0 800 307 555
0 800 307 555

Монетизація субсидій: грошей на руки не дадуть


Монетизація субсидій: грошей на руки не дадуть

Влада заговорила про монетизацію субсидій на компослуги: днями президент Петро Порошенко заявив, що “ці виплати будуть монетизовані, позаяк цього вимагає МВФ”. Подробиць не повідомив ні глава держави, ні його прес-служба.

ЯК ЗАРАЗ

Нагадаємо: якщо призначена субсидія, її одержувачі не платять повну суму за “комуналку”, а різницю, яка не дотується державою. Субсидія надається в межах норм, наприклад: на опалення — 21 кв. м житла на людину плюс 10 кв. м на сім’ю, гаряча вода — 1,6 кубометра на місяць на людину, холодна — 2,4-4,4. Все, що вище, оплачується за повною вартістю. Далі держава має сплатити комунальникам свою частину за кожного субсидованого. Але, як визнав міністр соцполітики Андрій Рева, більша частина розрахунків з теплокомуненерго йде в кліринговій (взаємозаліковій) формі, не в грошовій. Наприклад, комунальна ТЕЦ винна державному “Нафтогазу” за газ, а держава винна ТЕЦ за тепло, у результаті борги взаємопогашаються. Але така схема працює не скрізь, наприклад, з ОСББ залік неможливий, бо вони казні нічого не винні, а субсидії його членам передбачені. У підсумку ОСББ платять свої гроші комунальникам за тих, хто субсидується, а отримати компенсацію від держави не можуть. А після монетизації ця проблема буде вирішена.

ВЛАДА І ЕКСПЕРТИ

У Мінсоцполітики кажуть, що “живі” гроші давати на руки ніхто не буде. “Коли ми говоримо про монетизацію в тому розумінні, як її вимагає МВФ, йдеться про те, щоб не було взаємозаліків, а не про те, щоб ми дали субсидію грошима за послуги ЖКГ людині, яка буде оплачувати ці послуги”, — роз’яснив Рева. Термінів монетизації він не назвав, але джерело в Кабміні повідомило, що нововведення планують ввести з нового опалювального сезону, тобто з 1 жовтня.

Основну перешкоду фахівці бачать у бідності казни. Так, старший консультант з питань соцзахисту населення Інституту місцевого розвитку Антон Левицький сказав нам, що зараз з більш ніж 50 млн субсидій грошима комунальникам оплачується 10%, решта — кліринг. “Поки незрозуміло, звідки в бюджеті з’являться кошти, — каже Левицький. — Але якщо схема запрацює, вона може бути поширена аж до кожного одержувача субсидій”. Керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський також зазначає, що монетизація субсидій може стати першим кроком для повномасштабної соцреформи: “Поки монетизація пільг може бути відпрацьована як фінансові взаємозаліки між держструктурами. Наступний крок — створення особових рахунків для тих, хто претендує на пільги, субсидії з видачею іменних пластикових карток. Туди держава перераховувала кошти, які можна витрачати виключно за призначенням. Приміром, на оплату компослуг, проїзд у транспорті. Така соцреформа наблизить Україну до міжнародних стандартів допомоги малозабезпеченим. У США давно працює система food stamp, або програма пільгової купівлі товарів. Держава дає жителям з низькими доходами щомісячну допомогу на пластикові картки. Це десь $130 на людину, і ці гроші можна витрачати виключно на продукти харчування. Процедура прозора і не викликає суперечок”.

Пільговиків підрахують за е-квитками

Прийняття Радою закону про запровадження електронного квитка у транспорті може стати першим кроком до монетизації пільг, вважають експерти. Очікується, що турнікети і сканери з’являться в тролейбусах і автобусах Києва, Львова і ще кількох великих міст вже в цьому році за рахунок грошей міськбюджетів. “Пільга на безкоштовний проїзд — найбільш затребувана, тому починати треба з неї, — каже Левицький. — Щоб пільгові категорії пасажирів могли оплатити проїзд, місцеві органи влади повинні видати їм спеціальні проїзні картки на зразок картки городянина, за якою пенсіонери зараз безкоштовно їздять у метро. На першому етапі, який може тривати рік і більше, стане зрозуміло, який відсоток становлять пільговики. Це дозволить фахівцям Кабміну оцінити, в яку суму обійдеться монетизація проїзду. Але після монетизації він перестане бути безлімітним, пенсіонерам видадуть гроші, припустімо, на 10-15 поїздок на місяць: у поліклініку, соцзабез, на ринок за продуктами, решту за свій рахунок”. У Мінсоцполітики нам відповіли, що в 2017 році монетизації пільг на проїзд не буде, бо на них у бюджеті не закладені гроші.

Олександр Панченко, Коновалова Христина

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
В Контексті Finance.ua