0 800 307 555
0 800 307 555

Слово нафтовика: як Росія виконує домовленості з ОПЕК


Слово нафтовика: як Росія виконує домовленості з ОПЕК

РФ обіцяла ОПЕК та іншим країнам-нафтоекспортерам за півроку поетапно знизити видобуток на 300 тис. барелів на добу. У січні він упав на 119 тис.

Росія знизила видобуток нафти в січні на 119 тисяч барелів на добу. На засіданні ОПЕК і ще 13 країн-виробників нафти 30 листопада 2016 року Москва пообіцяла поетапно протягом півроку зменшити добовий видобуток на 300 тисяч барелів. Скорочення відбувається нерівномірно: в той час як деякі російські нафтові компанії знижують його понад норму, інші, навпаки, показують зростання.

Хто йде за планом

Федеральна державна бюджетна установа “Центральне диспетчерське управління паливно-енергетичного комплексу (ЦДУ ПЕК) повідомляє про те, що середньодобовий видобуток нафти і газового конденсату в Росії в січні 2017 року знизився до 11,11 млн барелів на добу. Скорочення відносно рівня жовтня 2016 року склало 119 тисяч барелів на добу. При цьому, як показує статистика, учасники ринку знижують видобуток непропорційно.

З огляду Thomson Reuters KORTES випливає, що в січні 2017 року показники “Сургутнафтогазу” і “Новатек” збереглися на рівні жовтня 2016 року (1,239 млн і 158 тисяч барелів на добу відповідно). “Башнефть” відносно того ж періоду збільшила середньодобовий видобуток на 10,5 тисяч барелів до 441 тисяч на добу.

Водночас перевиконали план по скороченню “Газпром нафта” і “Роснефть” (на 32 і 80 тисяч барелів відповідно). Незначно знизили видобуток “Лукойл”, “Роснафта” і “Газпром”. В Асоціації незалежних нафтогазовидобувних компаній (“АссоНефть”) утрималися від коментарів з приводу своїх планів щодо скорочення видобутку. У прес-службі найбільшого учасника асоціації – “Іркутської нафтової компанії” (ІНК) – повідомили, що, “як і вся галузь”, ІНК взяла на себе зобов’язання”.

У чому хитрість

Експерти пояснюють такий розподіл досить просто. “Свободу дій компаній зумовлює те, яку динаміку видобутку мали виробники до жовтня 2016 року, відносно якого проводиться скорочення, – кажуть експерти Thomson Reuters KORTES. – “Роснефть” і “Газпром нафта” створили собі серйозний заділ, значно наростивши видобуток в кінці 2016 року”. “Роснефть” днями повідомила, що в 2016 році збільшила видобуток на 4,3%.

Таким чином, незважаючи на номінально значне скорочення видобутку в січні 2017 року відносно жовтня 2016 року, ці дві компанії видобувають значно більше, ніж у першій половині 2016 року і почувають себе відносно комфортно, перевиконуючи план.

У протилежній ситуації опинилися виробники, які показали негативну динаміку в жовтні 2016 року. Зокрема, в складне становище потрапив “Сургутнафтогаз”, чиї показники тоді знизилися, і тепер компанія повинна скорочувати видобуток відносно і без того низького для себе рівня. Експерти вважають, що цим пояснюється невиконання “Сургутнефтегазом” своїх зобов’язань у січні 2017 року, і не відкидають, що компанія матиме в цьому труднощі в подальшому.

Що буде далі

На думку аналітика ринку нафти і нафтопродуктів компанії Thomson Reuters KORTES Семена Федорова, в березні 2017 року надлишки, забезпечені “Роснефтью” і “Газпром нефтью”, мають піти. “У цих умовах перерозподіл квот для покриття зростання видобутку окремих компаній всупереч чинній угоді ускладниться”, – прогнозує він.

Можливість для зниження видобутку збережеться у тих компаній, які і без того його запланували на поточний рік незалежно від зобов’язань країни перед ОПЕК та іншими учасниками угоди. Проте експерти побоюються того, що понадпланові обсяги скорочення у таких компаній, як “Лукойл”, “Росннефть” і “НОВАТЕК” виявляться не настільки великими, як амбіції щодо зростання видобутку “Газпром нафти”, “Башннафти” і “Татнафти”.

В цій ситуації виникає питання про те, як компанії домовляться між собою про розподіл квот. За словами партнера консалтингового агентства RusEnergy Михайла Крутіхіна, “це буде велика проблема, оскільки ніякої узгодженості між компаніями не існує, а Міненерго не має ніяких інструментів, щоб вплинути на видобуток та експорт”. Все відбувається тільки на словах, стверджує він. У прес-службі Міненерго не змогли відповісти на запитання DW про те, як конкретно зобов’язання розподіляються між компаніями і чи бере участь у цьому міністерство.

Гра цифр і ймовірність пролонгації

Михайло Крутіхін звертає увагу на те, що звітність, яку нафтові компанії надають в Міненерго, сильно відрізняється від даних, які ними подаються в податкові органи та акціонерам. На думку експерта, це дає учасникам ринку значну свободу дій: “Кожна компанія буде діяти за себе, у відповідності зі своїм інвестиційним планом. Якщо було закладено нове експлуатаційне буріння, то воно і буде вестися”.

Одне з питань, що турбують ринок, полягає в тому, чи буде пролонгована домовленість про скорочення видобутку на друге півріччя 2017 року. Тут думки експертів розділились. В Thomson Reuters KORTES вважають продовження Росією до кінця року дії угоди щодо скорочення видобутку в нинішньому вигляді малоймовірним, оскільки це “малопривабливо для економіки країни і компаній зокрема”.

Михайло Крутіхін допускає можливість продовження, оскільки маніпуляція цифрами дозволить продовжувати діяти у відповідності зі своїми планами, створюючи видимість дотримання угоди. Те саме, на його думку, найімовірніше, будуть робити й інші країни.

Незважаючи на те, що комітет з моніторингу скорочення видобутку нафти в рамках ОПЕК був створений, виконання умов угоди залежить від кожного окремого учасника, і ніяких санкцій за недотримання зобов’язань немає.

Євлалія Самедова

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Енергетика
Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua