0 800 307 555
0 800 307 555

Ратифікація Угоди про асоціацію України та ЄС: чи підтримає парламент Нідерландів потрібний законопроект


Ратифікація Угоди про асоціацію України та ЄС: чи підтримає парламент Нідерландів потрібний законопроект

Сьогодні парламент Нідерландів буде розглядати законопроект про ратифікацію Угоди про асоціацію (УА) між Україною і ЄС. Якщо Нижня палата його підтримає, останнє слово залишиться за Сенатом Нідерландів. Після їхнього позитивного рішення УА України і ЄС буде ратифікована усіма країнами-членами Євросоюзу. Але, незважаючи на те, що міністр закордонних справ Нідерландів Берт Кундерс недавно висловив надію на позитивне голосування парламенту його країни, з ним можуть виникнути проблеми. Так, як розповів політолог Володимир Фесенко, переговори були настільки складними, що бути впевненими в тому, що цей процес завершиться, на даний момент не можна.

Голландська затримка

Нідерланди – єдина країна-член Євросоюзу, яка поки що не ратифікувала Угоду про асоціацію України і ЄС. У 2016 році жителі країни на референдумі висловилися проти цього – більше 60% тих, хто прийшов, проголосували “ні”. Втім, цей референдум мав рекомендаційний характер.

Переговори закінчилися тим, що глави держав-членів ЄС на саміті 15 грудня 2016 року затвердили роз’яснення УА з урахуванням вимог Нідерландів. Зокрема, було зафіксовано, що Угода про асоціацію не надає Україні статус кандидата на вступ до ЄС і немає жодних зобов’язань присвоїти такий статус в майбутньому. Крім того, вона не містить зобов’язань ЄС надавати військову допомогу або підтримку Україні і не надає українським громадянам права проживати і працювати на території держав-членів ЄС.

Після того, як ці роз’яснення були затверджені, уряд Нідерландів схвалив законопроект, необхідний для ратифікації парламентом асоціації України і ЄС.

Голосів повинно вистачити

Обговорення законопроекту про ратифікацію Угоди про асоціацію України і ЄС в парламенті Нідерландів відбулося 21 лютого 2017 року. За останніми даними, проект закону буде підтриманий більшістю голландського парламенту, який налічує 150 депутатів.

Так, “за” голосуватимуть Народна партія для свободи і демократії (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD), яка налічує 40 депутатів, Трудова партія (Partij van de Arbeid (PvdA), яка налічує 35 депутатів, Демократи 66 (Democraten 66 ( D66) з 12 голосами і Зелені ліві (GroenLinks (GL), які налічують 4 голоси. Таким чином, “за” проголосує 91 депутат.

“Проти” голосуватимуть (Socialistische Partij (SP) – 15 голосів, Партія свободи (Partij voor de vrijheid (PVV) – 12 голосів і Партія для тварин (Partij voor de dieren (PvdD) – 2 голоси. Також проти висловилися нечисленні групи, що в сумі дає 53 голоси проти. Шість членів парламенту не надали свою позицію.

Далі документ ще повинен бути підтриманий Сенатом, так званою Верхньою палатою. Згідно з прогнозами, це може статися після запланованих в Нідерландах на березень цього року парламентських виборів.

Що думають експерти

Як розповів політолог Володимир Фесенко, процес підготовки цього законопроекту до голосування був дуже непростим, тому ризики того, що він не буде прийнятий, є. Боротьба за кожен голос на його підтримку ведеться вже кілька місяців, і той факт, що вони є зараз, не означає, що вони будуть і в момент голосування, зазначає він.

“Наскільки я знаю зі слів офіційних осіб Адміністрації президента, тут надзвичайну активність проявив Порошенко, – каже Фесенко, – Голоси для ратифікації більше збирав Порошенко, ніж Рютте (прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте – Авт.). Там є дві опозиційні фракції, які теж повинні підтримати, якщо все буде нормально. і Порошенко, і Єлісеєв (посол України в ЄС Костянтин Єліскєв – Авт.), і деякі інші люди, і колишнього главу Європарламенту Мартіна Шульца підключали – підключали всіх, кого тільки можна, для того, щоб переконувати лідерів різних голландських політичних сил, щоб вони підтримали цю ратифікацію”.

Крім того, на цей процес зі свого боку може вплинути і Росія, адже те, які вони дії роблять зараз – невідомо, зазначає Фесенко. Водночас політолог Андрій Миселюк більш оптимістичний щодо сьогоднішнього голосування парламенту Нідерландів.

“Ситуація виглядає так, що законопроект голоси набирає. Якби Росія як головна сила, яка намагається зірвати ратифікацію Голландією, мала б якісь аргументи, дієві важелі впливу, щоб це заблокувати, то вона б зробила це раніше”, – говорить Миселюк .

Більш того, навіть якщо сьогодні законопроект набере в голландському парламенті достатню кількість голосів, складності можуть виникнути на етапі його підтримки Сенатом Нідерландів, зазначає Фесенко. Зокрема, експерт відзначає, що на голосування може вплинути і те, що в Голландії йде виборча кампанія. Так, наводить приклад він, політична сила може пообіцяти підтримку законопроекту, але, в останній момент, під впливом якихось факторів на кшталт даних опитування громадської думки, може відмовитися від цього.

Про складнішу ситуацію з підтримкою законопроекту про ратифікацію УА Нідерландами говорить і Миселюк. За словами експерта, ситуація в цій країні, як і в ЄС, змінюється так динамічно, що сьогодні складно прогнозувати, що може бути в Сенаті.

“У чому можна не сумніватися – в тому, що Росія, хоч і програла щодо голосування в нижній палаті, щодо впливу на Сенат вона буде використовувати всі інструменти, арсенал, який є в наявності, для того, щоб там досягти успіху”, – сказав він.

Дар’я Нінько

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Опитування
В Контексті Finance.ua