В українців почали вилучати авто на іноземних номерах


В українців почали вилучати авто на іноземних номерах

Українські дороги переповнені автомобілями на іноземних номерах. За даними митної служби, таких машин в країні близько 50 тис. Але активісти, які виступають за легалізацію нерозмитнених автомобілів, називають цифру в 1,5-2 млн. Реальні показники, мабуть, як завжди, десь посередині.

Днями представники громадськості провели чергову акцію під Верховною Радою із закликом прийняти законопроект, що дозволяє пересуватися по Україні на нерозмитнених автомобілях, сплачуючи при цьому щороку в держскарбницю фіксовану суму.

Полювання відкрито

Активізація власників «іноземних» авто пов’язана і з тим, що поліція разом з ДФС і митниками почали проводити рейди з виявлення «іноземних» машин. Причому, їхніх власників не просто штрафують, а й забирають транспорт на штрафмайданчики.

А в деяких випадках поліція відправляє такі автомобілі навіть на пункти митного контролю для сплати штрафів.

«Були випадки, коли машини забирали, з когось вимагали хабар», – розповів народний депутат Юрій Дерев’янко.

Так, наприклад, в Чернігівській області СБУ спільно з прокуратурою затримали на хабарі двох співробітників спецзводу управління превентивної діяльності Нацполіціі, які саме вимагали гроші від водіїв автомобілів на іноземній реєстрації.

Підтверджують рейди і в ДФС Київської митниці. Як зазначили у відомстві, в рамках спільних заходів з правоохоронними органами, в тому числі з Нацполіцією, вони вилучили 4 автомобілі з іноземною реєстрацією.

Машини забирали за протоколами про порушення митних правил, складених за статтею 485 Митного кодексу. За нею передбачено штраф у розмірі 300% від вартості розмитнення. Конкретні суми в кожному випадку різні і залежать від вартості авто, обсягу двигуна тощо, але в будь-якому випадку йдеться про великі гроші – сотні тисяч гривень.

Втім, такі випадки поодинокі. В основному при оформленні протоколу митники змусять автовласника заплатити штраф в розмірі 8,5 тис. грн і вивезти автомобіль з країни. І тільки в разі відмови з водія можуть стягнути 300% вартості розмитнення.

За словами голови ГО «Автоєвросила» Олега Ярошевича, «репресії» відбуваються практично в усіх областях України. Для того щоб відкупитися від митників, автомобілісти викладають від 5 до 10 тис. грн.

Багато хто погоджується платити, бо ніхто не хоче позбутися машини і потім, щоб визволити її зі штрафмайданчика, платити багатотисячні штрафи.

Проблемні «іноземці»

Але, як зазначив автомобільний експерт Олексій Черняк, не зовсім зрозуміло, що держава робитиме з вилученою машиною в тому випадку, якщо власник не захоче оплачувати штраф, який в кілька разів перевищує вартість самого авто.

Теоретично, її можна реалізувати як арештоване майно на аукціоні. Але незважаючи на те, що зазвичай такі лоти продаються із солідним дисконтом, не до кінця ясно, хто повинен буде зайнятися постановкою транспорту на облік: держава чи вже новий власник.

Згідно із законодавством, нерозмитнений автомобіль може перебувати на території України всього 5-10 днів. На практиці такі машини ввозять і продають громадяни інших країн. На кордоні з Україною вони підписують зобов’язання, що після закінчення року вивезуть транспортної засіб назад і не передаватимуть його у власність українцям.

«У поліції немає повноважень на тимчасове затримання транспортних засобів тільки тому, що вони на іноземних номерах. А у митників повноваження щодо притягнення до відповідальності за порушення митних правил обмежуються межами прикордонної зони, чим і користуються водії», – зауважив автоюрист Богдан Глядик.

Як розповів нам голова Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко, користуватися рік такими автомобілями можуть тільки нерезиденти – іноземці або українці, які мають в паспорті штамп про постійний консульський облік в іншій країні.

Хоча українці користуються послугами фірм, які допомагають їм начебто влаштуватися на роботу за кордоном та їздити на авто, оформленому на цю компанію. Однак ця схема також вельми сумнівна.

Але закон про Нацполіцію не дозволяє правоохоронцям контролювати дотримання митних правил. Тому поліцейські самостійно не можуть притягнути водія до відповідальності за їзду на нерозмитнених авто.

Проте, як зауважила партнер ЮК «Правозахист Україна» Ольга Ніколаєнко, між органами ДФС (вони відповідають зокрема і за митницю) і поліцією здійснюється автоматизований обмін інформацією про транспортні засоби, що перетинають кордон нашої країни. Зокрема, і щодо митного оформлення та державної реєстрації.

Тобто співробітники поліції цілком можуть зафіксувати порушення і передати цю інформацію фіскалам, а митники, в свою чергу, стягнуть з водія штраф.

«Важливо враховувати, що сплата штрафу не звільняє автомобіліста і від подальшої сплати митних платежів», – зазначив юрист ЮФ «Місечко та Партнери».

Денис Вергун

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Рейтинг популярності матеріалу «В українців почали вилучати авто на іноземних номерах» на Finance.ua - 3.5
В Контексті Finance.ua