8 грн стала фізична особа.

Отже, продаж майна відбувся на повторному аукціоні, що передбачає можливість зниження вартості в рамках процедури банкрутства. Як надалі мала розвиватися ця неправомірна схема, думаю, всім очевидно: недобросовісний бізнес – власник нерухомості – через третіх осіб перепродасть квартири кілька разів так, щоб знайти винного стало практично неможливо. На жаль, через недосконалість українського законодавства подібні механізми – далеко не рідкість.

Якщо вивести подібні зловживання через вади закону у формулу, то виглядати це може приблизно таким чином:

1) затвердження судом порядку продажу майна (без згоди кредитора) – ціна майна визначається ліквідатором;

2) призначення торгів – організатор не зобов’язаний попереджати про аукціон кредиторів;

3) надання мінімального терміну для реєстрації учасників торгів. Як правило, адреса проведення аукціону також чітко не визначена.

Далі майно продається особі, яка домовилася з ліквідатором, або ж відбувається:

4) проведення другого аукціону з початковою вартістю 80% від перших торгів і подальшою можливістю зниження ціни в ході аукціону до 50% від початкової вартості других торгів;

5) проведення третього аукціону з початковою вартістю 80% від других торгів з можливістю її необмеженого зниження в ході аукціону (аж до 1 грн).

Новий законопроект, який нібито має виправити подібну ситуацію (№3132д), насправді – далеко не панацея, і більше того, може в рази скоротити шлях від запуску процедури банкрутства до продажу майна за 1 грн.

Зокрема, ми бачимо істотні ризики в тому, що скасовується необхідність продажу заставного майна з кредитором; що майно може бути продано ще до затвердження реєстру кредиторів; що законодавчо закріплюється можливість зниження ціни вже на першому аукціоні і забов’язання зробити це – на третьому.

Зупинити корупціонера

В свою чергу ми, банківське співтовариство, виступаємо за створення електронної торгової системи на тому ж принципі, що і система закупівель ProZorro.

Крім того, вся інформація про майно і умови аукціону через електронні майданчики повинна розміщуватися на сайті державного органу з питань банкрутства.

Безпосередньо і самі торги повинні проводитися за єдиними для всіх правилами в електронному вигляді, а участь в них можна взяти через будь-який сайт, підключений до даного ресурсу.

За 1 гривню більше не продаси

Крім того, в рамках даного законопроекту вкрай важливо врахувати й інтереси самих кредиторів. Зараз банки практично не мають законодавчого захисту від недобросовісних клієнтів. Також необхідно обмежити права ліквідатора та судді. Механізм має працювати таким чином, щоб продаж майна за 1 грн в нашій країні був просто неможливим. Ми бачимо цей механізм таким чином:

 • необхідно, щоб комітет кредиторів надав згоду на продаж незаставного майна, а кредитор з забезпеченням – згоду на продаж заставного майна;
 • необхідно надати право кредитору з забезпеченням отримати в рахунок погашення виданих кредитів, заставне майно, не продане на повторних торгах за ціною останніх торгів;
 • у разі купівлі заставного майна з аукціону кредитором із забезпеченням розрахунок за договором необхідно проводити шляхом взаємозаліку вимог.

Процес продажу – не нескінченний

І третя складова у змінах, на наш погляд, повинна стосуватися оплати послуг ліквідатора при продажу заставного майна та компенсації його витрат.

Тобто винагорода ліквідатора має покриватися коштами, одержаними від реалізації майна, за умови, що такі витрати були узгоджені з кредитором. Крім цього, можна встановити додаткову премію за реалізацію заставного майна так, щоб оплата послуг була гідною і гарантованим.

Хочу підкреслити, що впровадження та імплементації законопроекту про процедуру банкрутства вже давно чекає фінансове співтовариство, яке продовжує бути жертвою цих неправомірних схем. І поки шахраї наживаються, економіка країни, українські банки втрачають мільйони. Саме з цієї ж причини прийняття грамотного законопроекту від нашої країни чекає МВФ.

Олена Єрмолова, заступник начальника управління проблемних активів Банку Кредит Дніпро

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

 • !

  Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Нерухомість
Архiви:2020 2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
 • Надішліть заявку
 • Дізнайтесь про рішення банку
 • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua