0 800 307 555
0 800 307 555

Скільки платять за комуналку сусіди України: у кого дорожче і чому


Скільки платять за комуналку сусіди України: у кого дорожче і чому

В Україні цього року комунальні послуги виявилися рекордно високими. За минулий рік подорожчало все: опалення, гаряча і холодна вода, електроенергія і газ. Платіжки за грудень для багатьох українців виявилися несподівано “непідйомними”. У столиці вартість опалення двокімнатної квартири в середньому обходиться у дві тисячі гривень. Скільки за комунальні послуги платять сусіди і як українцям витрачати менше?

Опалення

В опалювальний сезон 70% в платіжках за комуналку займає опалення. В середньому, за словами експертів, на опалення двокімнатної квартири доводиться витрачати 1,3 Гкал тепла, за тарифами “Київенерго” – 1841,9 гривні. В Росії за такий же обсяг тепла доведеться заплатити близько 1000 гривень, у Польщі – більше двох тисяч, а в Мінську – всього 245 гривень.

У Польщі вартість опалення в першу чергу залежить від тарифної групи. В середньому 1,3 Гкал може обходитися жителям Варшави в 2360 гривень. При цьому варто зазначити, що енергоспоживання в Польщі в три рази менше, ніж в Україні. Опалення одного квадратного метра обходиться полякам приблизно в 2,5 злотих (16,8 гривні). Водночас за тарифом “Київенерго” опалення одного квадратного метра коштує 32,9 гривні, тобто в два рази дорожче.

У столиці Росії 1 Гкал тепла коштує від 1006 до 2101 рубля. Так, на опалення двокімнатної квартири в середньому доведеться витратити від 631 до 1272 гривень. При цьому середня зарплата в Москві – 25 тисяч гривень (у Києві – 9 тисяч гривень). Правда, варто зауважити, що для опалення використовується російський газ, який для внутрішнього споживача значно дешевший.

Гаряча і холодна вода

Один кубометр гарячої води в Києві коштує 83,1 гривні. Якщо сім’я використовує п’ять кубів на місяць, тільки за гаряче водопостачання доведеться заплатити 415,5 гривні. Водночас холодна вода в столиці України обходиться в 13,77 гривні за кубометр. У Росії 1 куб. м холодної води коштує 57,46 рубля (27 гривень), а за кубометр гарячої доводиться платити 163,24 рубля (76 гривень). Так, родина, яка витрачає за місяць п’ять кубів, заплатить 380 гривень.

У Білорусі кубометр холодної води коштує 68 копійок (менше десяти гривень). А ось що стосується гарячої води, то тут білоруси платять окремо за воду, а окремо за теплову енергію, яку використовують для підігріву.

У Польщі кубометр холодної води коштує 11 злотих, а кубометр гарячої – 30 злотих. Відповідно, п’ять кубів води обійдеться в тисячу гривень (або 150 польських злотих).

Зазначимо, тариф на водопостачання в Україні розраховує кожне підприємство окремо. Складові тарифу одні для всіх: амортизація, зарплата, електроенергія, ремонт, податки і т. д. При цьому частка цих складових у кожного підприємства різна: це залежить і від обладнання, і від стану мереж, і від рівня заробітних плат. Міська рада затверджує програму розвитку підприємства і розглядає планований тариф, остаточне рішення приймає Національна комісія держрегулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Головна вимога комісії – тариф має покривати всі витрати підприємства і включати в себе амортизацію.

У 2017-му, як вказано в презентації НКРЕКП, холодна вода для українців подорожчає в середньому на 9%. “Київводоканал” планує підняти свій тариф на 16,4%, найбільше подорожчання передбачається в “Житомирводоканалі” – на 18,2%. Водночас у Южному вода подорожчає всього на 6,2%.

Варто зазначити, що вартість гарячої води для українців у різних регіонах різна. Так, у Кузнецовську Рівненської області кубометр коштує 14,88 грн, а клієнти однієї з ТКЕ в Дніпропетровську змушені будуть платити 85,83 грн за такий же обсяг гарячої води.

Електроенергія

Ще в 2015-му НКРЕКП постановою №220 затвердила поетапне підвищення вартості електроенергії. Останній етап припадає на березень 2017-го. Зараз українці за кожен 1 кВт*год при споживанні менше 100 кВт платять 71,4 копійки, а з першого березня будуть платити 90 копійок. При споживанні понад 100 кВт*год кожен кВт*год до березня ще буде коштує 129 копійок, а після березня – 168 копійок.

Наприклад, якщо сім’я використовує 200 кВт*год на місяць, до першого березня доведеться платити за світло 200,4 гривні, а після березня 2017-го – 258 гривень.

У Польщі 1 кВт*год обходиться в 0,65 злотих, а за 200 полякам доводиться платити 130 злотих, або 870 гривень. У Білорусі за таку ж кількість світла доведеться заплатити всього 335 гривень, а в Росії – приблизно 500 гривень.

Як зазначають у Нацкомісії, поетапне підвищення тарифів для українців проводять для усунення перехресного субсидування і вирівнювання цін на ці ресурси до рівня ринкових.

Олександр Литвин

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
В Контексті Finance.ua